Takže - dúfam že pomôžem tým, ktorí nevedia, ako tlačiť cez sieť z Linuxového počítača, pričom sieťová tlačiareň je pripojená k počítaču s OS z Redmondu :) . Rátam s tým, že máte systém s APT.
1. Nainštalujeme CUPS a spol. a SMB-clienta
2. Spustíme si obľúbený webový prehliadač a napíšeme
localhost:631
Ak nefunguje - reštart
Restart!? V Linuxe?!
Pridáme tlačiareň (snáď viete niečo po anglicky :) ), ako typ tlačiarne zvolíme Windows Samba Printer a následne si podľa výrobcu zvolíte model Vašej tlačiarne na sieti. Taktiež si radšej skúste vytlačiť skúšobnú stranu - mne to chvíľu trvalo (ale po preskúšaní tlače v ostatných programoch som zistil, že to ide takmer okamžite).
Q: Nemám v zozname moju tlačiareň, čo teraz??
A: To si pýta ovládače.. Ja mám dobré skúsenosti s Turboprint (www.turboprint.de) - skúšané na Canon PIXMA iP1000 - inštalácia je jednoduchá, po jej dokončení sa v zozname tlačiarní vo webovom rozhraní CUPS zjaví množstvo ďalších. Ak ju nenájdete (ja som napríklad nenašiel na moju novú HP LaserJet 1018) , druhou možnosťou je foo2zjs ovládač... Nesťahujte z repozitárov, stiahnite si zdroje:
#Ak nemáte kompilátor a zistíte, že nemáte "make", použite:
sudo apt-get install build-essential
make
#Stiahnite si ďalšie súbory, ako .ICM profily pre korekciu farieb,
#a firmware. Vyberte si podľa Vašej tlačiarne:
./getweb 2430 # Minolta 2430 DL .ICM
./getweb 2300 # Minolta 2300 DL .ICM
./getweb 2200 # Minolta 2200 DL .ICM
./getweb cpwl # Minolta Color PageWorks/Pro L .ICM
./getweb 1020 # HP LaserJet 1020 firmware
./getweb 1018 # HP LaserJet 1018 firmware
./getweb 1005 # HP LaserJet 1005 firmware
./getweb 1000 # HP LaserJet 1000 firmware
#Nainštalujte ovládač, foomatic XML súbory, a iné:
sudo make install
#(Voliteľne) konfigurácia hotplugu (USB; HP LJ 1000/1005/1018/1020):
sudo make install-hotplug
#Reštart CUPS
sudo make cups
PREVZIATE Z http://foo2zjs.rkkda.com
Ak sa vo webovom rozhraní CUPS stále nenachádza vaša tlačiareň, zvoľte ovládač manuálne a to zo z priečinka ~/foo2zjs/PPD
Ak máte stále smolu s ovládačmi - strýko Google pomáha ;)
Dúfam že som nič nezabudol - veľa štastia ;)
Spoločnosť Valve oznámila aktualizáciu SteamOS 3.2. Nová verzia obsahuje možnosť nastaviť obnovovaciu frekvenciu displaya priamo z hry, nové nastavenie ovládania ventilátora priamo v OS, presnejšie zobrazenie VRAM v HUD a ďalšie novinky. Podrobný zoznam je v oznámení (anglicky).
AlmaLinux je jednou z distribúcii, ktoré vznikli po ukončení vývoja CentOS (komunitná alternatíva k Red Hat). Verziu 9.0 oznámili vývojári vo svojom blogu. Podrobnejší zoznam zmien je v poznámkach k vydaniu.
Internetový vyhľadávač zameraný na ochranu súkromia umožňuje trackerom od Microsoftu nasadených napr. na bing.com alebo linkedin.com sledovanie užívateľov. CEO a zakladateľ DuckDuckGo Gabriel Weinberg túto správu potvrdil, s tým, že majú dohodu o zbieraní dát používaných na vyhľadávanie - "search syndication agreement".
Boli zverejnené výsledky hackerskej súťaže Pwn2Own. Prelomená bola ochrana v rôznom softvéri od Windows 11 cez Linux, Microsoft Teams až po také chuťovky ako Tesla Model 3 Infotainment System.
Nástroj pre konfiguráciu pokročilého úložiska v userspace Stratis bol aktualiovaný na verziu 3.1.0. Podrobnosti o novej verzii sú zverejnené v poznámkach k vydaniu.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.