Google Chrome 105
Google zverejnil verziu 105 prehliadača Google Chrome. Nová verzia prináša okrem bezpečnostných opráv aj rôzne vylepšenia hlavne pre vývojárov. Podrobný zoznam nových funkcií je dostupný na stránke chromestatus.com.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
a znizila sa zravost na ram.
presne opacne ako pri FF.
Tak ono samotná žravosť, pokiaľ to nie je spôsobené chybou v programe (ako úniky pamäte), nemusí byť nevýhoda. Je to o koncepcii riadenia pamäte. Čo je lepšie, v prípade, že mám dostatok voľnej RAM. Pri každom zatvorení záložky obsah zahodiť a v prípade ak ju znova otvorím, tak ju musím znova načítať a tým pádom zdržiavať? Alebo, ju ponechať v RAM a otvoriť bez zdržania v prípade potreby a pameť uvolniť až keď mi dochádza RAM?
Čo keď chrome alokuje 70% voľnej RAM a zrazu nejaký program potrebuje pár GB? Samozrejme chrome sa ani náhodou neunúva uvoľňovať RAM, vlastne by to bola asi aj blbosť aby periodicky povedzme 1000x za sekundu kontroloval, či ju náhodou netreba uvoľniť. Spotreba sa jednoducho kontroluje len pri alokácii.
Tak presne pre takéto prípady tu máme swap a riadenie pamäte operačným systémom.
Swap je absolútna katastrofa, či už na rotačnom disku, alebo na SSD (minimálne kvôli opotrebovaniu).
Však ten je tam pre riešenie krizových situácií a nie pre bežné užívanie. Zvyčajne mám swap prázdný a ak sa aj náhodou použije, sú to maximálne desiatky až stovky MB. Pokiaľ sa však ukáže, že sa swap používa často a vo vysokej miere, je najvyšší čas na navýšenie RAM.
Ja mám SSD, takže swap nemám. Občas nechávam počítač nejakú tú hodinu zapnutý kým si odbehnem neraz sa mi stalo, že nejaký web začal vyžierať RAM až to skončilo OOM. Keby sa to stalo v neprítomnosti kľudne by to mohlo zapísať stovky TB dát len tak.
Myslím, že sa vplyv swapu na SSD preceňuje. Akurát včera som sa hral so zobrazovaním zdravia SSD pomocou smartmontools. Používam swap a po cca 8000 hodinách používania SSD som mal zapísaných iba okolo 4,5 TBW. Pre SSD s 200 TBW je to kvapka v mori - swap SSD neohrozil z titulu počtu zápisov. Skôr som zaznamenal diskuziu okolo problémov s vyčerpaním zápisov na SSD pri použití btrfs ako súborového systému. Toto zatiaľ neviem potvrdiť, pretože btrfs používam na jednom ntb iba zhruba mesiac. V tej diskuzii sa tvrdilo, že mu btrfs zlikvidoval SSD po 1,25 roku na počet zápisov. Budem to častejšie sledovať a po roku budem múdrejší.
na ssd mam swap vypnuty
Ja mám zaujímavý problém s prehliadačmi vo Windowse 8.1ke, keď pozerám cez Horizon GO napríklad History HD, ide mi procák na 100 percent a seká to, zaujímavé že v Linuxe to nerobí a procák max na polovici záťaže. Som si dal popri UPC nete aj balík s telkou a nepomohlo že nič. Som skúšal akceleráciu vypnúť, pozeral som či mám nový driver na grafike, vymazal cache, zakázal rozšírenia prehliadačov,,,
tak win ma celkovo vyssie hw naroky.
Intel Core i3-1005G1 (ice lake) beha pod windows 11 plynulo a rovnako aj pod mx 21.
pod win 8.1 a W10 ma vyssie teploty pri multimediach cize mozno je to podobne-
Na mojom starom Dellovi ide 8.1ka svižnejšie ako 10na. A samozrejme že súhlasím že Linux nie je tak nenažraný čo sa týka hardvéru ako Windows. Už na x strojoch kde nešlo dobre ani XPčko som v pohode rozbehal Linux aj na klasickom disku, vždy ma limitovala skôr ramka najmä pri webe,,,