Takéto niečo samozrejme má zmysel iba pre osobnú potrebu ako napr. možnosť pripojiť sa na svoj domáci server cez SSH či prístup k niektorým svojim súborom cez webserver. Na také niečo potrebujeme ssh klienta a nejaký verejný server (počítač s verejnou IP a OpenSSH serverom) na ktorom máme shell konto (samozrejme prístupné cez SSH :)) a pokiaľ možno poznáme administrátora :).
Na použitie v skripte je nutné si vygenerovať kľúč. Z bezpečnostných dôvodov je lepšie vygenerovať nový kľúč aj v prípade, že sa už nejaký na autorizáciu používa. Kľúč sa generuje programom ssh-keygen (viac informácií v manuáli alebo google, dodáva sa v balíku spolu s SSH klientom).
Vytvorenie tunelu je jednoduché:
ssh -R *:2222:127.0.0.1:22 -f -g -n -N user@server.tld -o PreferredAuthentications=publickey
Tento príkaz spôsobí, že sa všetky požiadavky na port 2222 verejného serveru presmerujú na port 22 nášho serveru (22 býva obyčajne SSH daemon). user@server.tld je náš obyčajný login do shell konta. Nie všetky parametre sú nutné, takto to používam ja. Pre podrobnejšie informácie odporúčam konzultovať manuál (man ssh).
Ešte je vhodné na serveri nastaviť v /etc/ssh/sshd_config:
GatewayPorts yes
Vysvetlenie priamo z manuálu (sshd_config(5)):
GatewayPorts
Specifies whether remote hosts are allowed to connect to ports
forwarded for the client. By default, sshd binds remote port
forwardings to the loopback address. This prevents other remote
hosts from connecting to forwarded ports. GatewayPorts can be
used to specify that sshd should allow remote port forwardings to
bind to non-loopback addresses, thus allowing other hosts to con‐
nect. The argument may be “no” to force remote port forwardings
to be available to the local host only, “yes” to force remote
port forwardings to bind to the wildcard address, or
“clientspecified” to allow the client to select the address to
which the forwarding is bound. The default is “no”.
Jednoducho by sa na ten port bolo možné dostať iba z toho serveru. Keďže už tam máme shell konto, tak by nemal byť problem tam pristupovať cez neho, ale takto je to pohodlnejšie a prístupnejšie. Po zmene tohoto nastavenia je potrebné SSH daemon reštartovať.
Nakoniec len dodám, že takéto niečo sa dá spraviť aj cez server, na ktorom beží Windows pomocou CopSSH (samostatná inštalácia Cygwin OpenSSH) alebo samotného Cygwin v ktorom sa OpenSSH dá nainštalovať.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.