Kremíková fotonika
Správa na itnews.sk hovorí o vynájdení prevratnej technológie založenej na Kremíkovej fotonike.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Správa na itnews.sk hovorí o vynájdení prevratnej technológie založenej na Kremíkovej fotonike.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Bodaj by sa technologia osvedcila, za par rokov budeme kazdy vo vrecku nosit svoj sukromy Tianhe-2 :)
Tvoj optimizmus by som chcel mať. Armáda tú technológiu sprístupní pre civilné využitie až keď bude zastaralá, bez ohľadu na tvorcu. Ak by to tak nebolo, tak už dávno rátami bitcoiny na kvantových počítačoch.
PS: Podobne optimistické správy už čítam o napríklad akumulátoroch a kapacitátoroch už vyše 20 rokov. O palivových čláknoch nehovoriac, tie radšej civiný sektor stiahol z trhu.
Jasne, trochu pritahujem za vlasy. Na druhu stranu, vdaka tomu mozu pustit von nejaku starsiu technologiu.
Nepustia. Ako príklad uvediem napríklad aj informácie o fúznych reakciách čo sa objavujú už pol storočia, posledne dnes. A kadejaké zlepšenia výkonu v IT? Stačí si spomenúť ako sa Intel chválil s 64bit architektúrou niekoľko rokov, a do desktopov ju uviedlo AMD.
Mať na čipe niečo čo rozdelí dve vlnové dĺžky na dva prúdy a vravieť že sa na tom urobí nové CPU? Už dávno sa také niečo robilo pomocou optického hranola ktorý bol pred desaťročiami nahradený mriežkou. A delenie svetla na farby sa už dávno používa v rozhraniach optických káblov ak potrebuješ zvýšiť priepustnosť. Tento odkazovaný čip zvládne presne to isté. Nič viac, a nič menej. Maximálne tak zmenší optický prevodník z veľkosti zápaljobej krabičky o pár centimetrov kubických.
Neviem ci sa da verit startupu o ktorom nikto nic nevie a zrazu bombasticky vyhlasi 10nasobne vyssiu efektivitu v novej generacii zariadenia. Ako nahoda je blbec a mozno na nieco prisli, ale v tomto pripade by som bol opatrny. Co sa tyka fuznych reakcii, realny tokamak sa predsa v medzinarodnej spolupraci stavia vo Francuzsku, otazka je ze ci sa im naozaj podari ziskat z neho 10nasobok vlozenej energie, ako si stanovili. Uvidime v 2019. Ale vo vseobecnosti by som skor veril univerzitnemu vyskumu nez vyhlaseniam stratupov, aj ked overovat treba obidvoje.
Tokamak bol ruský, Francúzi mali to isté len neskôr a pod iným názvom. O tokamaku hovorili za komančov že za 20 rokov sa to už bude bežne používať, vidíme aké presné prognózy to boli. Ale to nič nemení na tom, že tá bunka zo správičky je len rozdelovač lúčov svetla. Teda to, čo sa už desaťročia používa aj v IT. V chémii a fyzike sa to používa dlhšie (spektroskopia, resp. jej detekčná časť).
Typ fuzneho reaktoru Tokamak je rusky vynalez, to vsak nic nemeni na tom ze sa vo Francuzsku za medzinarodnej ucasti desiatok statov stavia prvy fuzny Tokamakovy reaktor , ktory by mal byt energeticky ziskovy. Tento rok skoncili s pokladanim a zabezpecovanim zakladov a uz zacali kompletizovat samotny reaktor. Toho co hovorili komanci ze bude bezne a presny opak bol a je pravdou je trochu viac :)
Ano vela dobrych rieseni pochadza z jednoduchych principov, ktore boli predtym vyuzivane aj na ine ucely. Castokrat staci iba zdvihnut efektivitu a dobre riesenie je na svete. Ci to bude aj pripad vyskumu zo spravicky uvidime casom.
Poukazoval som na prognózy zvyšovania efektivity podľa ktorých už kolonizujeme hviezdy.
Ak použijú napríklad toto, tak naša komunikačná technológia bude opäť tam-tam a dymové signály.
Odkazovaný EMP je vedľajší efekt vodíkobej bomby ktorú stačí vyslať do vzduchu balistickou strelou. To je už desaťročia testované, a používané v praxi. Niekedy nepotrebuješ ani bombu ak podceníš polárnu žiaru ľudovo zvanú slnečný vietor. Ten tiež priveje elektróny.