Kedy ste naposledy menili distribúciu?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ale ano, tiez povazujem Xubuntu iba za derivat Ubuntu, nie za samostatne distro. Ale v niektorych pripadoch (napriklad tu sa povazuje Ubuntu a Xubuntu za ine distro, preto som reagoval takymto sposobom.
Gnome pouziva gtk kniznice, kde qt3 a qt4, v xfce a inych jednoduchsich wm sa pouziva kade co. Nejake strasne zmeny v konfigoch tam nie su, az da len tie spojene prave s windows manazermi...
Inak som presiel nedavno na sabayon a z neho po tyzdni na gentoo, ktore si neviem vynachvalit (teraz uz mam gentoo v podstate vsade az na netbook).
Ja mam Linux rad a rad sa ucim nove veci. Ale mam aj kopu inych veci, ktorym sa chcem venovat. Vybral som si Ubuntu - ma dobru podporu vdaka Canoniclu, je zalozene na kvalitnom Debiane s dlhou tradiciou a velkou komunitnou zakladnou, instaluje sa sposobom "klik, klik" (kratka instalacia, vysledkom je hotovy system s kopou SW). Pokial mi prestane vyhovovat (napriklad aj tym, ze sa mi prestane pacit jeho pracovne prostredie), prejdem na nieco ine - co ma ale rovnake plusy ako terajsie Ubuntu. Mozno si poviete, ze si mozem doinstalovat akekolvek pracovne prostredie, ale ja potrebujem hotovy system po instalacii (max dohodim par aplikacii). Nechcem sa babrat s takymi vecami ako pracovne rostredie - ked je pritom moznost pouzivat inu s mnozstva distribucii.
Nevyhoda gentoo je ze i ked mate Live DVD, tak musite stahovat navyse z netu jadro, portage, stage3, kde, qt, openoffice (gtk / gnome) a
vsetko to kompilovat v konzole ce mnoho ludi odradi (specialne ak si nevedia spojazdnit net atd, vsetko je sice v anglickom manuali, ale nie kazdy tomu do takej miery rozumie + spojazdnit net, nezmazat si pripadne widle, nerzat sa uplne striktne navodu pretoze kde co je outdatnute a takto by som musel este dlho pokracovat).
Ano uznavam ze Gentoo som rozbehaval asi tyzden (nastastie som student a mam na to cas + kompilacie behali v noci), ale zase som sa daco pri tom naucil (pouzival som Ubuntu uz rok dozadu, ale v klikacom mode ak viete co tym myslim, hoci mi bash skripty ulahcovali pracu).
V kazdom pripade je Gentoo pre novacika alebo uzivatela ktory chce funkcnost masochisticka volba. Urcite treba siahnut po niecom, co ma prebuildene balicky softu!
Uvedomujem si, ze Gentoo je kvalitne distro - len ja od systemu pozadujem nieco ine.
momentalne davam dokopy debian na notebučiku :)