Bunsenlabs linux Boron
24. januára 2024 vyšla verzia Bunsenlabs linux Boron postavená na Debian 12. Predošlá verzia Beryllium bola vydaná na Debian 11 19.12.2022.
Boron sa zameral na opravu chýb a niekoľko vizuálnych zmien a premenovanie niektorých položiek.
Vážnejším updatom je pridanie utility bunsen-apt-update-checker na kontrolu aktualizácií.
k dispozícií na stiahnutie je 32 a 64 bitová verzia.
Minimálne požiadavky sú 32bitový procesor, 1GB ram a 20GB priestoru na disku.
Zdroj: Bunsenlabs
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Asi to vyskúšam na ntb z roku 2005, 32bit a 1 GB RAM
Uff s tou gigovou ramkou sa budeš trápiť, aspoň 2 giga keby to bolo aj to je na hrane. Daj vedieť, či sa ti to podarilo rozbehať.
To je hold limit vtedajšej cfg, BIOS rozpozná max. 512 MB RAM a sloty sú len dva. A je mi ho ľúto vyhodiť, páč má už 19 rokov, člen rodiny :)
Pekných pár rokov dozadu som skúšal jeden notebook Asus, mal pol giga alebo trištvrte giga pamäť tuším a bolo to ultra trápenie, jedna otvorená stránka na webe a zostal som visieť. Cez pol giga ti vezme len holý bosý Linux, niečo pomôže aj swap ale zase ak je to na pomalom disku aj to bude o držku. Ale nechcem ťa samozrejme odradiť, v jednom kompe mám 8 giga a v druhom 16, takže toto neriešim. V Linuxe sa dá fungovať bez väčších problémov na 4 giga pamäti, vo Windowse pri vypnutom swape som padol na držku aj pri 8ke :-)
mna tam skôr zarazilo že 2005 bolo 19 rokov dozadu mám pocit že možno tak 5 ;-)
že sa ten stroj väbec ešte zapne je vcelku zázrak, nie že sa na ňom ešte bude dať dačo robiť (okrem nejakého headless servera)
A co este notebook z 1999 :-)
je tam 440BX chipset a 700MHz mobile Pentium 3 a zohnal som repas bateriu, vydrzi 38minut. bohuzial musi tam byt browser K-meleon a nejde tam youtube.
Inak web s prehladom ak je uBlock zapnuty, bez neho....
A to ma iba 256MB ram
Mimochodom, mohol by si na tom vyskúšať Q4OS s Trinity desktopom. Požiadavky sú nasledovné: Trinity desktop - 350MHz CPU / 256MB RAM / 3GB disk. Viď nasledujúci odkaz.
Skúšal som Q4OS s TDE a Trinity desktop nie je tak odladený ako KDE/Plasma a nebol tam ani nejaký veľký rozdiel v spotrebe pamäti.
Tak ja som iba uviedol tvrdenia z citovanej stránky. A spotreba pamäti sa ukáže neplno až na mašine, ktorá má málo RAM, ináč je to nepreukazné. V prípade, ak má dostatok RAM, tak má možno snahu ju využiť. Ukáže sa to až vtedy, ak sa to otestuje na mašine s napr. 512 MB RAM.
Tak som tam šupol Q4OS s Trinity ako si navrhol a chodí celkom fajn
Som rád, že si to otestoval. A ako sa ti to Trinity pozdáva? Priznám sa ja som po krátkom zhliadnutí Trinity radšej volil KDE. Ale to bolo na silnejšej mašine, kde bol dostatok RAM. Neviem, čo by urobilo KDE na tvojom stroji.
Trinity je celkom intuitívne. Trocha som zápasil s pripojením WiFi, potom mi to ponúklo inštaláciu Chromia, ktorý sa však po inštalácii nespustil (vyhodil nejaké chybové hlásenie), doinštaloval som Slovenčinu atď. Potvrdilo sa mi, že v dnešnej dobe je 1GB RAM aj na home účely prakticky nepoužiteľné podľa môjho názoru.
Na Linux potrebuješ minimálne 2 giga pamäte, na jednom kompe mi raz vypadol jeden pamäťový modul ešte s DDR2 a mal som tam potom 3 giga a nepociťoval som nejaké obmedzenia. Teraz mám na daily kompe 16 giga tak priraďujem aj virtuálke 8 bez obmedzení. U mňa na vyzeralo Trinity takto, keď si ho človek prispôsobí tak je to ako každý iný desktop.
Skúšal som na Q4OS niekoľko mesiacov Trinity a KDE je lepšie odladené. Je to síce nostalgia po staých verziách KDE ale nie je také pohodlné na používanie a niektoré veci musí používateľ hľadať na fórach (ako napríklad spustiť ovládací panel, ako odomknúť témy).
BTW to WiFi vyriešilo zadanie príkazu nmtui do terminálu a cez ten programík sa to dalo aktivovať aj pripojiť.
Vôbec si nespomínam, či som musel zadávať nejaký príkaz na pripojenie wifinou :-)
Fujitsu Siemens Amilo PRO V2055 s Celeron M 420 a 512MB ram bez problemu je Berylium.
Boron som este nemal cas otestovat.
Ale presne ako ma vxmery tak ma 2 sloty a podporuje max 2x 512MB ram, max. 1GB a to uz nedaval ani MX23 s fluxbox.
Antix, Debian a Bunsenlab linux s prehladom.
Neverím že to bude s prehľadom, spustíš nejaký bežne používaný program a skončil si, je jedno že ti nejaký nenáročný desktop naštartuje. Len píšem čo mám odskúšané, nie som na čísla a testy.
tak pouzivam to len na web (3 zalozky) nejake hry ako freelancer, kotor, deus ex 1 ci arx fatalis
ber do uvahy ze taketo notasy nie su na beznu pracu, rovnako ako chromebooky su to skor specialitky.
Ten Freelancer... hrávajú to ešte ľudia online? Existujú nejaké servery? Ja som to hrával... no 15 rokov dozadu tomu už bude (neviem presne, odhadujem)...
fuu online som to nehral ani nepamatam. Netusim. Ale je online svet Freelancera
Teraz to hram ako single player kampan.
aha tak tam maju aj na stiahnutie ISO Freelancera. idem to skusit
Takže stručne: LiveUSB som urobil cez balenaEtcher, štart do úvodného menu trval 14s, po odklepnutí Live session trval štart 4min a 24sec. Wifi rozpoznaná, systém sa v Live choval korektne. Len dopĺňam, že ntb HP z roku 2005, 1G RAM. Vývojárom dávam palec hore.
ano. preto je lepsi Bunsenlab ako Devuan.
Ale asi by som na to hodil antix.
v dielni som vymenil už niekoľko starých pc, od crunchbangu tam stále idú jeho klony
tie pc sú fakt staré šunky ale v núdzi spustia aj prehliadač
inak funguje všetko, na čo ich tam, v dielni, mám - audio, video, txt (ohriať vodu na kávu som ešte neskúsil :D )
a funguje bleskovo, 32 aj 64 bit
ano kde to nepomoze, tak uz len Tiny Core Linux alebo freedos