Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Ďalšie z Ubuntu derivátov, ktoré používa upravené repozitáre a podobné vlastnosti rozširujúce jeho využitie -
Pinguy OS 11.04 - vyšlo s klasickým GNOME 2.32.1 desktop prostredím, namiesto s Unity, ktoré sa dočkalo pomerne kontroverzného prijatia. Nové Pinguy OS 11.04 napríklad ponúka aj DVB podporu v prehrávači Totem pre každé PC s TV kartou.
Vyšlo nové stabilné vydanie
GNU GRUB version 1.99. Hoci niektoré linuxové distribúcie hovoria o tom, že používajú už "GRUB2", používajú iba poslednú stabilnú verziu GNU GRUB version 1.98. Boot-loader vo verzii 1.99, teda okrem opráv ponúka po prvý krát oficiálnu podporu ZFS a Btrfs súborových systémov.
Linuxové distribúcie, založené na Debian Linuxe a používajúce XFCE grafické prostredie sú častokrát zaujímavou voľbou pre širšie domáce použitie. Anthony Nordquist oznámil, spolu s vydaním
SalineOS 1.4 - Debian-based desktopovej distribúcie s Xfce aj uvoľnenie
SalineOS 1.0 "Personal Server" edition (PSE) - Debian-based distribúcie pre domáce servery. Najnovšie PSE obsahuje aj setup-skripty a pokyny pre inštaláciu XBMC multimedia center. Bližšie informácie o týchto zaujímavých a kvalitných XFCE debian-variáciach (a možnosť stiahnutia) nájdete v odkazoch uvedených v texte správy.
Prichádza Google operačný systém Chrome OS na Chromebooks! Spoločnosti Acer a Samsung začnú
od 15. júna predávať prvé exempláre Chrome OS 'Chromebooks'. Obe zostavy budú ponúkať dual-core 1.66GHz Intel Atom N570 procesor, 2GB DDR3 RAM, 16GB solid state disk, čítačku pamäťových kariet, webcam, USB, Wi-Fi, a ako rozširenie 3G technológiu.
Viacero užívateľov Ubuntu nebude spokojných s grafickým prostredím Unity v najnovšom Ubuntu 11.04 a možno sa rozhodne tento problém riešiť prechodom na linuxovú distribúciu
Fedora 15, ktorá používa kvalitnejší Gnome 3 (Shell). Aj vzhľadom na blížiace sa vydanie linuxovej distribúcie Fedora 15 (ohlásené zatiaľ na 24.máj 2011) je pre takýchto užívateľov, pociťujúcich potrebu "frčať" na bezvadnom, užívateľsky prívetivom a ľahko inštalovateľnom Linuxe určený akýsi
sprievodca prechodu z Ubuntu na Fedora Linux. Opisuje hlavné rozdiely a základy "custom" nastavenia Fedora ekosystému. Prekvapení užívatelia po inštalácii Fedora 15 zistia, že existuje niečo iné ako je *buntu ekosystém. Hail Fedora!
Vyšla nová verzia bezpečnostnej linuxovej distribúcie
BackTrack 5. Prináša 32-bit a 64-bit podporu; prostredia KDE 4.6 a Gnome 2.6; obraz BackTrack pre platformu ARM - umožňujúci vykonať "chroot" z Android zariadenia; režimy “Forensics Mode” - pre expertov alebo “Stealth mode” - bez generovania akejkoľvek sieťovej prevádzky; a samozrejme Metasploit 3.7.0.
Francúzska spoločnosť Disruptive Innovations SAS oznámila uvoľnenie HTML5/CSS3/SVG/MathML WYSIWYG Open Source editor -
BlueGriffon 1.0. Najnovší WYSIWYG (What You See Is What You Get) editor obsahu pre WWW je určený pre platformy Linux, Macintosh a Microsoft Windows. Tento plne funkčný editor pre tvorbu HTML5/CSS3/SVG/ECMAscript stránok je veľmi dôležitý v procese náhrady Adobe Flash v obsahu WWW.
11.05.2011 | 10:55 |
dusan
Pre priaznivcov Archlinuxu -
na tejto stránke je návod na inštaláciu a konfiguráciu Archlinuxu s Openboxom v slovenčine.
Google oznámilo na konferencii Google I/O uvoľnenie nového update operačného systému Android 3.1, ktoré opravuje bugy a vylepšuje funkcie UI. Umožňuje taktiež pripojenie rôznych typov externého HW cez USB (klávesnica). Na konferencii padla stručná informácia o príprave špecifického vydania Android ("Ice Cream Sandwich"), ktoré bude mať za úlohu integrovať Android verzií 2.x a verzií 3.x. Viac o novinkách Google Android nájdete v prehľadnej informácii na
linuxfordevices.com.
Update: Andre Rubin odpovedal (aj) na otázky vývojárov o "open-source" pre kód Android "Honeycomb" záporne, pretože tento kód je zatiaľ nevhodný pre smartphones zariadenia. Otvorený zdrojový kód bude pre Android "Ice Cream Sandwich".
Francúzska bezpečnostná firma VUPEN, poskytujúca bezpečnostné riešenia pre súkromné organizácie a vládne agentúry vytvorila
sofistikovaný kód Chrome exploitu vo Windows, ktoré obchádza všetky bezpečnostné zabezpečenia, t.j. Chrome sandbox vo Windows+bezpečnostné riešenia DEP a ASLR vo Windows bez toho, aby využívalo akúkoľvek zraniteľnosť Windows jadra (!). Pozri aj
video, dokumentujúce exploit pre Chrome 11 na 64-bit verzii Windows 7 SP1.
Boli potvrdené správy z The Wall Street Journal, že Microsoft kúpil spoločnosť Skype za 8.5 miliardy US$. Predstavuje to najväčšiu akvizíciu inej spoločnosti, akú kedy Microsoft urobil. Spoločnosti Google a Facebook neuspeli so svojimi ponukami.
Vyšlo
nové GMP 5.0.2, open-source (GNU LGPL) "bignum" knižnica pre aritmetiku s ľubovoľnou presnosťou, ktorá sa používa pre celé čísla, racionálne čísla a čísla s plávajúcou desatinnou čiarkou.
Poznámky k vydaniu GMP 5.0.2. GMP je veľmi významné pre použitie v kryptografických aplikáciach, algebraických systémoch a vo výskume všeobecne. GMP je napísané v Assembleri a v programovacom jazyku C, a aj preto je považované za jednu z
najrýchlejších "bignum" knižníc.
Bezpečnostný expert
Dr. Gene Spafford uviedol, že Sony dlho používalo zastaralý (outdated) softvér na serveroch PSN, údajne ani nebol takýto server chránený firewallom (!). Tieto servery obsahovali dôverné dáta viac ako 100 miliónov užívateľov a tieto dáta boli pri nedávnom útoku aj odcudzené.