T-Mobile G1 - Android Google
Google a T-Mobile predstavili prvý telefón s Google Android systémom. Volá sa T-Mobile G1 (pozri video). Zdroj správy dáva bližšie info.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Google a T-Mobile predstavili prvý telefón s Google Android systémom. Volá sa T-Mobile G1 (pozri video). Zdroj správy dáva bližšie info.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Chces to porvnavat s "polyfunkcnym"(tzn. ze funguje len na pol) ifonom? kde BIOS kontroluje ci tam ma svoj vlastny OS ? So zariadenim ktore je spolovice spolu s baterkou natavaene na zadny kryt aby si tam nemohol dat inu baterku?
Aj tak je zatal asi najlepsí NeoFreeRunner. bezchybny fon na prvy pohlad. specifikaciam a cene iprdu sa zdaleka nevyrovna jedine keby mu nekdo zobral polovicu vecí a dvojnasobne zvysil cenu.
90% ľudí, čo si to kúpia nebudú vedieť čo to za systém tam je a bude im to pravdupovediac "u riti." Vôbec ich nebude zaujímať, či je tam open source. Proste väčšina ľudí ani nevie čo znamená open source.
Potom sa kukni na ten odporný vzhľad, keď sa vysunie klávesnica. Radšej si kúpim nejakú nokiu. O malinkej klávesnici nehovorím, na tom sa reálne nedá písať. Opýtaj sa seba či dokážeš na tak malej klávesnici písať všetkými desiatimi prstami. Ja nie. O kĺbe, ktorý vysúva displej a pravdepodobne ho aj elektricky spája so zvyškom mobilu. Pardón Androidu. Proste toho asi moc nevydrží. Po nejakom čase máš z Androida 2 časti.
Ďalšou vecou je ten debilný touchscreen. Ak si niekedy vôbec v živote používal touchscreen tak vieš ako debilne sa s tým vytáča alebo zapisuje nejaké číslo. Pokiaľ viem, tak touchscreen používa niečo podobné na detekciu dotyku ako touchpad v notebooku. Zo skúseností viem, ako hrozne sa používa touchpad na notebooku a aký je "presný."
Ináč ako vieš, že oficálne nainštalovaný - skompilovaný "open source OS" v androide je skutočne ten, ktorý je deklarovaný v poskytnutých zdrojákoch? Čo ak si tam google dal nejakú poistku proti preinštalovaniu. Skrátka niečo ako iPhone. Kontrola systému biosom.
A ešte jedna vec. Google hovorí, že otvorí zdroj pre andorid. Pokiaľ viem, ešte tak nespravil.
Čo sa týka HW stránky. Som zvedavý koľko ten android je schopný zniesť. Čo ak to bude tiež hentaký ten "polyfunkčný crap ako iPhone?" Typujem, že bude vyrobený z mäkkého plastu ako je iPhone. Naozaj iPhone je vyrobený z mäkkého plastu. Viem pretože som ho vlastnil. Čiže dám si ho do vrecka v nohaviciach (ak sa tam pre jeho veľkosť vôbec zmesti) a po vytiahnutí budem mať škrabanec cez polovičku displeja. Prípadne mi padne na zem a rosype sa na milión kúskov. Zopár telefónov som už zametal zo zeme.
Vieš chlape, študoval som marketing a tak viem, čo znamená "product promotion" a že nič nie je tak úžasné ako na to na prvý pohľad vypadá.
Pardón. Možno si myslíš, že som príliš paranoidný, ale ja neverím ničomu čo si sám nespravím.
Ale veď je to len môj názor a ty môžeš mať vlastný...
Vraj sa dajú všetky naviazanosti uživateľsky odstrániť (čítal som na nejakom webe, ktorý mal s telefónom do činenia; nespomeniem si, ktorý to bol)
"Opýtaj sa seba či dokážeš na tak malej klávesnici písať všetkými desiatimi prstami."
Zvyčajne človek u žiadneho mobilu nepredpokladá, že na ňom bude písať všetkými desiatimi.
"O kĺbe... proste toho asi moc nevydrží."
Asi. Sestre môjho kamaráta to povedal kolega, ktorý vraj predáva mobily.
"Ak si niekedy vôbec v živote používal touchscreen tak vieš ako debilne sa s tým vytáča alebo zapisuje nejaké číslo."
A teraz si predstavme, že tam nie je tá klávesnica...
A na koniec:
"Pritom je to úplne naviazané na google." + "90% ľudí, čo si to kúpia nebudú vedieť, čo to za systém tam je a bude im to pravdupovediac u riti"
Takisto bude 90% ľuďom u riti, či to naviazané na google je alebo nie.
K tomuto ti poviem iba že to bude jedno ľuďom niekde v USA a v krahjinách kde dátové služby nebudú limintované operátorom. Si predstav, že Orange alebo T-Mobile ti účtuje každé jedno pripojenie do netu sumou 3 Sk/minuta. Pritom má pripojenie tak pomalé, že za tú minutu nie si schopný na nete niečo nájsť. Ak nájdeš niečo čo hľadáš, prejde minimálne 5 minút. Potom si pozri, koľko minút ti bude trvať synchronizácia s kontaktami v gmail. neviem ako je to s pripojením na GPS. či to používa signál so satelitov ako bežné GPS zariadenie alebo to znova nejako posiela dáta internetom na servery google-earth.
O.K., keď sem príde ten demokraticko-kapitalistický blahobyt, tak ceny, rýchlosť a efektívnosť I-netu sa zlepšia aj keď pochybnosti ostávajú ...ha, ha.
BTW, Googlu sa pomaly ale isto podsúva nálepka akéhosi sekundárneho diabla, akýsi druhý MS. Takže všetko bude, aj Android Open Source, len treba ešte počkať.
veď práve preto som k tomu T-Mobile G1 taký skeptický...