Šifra Speck v jadre 4.17
Do novej verzie linuxového jadra bola implementovaná kontroverzná šifra Speck za ktorou stojí NSA a organizácia ISO ju odmietla pre použitie v IoT.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Do novej verzie linuxového jadra bola implementovaná kontroverzná šifra Speck za ktorou stojí NSA a organizácia ISO ju odmietla pre použitie v IoT.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
A čo ten špekúň môže spôsobiť?
kompromitaciu dat sifrovanych tymto algoritmom.
ja speck rad, ale nie v os. i ked ta ISO certifikacia bola pre IOT v USA je kandidatom na narodnu sifru, a taktiez o nu je zaujem v Izraeli a Nemecku
btw mozny problem nastane az pri pouziti, i ked podla doterajsich testov je i napriek tomu, ze nepresla ISO certifikaciou, bezpecnejsia ako serpent ci rijndael.
inak viac k SPecku odporucam spravu NSA, IACR studiu z 2016, Cinsko Belgicku analyzu z 2017, dlhsie citanie ale dost to clovek nasledne chape preco to dali do kernelu