T-Mobile G1 - Android Google
Google a T-Mobile predstavili prvý telefón s Google Android systémom. Volá sa T-Mobile G1 (pozri video). Zdroj správy dáva bližšie info.
Google a T-Mobile predstavili prvý telefón s Google Android systémom. Volá sa T-Mobile G1 (pozri video). Zdroj správy dáva bližšie info.
Server OMG Ubuntu uverejnil krátke Video (3min 45s) o novinkách v pripravovanej LTS (Long Time Support) verzii Ubuntu 18.04.
Spoločnosť Purism oznámila dohodu o spolupráci s UBports Foundation za účelom ponuky operačného systému Ubuntu Touch na pripravovanom mobile Librem 5. Tento smartfón bude v ponuke celkovo s tromi OS: PureOS s Gnome, PureOS s KDE Plasma a spomínaným Ubuntu Touch, vyvíjaným komunitou UBports. Vyzerá to tak, že priaznivci tohto OS ho budú môcť naďalej využívať aj napriek ukončeniu vývoja firmou Canonical a počiatočnej nedôvere v úspešnom pokračovaní vývoja.
Začiatkom apríla bol spoločnosťou CZ.NIC predstavený prvý modulárny opensourcový router Turris MOX. Router je v tejto chvíli k dispozícií s modulmi:
Turris MOX má otvorený hardware aj operačný systém založený na OpenWRT. Účelom je poskytnúť zákazníkom maximálnu slobodu pri zostavovaní a používaní. Technická špecifikácia jednotlivých modulov je TU.
Ako je známe, distribúcia antiX 17 bola postavená ako systemd-free na Debian Stable. Pre priaznivcov Debian Unstable vytvorili vývojári antiXu 32 a 64-bit ISO z repozitárov Debian Sid s Kernel 4.15.14 a systed-free initom. ISO Net vyžaduje káblový Ethernet, kdežto Core by malo fungovať aj na Wifi. Tento nový Debian Sid flavoure je možné stiahnuť TU.
Aj keď príliš často nevidíme informácie o novinkách vývoja distribúcií Lubuntu a Lubuntu Next, vývoj prebieha a vývojár Simon Quigley zverejnil niekoľko noviniek o pripravovaných vydaniach. [...]
Je to veľmi jednoduché. Dozviete sa viac, než by ste čakali. Zistiť to môže veľmi jednoducho každý používateľ. Stačí, keď Facebook pár kliknutiami požiada o zaslanie kompletnej databázy informácií, ktoré o ňom doposiaľ nazbieral. Facebook prežíva jednu z najväčších káuz vo svojej histórii po tom, čo sa citlivé informácie o 30 miliónoch používateľov dostali do nepovolaných rúk. Hashtag #deletefacebook sa stal trendom a návštevníci najväčšej sociálnej siete sa čoraz častejšie pýtajú, čo všetko o nich vlastne vie.
Už o necelý mesiac sa v Bratislave uskutoční konferencia Bratislava OpenCamp 2018. Program už je takmer dokončený, dolaďujú sa už iba niektoré názvy prednášok. Môžete sa tešiť na témy ako cloud, kontajnery, Linux, alebo strojové učenie, Blokchain či WebAssembly.
Kali Linux a Debian sa pripojili ku Ubuntu a open Suse vo Windows Subsystem for Linux (WSL). To znamená, že je možné tieto distribúcie inštalovať v príkazovom riadku vo Windows 10 ako ostatné aplikácie pre Windows.
V súčasnosti už viac vývojárov vyvíja pre linuxové platformy ako pre MS Windows na desktopoch a aj serveroch. Rozsiahleho prieskumu sa zúčastnilo takmer 66 tisíc vývojárov. Priezkum prebiehal na Stack Overflow, fóra pre vývojárov s cieľom vzájomne si pomáhať pri riešení konkrétnych programátorských problémov.
Dnes prebehla migrácia na novšiu verzi Shakal CMS. Dnes môže dôjs ešte k pár menším pársekundovým výpadkom. Za výpadok sa ospravedlňujeme.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Finančne nás môžte podporiť cez PayPal:
Chces to porvnavat s "polyfunkcnym"(tzn. ze funguje len na pol) ifonom? kde BIOS kontroluje ci tam ma svoj vlastny OS ? So zariadenim ktore je spolovice spolu s baterkou natavaene na zadny kryt aby si tam nemohol dat inu baterku?
Aj tak je zatal asi najlepsí NeoFreeRunner. bezchybny fon na prvy pohlad. specifikaciam a cene iprdu sa zdaleka nevyrovna jedine keby mu nekdo zobral polovicu vecí a dvojnasobne zvysil cenu.
90% ľudí, čo si to kúpia nebudú vedieť čo to za systém tam je a bude im to pravdupovediac "u riti." Vôbec ich nebude zaujímať, či je tam open source. Proste väčšina ľudí ani nevie čo znamená open source.
