Windows 10
Zaujímava nalýza najnovšieho operačného systému Windows 10 od Microsoftu a jeho dopad na bezpečnosť a anonymitu používateľa. Viac už v samotnej analýze.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zaujímava nalýza najnovšieho operačného systému Windows 10 od Microsoftu a jeho dopad na bezpečnosť a anonymitu používateľa. Viac už v samotnej analýze.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Jason Donenfeld, jeden z vedúcich vývojárov WireGuardu upozornil na bezpečnostnú chybu VirtualBoxu, ktorá umožňuje získať prístup k dátam hosťovského operačného systému pri použití SIMD inštrukcií v oblsuhe prerušenia.
Zdroj: twitter.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
OMG. Vieš aj o nejakom inom nezávislom zdroji? Samizdat môže niekto spochybniť.
Citujem autora clanku z diskusie pod clankom: "Na Linuxu šmírovací software nenajdete, protože Linux je open source." Tymto vyrokom autor celkom slusne spochybnil sam svoje vedomosti.
Ale spehovanie vo win 10 samozrejme nespochybnujem, o tom bolo poveadne a popisane uz dost.
Takže aj tie uvedené servre treba brať s rezervou zrejme. Dik.
Urcite ano, autor neuvadza co vsetko mal pri ziskavani adries z wiresharku spustene, ale napriklad server googleads4.g.doubleclick.net ktory uvadza mi napoveda ze to asi celkom cista instalacia nebude, skor si chalanisko popri analyze veselo browsoval po nete. Nepredpokladam totizto ze by mal win 10 v sebe defaultne zabudovanu komunikaciu s googlackou display network.
Ako si sám správne podotkol, tak ten samizdat sa sám spochybnil. Ukážka komunikácie chýba, vylistované sú len niektoré zdrojové alebo cieľové adresy.
Či je ten článok založený na pravde alebo nie, to je BFU jedno. BFU sú známe dobrovoľnou stratou súkromia kôli syndrómu zvanému 5 minút slávy. A odborníci nebudú používať OS v ktorom chýbajú aplikácie.