IceWM 3.0 s tabmi
Správca okien IceWM vo verzii 3.0 pridáva podporu okien s tabmi. Podrobné informácie o IceWM sú dostupné na ich stránke.
Zdroj: phoronix.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Správca okien IceWM vo verzii 3.0 pridáva podporu okien s tabmi. Podrobné informácie o IceWM sú dostupné na ich stránke.
Zdroj: phoronix.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Hm, IceWM, stále ho používam a vždy si spomeniem na nášho zosnulého kamaráta Bedňu, ktorý IceWM propagoval.
Len pre info, v dokumentácii je spôsob, ako sa tie Taby v rámci okien používajú:
Okno môže obsahovať viacero klientskych okien.
Ak to chcete realizovať, potiahnite titulkový pruh stredným tlačidlom myši a zároveň podržte stlačenú klávesu Shift na titulkový pruh iného rámu. Oba titulkové pruhy začnú blikať na znak toho, že sa môžu spojiť. Uvoľnite tlačidlo myši, aby sa klient horného okna zlúčil so spodným rámom. Teraz bude mať spodný rám viacero klientov, nazývaných karty. Na výber karty použite klávesy KeyWinNext=Alt+F6 a KeySysWinPrev=Alt+Shift+Esc, prípadne použite rýchly prepínač alebo použite podponuku v ponuke okna.
ahoj! áno Bedňa je legneda, čo som počul, škoda že nezažil, ale k veci, vedel by si mi za seba povedať v čom je Icewm lepší napri oprodi dwm či awesome? zaujíma ma to lebo teraz trošku s wm experimentujem a vyladzujem. viem že je napísany v C++ oproti napr aweosme ktorá je v Lue, ale taký tvoj názor, vďaka za odpoveď.
K dwm neviem povedať nič, ale k awesome ... je to hlavne framework, takže si človek môže napísať presne také správanie desktopu, aké mu vyhovuje. S IceWM je možné správanie len konfigurovať podľa predpripravených možností.
vďaka za odpoveď
Pričom ale tie možnosti IceWM nie sú malé a možno mám len slabú fantáziu, ale zatiaľ som nenarazil na niečo, čo by mi chýbalo.
Ale hlavne - IceWM je kaskádový manažér a DWM je dlaždicový a Awesome je (tuším) niečo medzi.
Ale aj IceWM vie pracovať s dlaždicami, má automatické horizontálne i vertikálne delenie. Ale tie fibonacci alebo špirálové usporiadania okien nedokáže.
Ja som napríklad riešil toto z vecí ktoré IceWM nevie. Alebo mám napríklad v grafickom prostredí integrované libnotify, automount atď.
Áno, každý máme to svoje. Ja som dokonca znížil svoje nároky na WM na tieto vlastnosti:
- nenažranosť zdrojov,
- virtuálne plochy,
- zobrazovanie okien (bez dekorácií a tlačidiel),
- ovládanie klávesnicou (napr. aj to "zdlaždicovanie" aktuálnej plochy).
Ostatné veci, ako menu, taskbar, pozadie plochy - byť môžu, ale nemusia.
V princípe tie ďalšie nástroje, ktoré ponúkajú DE, ako kdejaké grafické kudrlinky, vlastné nastavovacie centrá, pozadia, ikony na ploche,… to som doteraz nepotreboval a keďže všetky DE (s)potrebujú veľa zdrojov, tak ich aj bez mihnutia oka obetujem.
No pravda, iný názor majú napr. moji rodičia či kolegovia. Tam sa uplatní napr. Q4OS.
Za mňa je ešte dôležité, aby prostredie dokázalo zmeniť DPI pri zapnutí externého LCD.