Potom sa kukni na ten odporný vzhľad, keď sa vysunie klávesnica. Radšej si kúpim nejakú nokiu. O malinkej klávesnici nehovorím, na tom sa reálne nedá písať. Opýtaj sa seba či dokážeš na tak malej klávesnici písať všetkými desiatimi prstami. Ja nie. O kĺbe, ktorý vysúva displej a pravdepodobne ho aj elektricky spája so zvyškom mobilu. Pardón Androidu. Proste toho asi moc nevydrží. Po nejakom čase máš z Androida 2 časti.
Ďalšou vecou je ten debilný touchscreen. Ak si niekedy vôbec v živote používal touchscreen tak vieš ako debilne sa s tým vytáča alebo zapisuje nejaké číslo. Pokiaľ viem, tak touchscreen používa niečo podobné na detekciu dotyku ako touchpad v notebooku. Zo skúseností viem, ako hrozne sa používa touchpad na notebooku a aký je "presný."
Ináč ako vieš, že oficálne nainštalovaný - skompilovaný "open source OS" v androide je skutočne ten, ktorý je deklarovaný v poskytnutých zdrojákoch? Čo ak si tam google dal nejakú poistku proti preinštalovaniu. Skrátka niečo ako iPhone. Kontrola systému biosom.
A ešte jedna vec. Google hovorí, že otvorí zdroj pre andorid. Pokiaľ viem, ešte tak nespravil.
Čo sa týka HW stránky. Som zvedavý koľko ten android je schopný zniesť. Čo ak to bude tiež hentaký ten "polyfunkčný crap ako iPhone?" Typujem, že bude vyrobený z mäkkého plastu ako je iPhone. Naozaj iPhone je vyrobený z mäkkého plastu. Viem pretože som ho vlastnil. Čiže dám si ho do vrecka v nohaviciach (ak sa tam pre jeho veľkosť vôbec zmesti) a po vytiahnutí budem mať škrabanec cez polovičku displeja. Prípadne mi padne na zem a rosype sa na milión kúskov. Zopár telefónov som už zametal zo zeme.
Vieš chlape, študoval som marketing a tak viem, čo znamená "product promotion" a že nič nie je tak úžasné ako na to na prvý pohľad vypadá.
Pardón. Možno si myslíš, že som príliš paranoidný, ale ja neverím ničomu čo si sám nespravím.
Ale veď je to len môj názor a ty môžeš mať vlastný...
Vraj sa dajú všetky naviazanosti uživateľsky odstrániť (čítal som na nejakom webe, ktorý mal s telefónom do činenia; nespomeniem si, ktorý to bol)
"Opýtaj sa seba či dokážeš na tak malej klávesnici písať všetkými desiatimi prstami."
Zvyčajne človek u žiadneho mobilu nepredpokladá, že na ňom bude písať všetkými desiatimi.
"O kĺbe... proste toho asi moc nevydrží."
Asi. Sestre môjho kamaráta to povedal kolega, ktorý vraj predáva mobily.
"Ak si niekedy vôbec v živote používal touchscreen tak vieš ako debilne sa s tým vytáča alebo zapisuje nejaké číslo."
A teraz si predstavme, že tam nie je tá klávesnica...
A na koniec:
"Pritom je to úplne naviazané na google." + "90% ľudí, čo si to kúpia nebudú vedieť, čo to za systém tam je a bude im to pravdupovediac u riti"
Takisto bude 90% ľuďom u riti, či to naviazané na google je alebo nie.
K tomuto ti poviem iba že to bude jedno ľuďom niekde v USA a v krahjinách kde dátové služby nebudú limintované operátorom. Si predstav, že Orange alebo T-Mobile ti účtuje každé jedno pripojenie do netu sumou 3 Sk/minuta. Pritom má pripojenie tak pomalé, že za tú minutu nie si schopný na nete niečo nájsť. Ak nájdeš niečo čo hľadáš, prejde minimálne 5 minút. Potom si pozri, koľko minút ti bude trvať synchronizácia s kontaktami v gmail. neviem ako je to s pripojením na GPS. či to používa signál so satelitov ako bežné GPS zariadenie alebo to znova nejako posiela dáta internetom na servery google-earth.
O.K., keď sem príde ten demokraticko-kapitalistický blahobyt, tak ceny, rýchlosť a efektívnosť I-netu sa zlepšia aj keď pochybnosti ostávajú ...ha, ha.
BTW, Googlu sa pomaly ale isto podsúva nálepka akéhosi sekundárneho diabla, akýsi druhý MS. Takže všetko bude, aj Android Open Source, len treba ešte počkať.
veď práve preto som k tomu T-Mobile G1 taký skeptický...