Ťažkosti pri tvorbe closed source aplikácii pre Linux
Na stránke linuxrevolution.blogspot.com je uvedených zopár nevýhod, ktoré zhoršujú podmienky na písanie komerčných programov pre Linux.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na stránke linuxrevolution.blogspot.com je uvedených zopár nevýhod, ktoré zhoršujú podmienky na písanie komerčných programov pre Linux.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Podla mna ide o to, ze velmi vela linuxakov pouziva Linux (na desktope!) preto, lebo sa za neho neplati. Chcu mat tym padom aplikacie zadarmo atd a nie su ochotni za to zaplatit ani halier. Tym padom, keby aj vznikol nejaky vysoko kvalitny sw pre linux, za ktory by sa malo platit, tak ho este aj z toho mala linuxakov drviva vacsina okasle.
Mimochodom podobne problemy su aj vo Windowse - vyjde nejaka hra a clovek ani za svet nie je ochotny ocenit pracu obrovskeho tymu tvorcov a bud si ju stiahne nacierno(pristup a la Windowsak, alebo ju nehra vobec (a la linux user).
Windows ma vsak v tomto pripade vyhodu, lebo je tu viac userov, ktori su za to schopni zaplatit.
Tod moj skromny nazor ;-)
Dnes sa skor firmy zameriavaju na sprievodne sluzby k open source produktom a hotove riesenia.. zarobit na tom zarobia (hoci nie tak ako M$ na ich na vacsinu veci na svete nepouzitelny akoze OS) a ece aj prispeju k vyvoju opensource softwaru bo sa im to oplati. Kdesi na nete je aj tabulka s % kto sa kolko zhruba podiela na vyvoji linux jadra. (zeby firmy ako IBM a Sun boli navrchu?)
opensource je vsade, ece aj v routeroch (a to mi verte ze nejaky router kde ide OpenWRT je pre vela ludi ovela popularnejsi nez ine routery).
Nechcem vyzerat hlupo, ale ako bola myslena ta druha cast "alebo ju nehra vobec (a la linux user)."?
Je na tom nieco zle ze sa ktosi rozhodne ze nejaky program mu nie je hoden X korun (Y eur) a preto ho nepouziva?
Konverzny kurz 1eur = 30,1260Skk :-)
zalezi na uhle pohladu. mne to osobne ani nema, ako prekazat; ale vyrobcovi sw, ktory chce vytvorit nieco kvalitne aj pre linux, to prekazat urcite bude.
Druha vec je, ze niektorym ludom nie je ziaden sw, ktory pouzivaju, hoden jedinej koruny.
BTW problém binárnej (spätnej) kompatibility mi dosť pripomína známy problém MS s JEHO problémom podpory starších programových verzií ...
:-)