Aký NB pre Linux, či aké distro na NB

12.08.2008 | 14:19 | Hardware a Drivery | denwerko

Ako som písal niekde vo fóre, že ked spojazdním svoj NB tak sa podelím aj s ostatnými o svoje skusenosti ohľadom NB. Kto potrebuje dostať odpoveď na otázky aký NB pre linux, či aké distro na moj NB. Budem rád keď sa tu pripoja aj ostani uživatelia NB a podelia sa zo svojími skusenosťami a názormi.(no na svojom NB nemám všetko odskušané tak môžete doplniť info.)

Asus F5N (Ubuntu 7.10)(+ iné modely od ASUS podobné hardverovo)
Inštalácia Ubuntu - Takže pri spúšťani live CD treba vybrať a spustiť Start Ubuntu in safe graphics mode.
Grafická karta (Nvidia GeForce 7000M) - ovladač je v Správca neslobodných ovladačov, pozor treba predtym povoliť v zdroji softvéru "restricted". Funguje 3D, compiz, ba dokonca ide dobre 3D hra WOP v rozlišeni 800x600.
Zvuk - po inštalácii systemu nefunguje ale za 5 minut sa dá bezproblemovo spojazdniť konfigurovaním suboru samozrejme pod rootom /etc/modprobe.d/alsa-base kde treba na koniec vložiť riadok options snd-hda-intel model=MODEL kde na miesto MODEL som napísal lenovo. Potom už len stači system zreštartovať a zvuk by mal isť.
Čítačka kariet - funguje bez problémov bez ďalšiej nutnosti niečo inštalovať či nastavovať.
Vstavaná Webcamera - teba ju sprevadzkovať podľa tohto návodu a potom funguje bezproblemovo dokonca aj v Skype 2 beta.
LAN - bez problemov.
Modem - Nemal som možnost ho vyskúšat ale Ubuntu ho rozpoznava.
WiFi (Atheros AR5007EG) - je v neslobodných ovladačoch, ale rozbehal som ju podľa tohto návodu, system ju detekuje, no nemám možnosť ju vyskúšať.
Bluebooth - system ho rozpoznáva, no tiež ho nemam možnosť vyskušat. (- na m51sn funguje bezproblemovo )
Express card - ja nemal som možnosť vyskúšať.
No a na zaver pre úplnosť USB - OK, klavesnica - žiadný problem (+ program KeyTouch), DVD-RW mechanika - bez problemov, touchpad - OK.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

HP Compaq nx 6310
Distribúcie - Ubuntu 7.10 inštalácia bez problémov z liveCD. Debian Lenny bez problémov.
Grafická karta Intel GMA945 - Out of box aj s 3D akceleráciou
Zvuk intel hda - Out of box
LAN Out of box
Wifi Broadcom 4311 - Funguje cez ndiswrapper. Návod tu
Express card slot - netuším
Modem - nepokúšal som sa rozbehať
Hibernácia na disk - po nainštalovaní uswsusp a hibernate scriptov. Treba nastaviť pause audio a povoliť VBErestore. Časom na to hodím návod.
Hibernácia do ram - rovnako ako hibernácia na disk ale po prebudení nefunguje CD-ROM mechanika

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MSI EX600
Kedze je to Exoticky notebook s niektorymi zaujimavymi hw komponentmi, tak popisem iba s cim som mal problemy a ako ich riesit. Ostatne povazuj za automaticke ;)
Distribucie - openSUSE 10.3 64bit prostredie KDE, 32bit ide pomalsie.
Grafika - GeForce 8400M G - instalacia cez one click [NIE LEGACY!]
Pre neskorsie pouzitie Compiz Fusion treba nakonfigurovat xorg prikazmi ::
su -
nvidia-xconfig --composite
nvidia-xconfig --render-accel
nvidia-xconfig --add-argb-glx-visuals -d 24

Pre spojazdnenie nastavenia jasu monitora edituj subor :: /etc/modprobe.d/xorg-x11-driver-video a zakomentuj [pridaj symbol # pred riadok] riadok tak, aby vypadal takto :: # install video /bin/true a potom edituj subor /etc/sysconfig/kernel a pridaj medzi modul video, aby sa nacital pri boote. Nech riadok vypada takto :: MODULES_LOADED_ON_BOOT="video"
Zvuk - po instalacii nefunguje spravne samica JACK-u. V subore /etc/modprobe.d/sound upravit riadok tak, aby vypadal nasledovne :: options snd-hda-intel enable=1 index=0 model=targa-dig Potom v pravo dole pravy klik na ikonku reproduktoru a vyber SELECT MASTER CHANNEL VYBRAT HLAVNY KANAL, a z ponukanych moznosti vyber FRONT.
Suspend to RAM, Hibernacia - vytvor subor /etc/pm/config.d/config a do neho napis ::
SUSPEND_MODULES="button uhci_hcd"
S2RAM_OPTS="-f -a 3"

Potom bude fungovat bez vyhodenia chyby 127 aj suspend cez kpowersave, pravym tlacitkom na ikonku baterky/zdroja a vybrat suspend to ram...prebera sa stlacenim power buttona ;)
Multimedia - mp3, wma, wmv, quicktime, flash a pod. sa daju rozbehat cez one-click, vyber si kodeky pre KDE, zascrolluj dole.
Nepodarilo sa mi rozbehat - jedina vec stale blbne, a to ukazovatel stavu baterie, ale ak sa upgradne kernel-jadro, tak tato chyba zmizne. Nicmene, upgradovat neodporucam z dovodu zavedenych modulov wifi, grafiky, zvuku, bluetooth a podobne. Radsej dockaj na openSUSE 11.0, ktore vyjde coskoro =)
Ostatne veci - Bluetooth, wifi, citacka pametovych kariet, webcam atd idu. Po instalacii odporucam popridavat si repoztare pre vsetko potrebne. Spusti Yast Control Center -> Community Repositories a pozaskrtavaj si ::
- Main Repository (Non-Oss)
- Main Repository (Oss)
- Main Update Repository
- Nvidia Repository
- Packman Repository
- Videolan Repository
- Drivers for Wireless LAN
- Drivers for Webcams
- KDE:Backports
- KDE:Community
- Mozilla
- OpenOffice.org
- Wine CVS Builds
- X11:XGL
Dobre je, ak si cisto po instalacii popridavas tieto zdroje a potom celkovo upgradnes system. Po uplnom upgrade vecsinou si vyziada restart, lebo je toho vela co sa zmenilo. Neskor si mozes zdroje preriedit a poupravovat dle vule sve :D
Nevyskusane - neotestoval som vstavany MODEM, lebo ho nevyuzivam, takisto PCMCIA.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mam Acer Extensa a openSuSe ide bezchybne, WiFi bcm 43xx som dal na blacklist a takisto pouzil ndiswrapper