Webmaster hacker test
Webmaster hacker test ponúka hravou a zábavnou formou vyskúšanie vašich znalostí, zručností a logického myslenia, ktoré sú nepostrádateľné pre reálneho hackera. Celý 20-úrovňový test dá po zvládnutí poslednej úrovne tejto nekonvenčnej hry aj ucelený pohľad na bezpečnostnú problematiku. Vyskúšaj si svoju Slobodu!
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
waaa, tabulkovy dizajn - a to som si myslel ze sme sa tej obludnosti uz davno zbavili. BTW stranka podobneho zamerania http://www.try2hack.nl/
tabulky su najlepsia vec aka mohla kedy zvyknut. To skor to nove CSS a 300 dalsich blbosti co vymysleli aby spravili stranku vatsiu an neprehladnejsiu.
Nové CSS obsahuje podľa mňa len kopu užitočných vlastností, ktoré sa predtým bez neho robili omnoho ťažšie. Tabuľky sa imho robia zle už len pri ozajstnej tabuľke obsahujúcej ceny pomarančov, nie to ešte s nimi robiť dizajn
nie, nie a este raz nie. Tabulky sa maju pouzivat na to, na co su urcene a teda na zobrazovanie tabulkovych dat. Pouzivanie validneho kodu podla specifikacii ma nespocetne mnozstvo vyhod ktore si dohladas ked svoj dotaz zadas do googlu.
BTW pokial sa ti nieco tak primitivne ako CSS zda neprehladne, tak sa radsej vyvoju stranok nevenuj ;)
Ja sa vyvoju stranok nevenujem :) len vravim ked som bol mlady tak sa nam krasne pracovalo s tabulkami a nebol problem. iFrame bol odpad a tabulky ho velmi dobre nahradzali. To co je dnes v CSS je uz nadpotrebne.
Ako to môžeš spoľahlivo posúdiť, keď, ako sám vravíš, sa tvorbe stránok nevenuješ?
ano, kedysi boli rozumnym sposobom riesenia layoutu, to mas naozaj pravdu - to sa vsak zmenilo uz velmi davno (s par vynimkami). Momentalne je css velmi jednoduchou moznostou ako spravit graficky a funkcne aj velmi zlozite layouty bez nutnosti pouzivania javascriptu.
Co sa tyka tej nadpotrebnosti - zober si len taku taku drobnost akou je border-radius. Kedysi, ked si chcel mat oble rohy, tak si musel vsetky 4 rohy + vsetky 4 strany wrappera na ktorom si chcel takyto graficky prvok aplikovat, nahrat ako obrazky - zdlahave, prilis vela kodu, o prenose dat (kvoli ntiahnutiu obrazkov) ani nehovoriac. Dnes to implementujes vdaka par riadkom v css radovo v desiatkach sekund a mozes menit za pochodu.
Prave vdaka novym technologiam ktore zatracujes je mozne robit drobnosti ako responzivny dizajn, je mozne pisat mnozstvo webovych aplikacii, o ktorych by si pri povodnom html mohol iba snivat, alebo v sucasnosti cim dalej, tym viac vyuzivane aplikacie pre mobilne zariadenia, z ktorych nemale mnozstvo vyuziva tiez vymozenosti kaskadovych stylov.
Btw vsetko je o zvyku, pracujem aj s tabulkovymi dizajnami (v specialnych pripadoch) ako aj s kaskadovymi stylmi, a z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ze niet nad moderne riesenie, ktore casto setri aj hodiny prace.
Inak osobne ešte holdujem tým tabulkám pri formulároch...... iné riešenia sú "nákladnejšie" :P
pri klasickych webovych formularoch? Az tak vela ich nerobim, vzdy som si vsak vystacil s klasickym rozvrhnutim do kontajnerov. Ale viem si predstavit formular s mnozstvom stlpcov, ktorych rozvrhnutie sa navyse casom meni - to moze byt potom celkom pain-in-the-ass. Na taketo ucely ale poznam velmi dobry css framework YAML
Castejsie pouzitie tabuliek ma napada pri tvorbe newslettrovych mailov, tu naozaj este stale vyuzivam tabulkovy layout, pretoze mnozstvo klientov cokolvek ine rozbije na sr*cky (toto je vysada hlavne starsich verii outlooku - nastastie existuje vyrazne velky trend prechodu na cloudove riesenia, napr. gmail a podobne).
Práve dnešné CSS frameworky sú krokom späť. V čom je toto:
iné než toto:
CSS by malo predovšetkým slúžiť na oddelenie sémantickej časti (html) od jeho vzhľadu. CSS frameworky ako napr. bootstrap ale vkladajú priamo vzhľad pomocou tried do html čím sa vraciame tak 10 rokov dozadu. Omnoho viacej sa mi páči niečo ako compass kde celý framework je postavený na sade mixinov čo umožňuje zostaviť si jednoducho CSS na mieru tak, aby v HTML nezostalo nič len sémantika.
v citatelnosti pre botov a citacky na ulahcenie pristupu? Aspon tak to je prezentovane. Uznavam ze je to trochu extrem a niektori koderi to s vnorenymi kontajnermi trocha prehanaju, ale kto prasi divka, ten by prasil aj tabulky.
Este aj teraz sa niekedy stretavam pri prerabani starych stranok s uchylnostami ako 3x vnorena tabulka a podobne. To co si napisal ty je este velmi slusna a ukazkova tabulka.
Ten compass nepoznam, ale vyzera to zaujimavo, asi sa na neho v buducnosti pozriem.
Ja by som si predstavoval správne HTML nejako takto:
Je to čitateľné, prístupné, žiaden vizuálny kód vložený priamo v html. Žiaľ toto je ideálny stav ku ktorému sa dá ťažko dostať. Aj LinuxOS.sk je urobený tak, že ľavý panel je v 6 divoch (colmask, colmid, colleft, aside, col2, aside_left). Nutné sú z toho len 4, zvyšné 2 sú kvôli podpore starších browserov bez html5 a fix box modelu.
ano, mas pravdu to by bola potom krasa kodit upravy do takeho kodu, ale ako pises, je to idealny stav, ktory sa tazko dosahuje. Specialne ked napr. vacsia slovenska firma venujuca sa prave webovym technologiam ma v pazi este aj w3c standardy - keby aspon toto dodrziavali, co je horsie koncom minuleho roka som prekopal stranku nech prejde w3c validaciou a do par mesiacov sme boli zase spat na stovkach chyb a errorov. Kod linuxosu povazujem praveze za jeden z tych prehladnych a cistych.