Midori - budúci MS OS ?
sdtimes.com uviedol niektoré podrobnejšie informácie ohľadom budúceho nástupcu OS Windows, nazývaného Midori.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
sdtimes.com uviedol niektoré podrobnejšie informácie ohľadom budúceho nástupcu OS Windows, nazývaného Midori.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
monolotickym kernelom(ako je Linux) zrejme v buducnosti odzvoni a na rad sa dostanu dufam microkernele.
velmi mu fandim, hoci problemom zjavne bude, ze kedze je to (skoro)cele v managed code, tak bude potrebovat aspon 8GB RAMky na to, aby siel tak svizne, ako napr. ubuntu pri jednom giga :)
odporucam ostatnym trosku pogooglit a pozistovat si co najviac o tomto zaujimavom projekte;
PS: v sprave je chyba, je to sice post-Windows OS, ale urcite este nie nastupca.
napriklad take QNX je postaveny na QNX_Nano mikrokernel jadre.. alebo taky BeOS je postaveny ako modularny mikrokernel alebo Minix3..
Zase to vidim tak, ze za 5 rokov bude perfektny Microsoft Midori, ktory obsadi 80% trhu a vtedy sa zacne robit aj nejaka open source nahrada a nejaky elven zacne presadzovat svoj Greedori postaveny na ubudori a nacne obrovsky flame, ze Linux kernel je lepsi, lebo je opensource a ze ma mensie naroky na hardware(miesto toho, aby sa zacal aj nejaky open source projekt teraz aktivne vyvijat namiesto kodenia [long long int] odnozi toho isteho distra)...
Myslíš tento odkaz ?
http://www.educ.umu.se/~bjorn/mhonarc-files/obsolete/msg00057.html
http://www.educ.umu.se/~bjorn/mhonarc-files/obsolete/msg00018.html
http://www.educ.umu.se/~bjorn/mhonarc-files/obsolete/msg00089.html
:-)
mame sa naco tesit ;-)
mame sa naco tesit ;-)
MenuetOS je celkom pekna hracka, hoci som mal predstavu, ze ked je cely v asm, tak bude sviznejsi ;). Samozrejme, ze nema buducnost, ako aj vacsina z http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_open_source_operating_systems , ale ako zabavka celkom super.
dodam este, ze nie je cely OS napisany v Jave, vid dodoedov link. samozrejme low-level veci budu patricne aj v low-level jazyku :)
Práve preto je v nadpise otáznik.
:-)