Ubuntu deriváty prestávajú podporovať 32bit architektúru
Deriváty Ubuntu, momentálne Ubuntu MATE a Budgie, prestávajú vytvárať obrazy pre x86 architektúru. Dôvodov je hneď niekoľko, predovšetkým fakt, že čoraz menej ľudí naozaj potrebuje 32bit systém. Podľa štatistík si 32bit vyberajú aj ľudia, ktorí majú hardvér na bezproblémový beh 64bit verzie. Očakáva sa, že sa pridajú ďalšie deriváty.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Máš tam drobný preklep. Klasické Ubuntu prestalo podporovať 32bit architektúru už vlani, okrem exotickej S390 v portoch. Ubuntu Budgie podľa odkazovaného článku nevyhlásilo že sa zbavuje 32bit x86 architektúry, neskús prezradiť odkiaľ to tam máš.
PS: Nevie niekto či sa v posledných piatich rokoch vyrobil nejaký 32bit x86 procesor ktorý sa montoval do notebooku alebo počítača, a nie do tých uzamknutých tabletov za stovku čo majú oveľa horší pomer výpočtového výkonu voči spotrebe ako má bežný ARM tablet?
Možno na doplnenie - Ubuntu Budgie 18.04 32bit má podporu 3 roky, verzia 18.10 bude už len 64bit, viď blog.
na doplnenie 2: podobná správa sa pred časom objavila aj na Linuxexpres. Ale ako uvádza vxmery, podpora 32.bit uvedených derivátov Ubuntu by mala skončiť s ukončením podpory Ubuntu 18.04, takže majitelia archívnych kúskov NTB alebo PC majú ešte dostatok času :-) 32 bit. alternatívy asi ešte niektoré distribúcie podržia aj dlhšie.
nuž, veľmi múdro som to nenapísal. samozrejme, že zatiaľ je všetko normálne, ale postupne sa deriváty presúvajú na podporu len novšej architektúry.
Ono, deriváty sa prispôsobujú pochovaniu 32bit x86 architektúry mainstreamovým Ubuntu. To je dôvod ktorý ovšem nebol v tom odkazovanom článku.
A následok je, že sa prispôsobia všetky deriváty. Akurát by ma zaujímalo kedy sa k tomu prikloní aj zdrojový Debian.
PS: Videl naozaj niekto nejaký počítač s CPU x86 32bit ktorý bol vyrobený v posledných desiatich rokoch? Priemyselné Vortexy skončili okolo roku 2005, a tých pár 32bit Atomov v uzamknutých v UEFI zakapali rovnako ako 32bit ARM. Veď Ubuntu uŽ nevydáva build ani pre 32bit ARM, a to sa vyskytovalo na trhu ešte pred pár rokmi.
Dosť dlhú dobu boli dodávané 64bit stroje s 32bit XP, takže tipujem, že bfu ani nevedeli tom, že už majú 64bit stroje, TU je článok z roku 2008, časť "Paradox RAM".
A dosť dlhú dobu to aj malo význam. Ak mal človek zostavu s 64bit CPU s 1G alebo 2G RAM, tak 32bit bol mierne úspornejší. Ale odvtedy klesla cena RAM, a dotlačiť DDR2 alebo DDR3 na maximum stojí menej ako jeden večer v bare alebo na regionálnom koncerte.
Pridáva sa Kubuntu a Lubuntu. Po pravde som to pri Lubuntu až tak veľmi nečakal, pretože je to asi najviac rozšírený derivát na menej výkonnom HW
Lubuntu pouziva repozitare Ubuntu. takze sa to dalo ocakavat. ja mam na Atome hodenu 32bit MX 17.1 a ti nevyzeraju, ze by 32bit rusili. Dokonca aj ich sposob upgrade je lepsi ako ubuntu (mx zachova home adresar aj ked je len jedna particia a ostatok vymaze)
MX je AFAIK založený na Debiane, a Debian nezahodil podporu 32bit x86 tak ako Canonical v Ubuntu. I keď, pravdu povediac, aj to je len otázkou času.
Trošku offtopic, ale mám taký pocit, že za chvíľu zostane 32-biťákom akurát toto :P
Najhumornejšie čo som o tom zatial našiel je toto. To už prebilo aj toto:
Ako keby na niečo zabudli.