Firefox 61.0
Bol vydaný Mozilla Firefox vo verzii 61.0. Prehľad zmien už tradične nájdete v poznámkach k vydaniu a informáciách pre vývojárov.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bol vydaný Mozilla Firefox vo verzii 61.0. Prehľad zmien už tradične nájdete v poznámkach k vydaniu a informáciách pre vývojárov.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
uz by mali zmenit logo, ten moloch uz nie je firefox ale fatfox
Stále píšu faster, faster, mne sa zdá slowlier, slowlier. Ale to zrejme spôsobujú aj stále botnajúce stránky.
nie je to len strankami.
problem je, ze FF oproti Chromium momentalne zerie o 20-25% ram viac, sice menej zatazuje procesor (cca 8%) a dokonca oproti Cyberfox ci FF ESR je na tom s obsadenostou ram horsie.
preto som aj vysledky v greenie, ubu mate a lm19 k browserom nedaval
dokonca je rozdiel v obsadenosti prostriedkov aj medzi ESR 52 a ESR 60 (verzie FF na ktorych su) ke sa pytam na dovody, tak vacsinou mi poslu ako to zlepsit (upraveny config) ale....
Teda chlapi neviem ale ja používam FF aj na mašine s 2GB RAM a nemám pocit, že by mi zrovna dochádzala RAM. Nebude to závislé od distra? Na Arch Linuxe sa pri prezeraní stránok bežne zmestím do 1 GB RAM. Na druhej mašine s LM mávam obsadenej 2,5 GB RAM. No nič večer to doma skúsim odsledovať a dám sem čo mi vyšlo.
je to mozne, ja to vzdy porovnavam ked mam nejake nove distro.
No tak som to vyskúšal, naštartoval som postupne chromium, firefox a Operu, v každom prehliadač som otvoril 4 rovnaké stránky a v termináli som zadal príkaz free. Chromium mi ukázalo celkovú obsadenosť 672 MB, Firefox 955 MB a Opera 846 MB. Je pravda, že Firefox mal obsadenosť najvyššiu, avšak celkové obsadenie nepresiahlo 1 GB RAM, čo je celkom pekné číslo nie? Chromium som štartoval na PC s Antergosom (2 GB RAM) a zvyšné dva v PC s Manjarom (4 GB RAM).
A spomalilo to subjektívne ten Antergos (2GB)?
Vzhľadom na fakt, že do swapu vôbec nešahol tak nie. Obsadenosť swapu bola všade 0 MB.