14 najlepších linuxových distros
Linux sa stal často skloňovanou mantrou vo svete IT. Ktoré linuxové distrá patria medzi 14 najlepších ? Zdroj správy.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Linux sa stal často skloňovanou mantrou vo svete IT. Ktoré linuxové distrá patria medzi 14 najlepších ? Zdroj správy.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
nemam vobec skusenosti s propagaciou, marketingom... tak to miestami dopada zle. ano som si toho vedomy... :(
ale tak co mam robit? snazim sa, aby to cudo co propagujem uplne nezapadlo, aby si to skusil viac ako jeden zacinajuci linuxak za mesiac...
1) je mi jasne, ze chces byt na to "Tvoje" distro hrdy. Vsetci sme/chceme byt hrdi na svoje diela.
2) je mi tiez jasne, ze ked nieco nema zmyslany uspech, tak sa dostavuje sklamanie.
3) taktiez mi je jasne, ze ak sa dostavilo to sklamanie,
tak vacsina z nas rozmysla, PRECO dana vec neuspela a snazi sa "to" nejak zmenit.
4) jasne mi vsak celkom nie je, ako si dospel k zaveru, ze ked to budes pripominat vsade, tak to bude uspesne.
S Goebels-ovym mottom/vyrokom sice uplne suhlasim, no nemyslim si, ze je to v tomto pripade ten spravny a ucinny postup(rozumej, v kazdej diskusii spomenut "zelenie").
A taktiez si myslim, ze slova "Greenie" a "marketing" akosi nejak nejdu dohromady uz len z dovodou "vynimocnosti" Tvojho produktu ;-).
Ja mam tiez jedneho "kamarata", ktory sem-tam povedal, ze je genialny. Brali sme to ako srandu, no ked to zacal opakovat dokolecka dokola, tak to kazdeho stv(alo || e) a uz nech povie cokolvek, vsetci to ignorujeme bez ohladu, co povedal.
dobre, spravil si distro, ktore - povedzme si narovinu - nema buducnost. Blahozelam, Tvoj sen sa splnil. Vsetci predsa zijeme pre svoje sny :-). No ked nie je to uspesne, nie je dobre znasilnovat realitu. Ber to tak, ze _vsetko_, co si sa raz naucil(pri vytvarani distra), sa ti urcite v zivote zide, len nemusi to byt prave teraz.
Dodam, ze nie som odporca Tvojich "produktov", dokonca aj mne Tvoj manual kedysi davno pomohol - dokonca mam este aj v "changelog 1.6.4 (Krusty)" dve podakovania od Teba :-), este aj s "greenportom", byt IMHO somarinka, som sa ti snazil pomoct, len chcem povedat, ze mnoho ludi citi "co je vela, to je vela".
archlinux
centos
damn small
debian
fedora
gentoo
knoppix
mandriva
opensuse
pclinuxos
sabayon
slackware
ubuntu
zenwalk
osobne by som tam vyskrtol knoppix, svoju slavu ma davno za sebou a na mna osobne posobil velmi chaotickym dojmom. urcite je tu vsak niekto, kto ma skusenost presne opacnu...
Dosť chyba, že to nie je rozdelené podľa zamerania alebo ako by som to mohol nazvať. Proste na live distribúcie a tie ktoré sa bežne inštalujú (viem, že ubuntu je napr. aj live ale je štandardne určené na inštaláciu). Takže z tohto zoznamu by určite vypadol knoppix, podľa mňa aj centos (toto by zase patrilo medzi serverové distribúcie). Proste miešať jeden druh distribúcii s iným druhom distribúcii nie je moc dobré pre účely porovnanie.
<flame>najlepšia live distribúcía je slax :P</flame>btw ani linux mentolka tam nevidim...