Lubuntu a LXQt
Simon Quigley oznámil pripravenosť obľúbenej nenáročnej distribúcie Lubuntu na prechod od LXDE ku LXQt.
V emailovej konferencií ďalej uvádza, že ako prvý krok migrácie bol pripravený metabalík lubuntu-qt-desktop. Zdroj a krátky článok.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Chvíľku som to mal nahodené na mojom starom notebook, ale vo verzii debian sid a LXQT, na prvý pohľad fajn ale dlho som na tom nevydržal, skúšal som to aj s openboxom aj s kwin.
Kwin je mi viac po chuti hlavne po tých dvoch rokoch na čistom openboxe. Ja neviem prísť na chuť tomu openboxu proste fluxbox bola moja srdcovka.
Ešte toto prostredie potrebuje veľa roboty, ak človek chce mať všetko v qt je problém, napríklad chýba nejaký dobrý mailový klient, skúšal som Trojitú ale nevedel som jednoducho nastaviť viacej mailových účtov. Na Kmail sa to nechytá ale keď si tam človek naťahá polku KDE tak rovno môže používať KDE.Zaujímavý počin, zjednocujúci súčasné LXQT metabalíky s doplnkovým software na komplexnú distribúciu. Len mi nie je jasné prečo mi to chce odinštalovať lxqt-common a nainštalovať kopec vecí z gnome a kde. Možno majú pocit že Lubuntu už nie je vhodné pre počítače s malou RAM keďže už aj RPi má 1G RAM.
Vzhľadom na o, že metabalík lubuntu-qt-desktop neobsahuje komplexnú sadu nástrojov na nastavenie desktopu, tak to neodporúčam mimo VM na hranie. Nedalo sa tam dokonca ani finalizovať jazykové nastavenie. Deriváty Ubuntu majú totižto zvláštny spôsob doinštalovávania jazykov. Ale na druhú stranu to ukazuje progres migrácie LXDE na LXQT. Ak by niekto chcel používať LXQT, tak radšej metódou Ubuntu Minimal, a k tomu doinštalovanie metabalíka LXDE. Pri súčasnej verzii 16.10 ušetrí trochu zábavy, a k tomu 30M RAM po štarte. Nuž, ale je pravda že sa jedná o Alfa verziu jesenného release ktorému teraz prebieha komplexný rebuild kôli import freeze a na ktorom je postavené už druhé LiveCD s LXQT.
Diki za komenty. Ja sa v tých grafických prostrediach nerozumiem. Táto nová verzia Lubuntu bude mať v predvolenom nastavení nižšie či vyššie hardwarové nároky?
Východzie nároky na RAM sú 200M po štarte. To pri fakte že už aj RPi má 1G RAM nie je problém. Východzie nároky na CPU a GPU sú minimálne.
Táto akože verzia je zatiaľ nepoužiteľná kvôli zlepencu nástrojov z ktorých polovica je inštalovaná duplikátne a polovica chýba. To predchádzajúce LiveCD bez ubuntieho metabalíku bolo viac použiteľné ako tento metabalík, ale menej použiteľné ako nainštalovanie LXQT balíkov do minimálnej inštalácie. Ale zatiaľ je neskoro vyvodzovať závery. Táto verzia bude dostupná za cca štvrť roka, a dovtedy ju hádam odladia. Predsa len, táto správička je o LiveCD s metabalíkom ktorý je až pre verziu 16.10.
A aby som bol politicky korektný, naozaj daný metabalík lubuntu-qt-desktop nie je v inej verzii ako 16.10. A to aj naptiek odkazovanému emailu. Teda, zatiaľ. Dnes mi to doinštalovalo balík lxqt-common, ale sprievodca nastavenia jazyka sa stále nenachádza v danom metabalíku. Takže sa žiaľ nedá dokončiť inštalácia jazykov. A to ani východzej anglickej "lokalizácie". Tento sprievodca je však súčasťou klasických lxqt balíkov nielen pre 16.10 ale aj 16.04.
Diki. Ja mám na asi rok starej distribúcii na ramke 119 MB
S rok starou verziou Lubuntu si mimo podpory.