Prenos dát z počítača do počítača
Každý sa s tým stretol. Počítače vymieňame, dáta skladujeme. Ultra vidlácky spôsob je nakopírovať dáta na USB kľúč alebo disk. Niekedy to nie je pravé orechové ...
... a to hneď z troch dôvodov:- treba zohnať niečo dosť veľké na prenos,
- obvykle treba niekam upratať aj tie dáta na prenosnom médiu,
- medzipristátie dát na vymeniteľnom médiu oberá o čas.
V časoch WinXP som to riešil zdieľaným priečinkom. Myslím, že "najväčším" problémom bolo byť v tej istej pracovnej skupine (workgroup). Vždy som zabudol, kde sa to prestavuje. Nie som admin!
Pod Linuxom som to riešil vytvorením NFS serveru a pripojením sa naň. Prišlo mi to celkom pekné, len som si musel vždy napísať ťaháky. Čo čert nechcel, moje dáta sa nabaľovali, nabaľovali a až z nich bola guľa 180 000 súborov na cca. 200GB. Na tom som zistil, že NFS je dosť spomalené pri prenose malých súborov. A to už sa mi príliš nepáčilo. Začali vo mne bublať všetky tie antipočítačové hnevy. Taká jednoduchá vec preniesť dáta z bodu A do bodu B!
Situácia sa zopakovala. V práci som nechcel otravovať našich IT správcov s obmedzenými právami inými pod, hyper a nadsprávcami strategicky umiestnených po celom svete. Potreboval som z PC vo Windows zahltených doménovými politikami na bežnom účte skopírovať 120 000 súborov do PC, ktoré bolo z rozumných dôvodov bežne mimo sieť.
Kolega, (ex)správca a vytrvalý linuxový bojovník v C ++#, radil live distro a ssh. Z núdze vzniká efektivita ..., ale ssh to nebolo. Chýbal len predpripravený konfiguračný súbor.
Postup:
1. Prepojiť počítače sieťovým káblom. Novší hardvér pôjde nielen s kríženým, ale aj s patch káblom. (viď komentár o Auto MDI-X)
2. Nabootovať na obidvoch strojoch live Linux. Prihlásiť sa ako root.
3. Namontovať disky.
4. Nastaviť IP.
Príklad pre zdrojový počítač:
ip addr change 192.100.1.10/24 dev eth0
Príklad pre cieľový počítač:
ip addr change 192.100.1.2/24 dev eth0Už len nezabudnúť na to, aby spojenie bolo aktívne:
ip link set eth0 up ip address show dev eth0
5. Zapnúť príjem na cieľovom počítači:
nc -l -p 1234 | tar -x
6. Zapnúť odosielanie zo zdrojového počítača:
tar -c --recursion nazovAdresara | nc -w 3 192.100.1.2 1234
Netcat príjma na porte 1234 a z rúry tar rozbaľuje do cieľového adresára. Vysielajúci stroj vytvára tar archív určeného adresára a z rúry netcat zasiela na cieľový stroj a port 1234.
Úžasné na tom je, že je to rýchlejšie na malých súboroch než NFS. U mňa prenos dát 50...100MB/s na 1Gbit/s spojení. Jediná habaďúra je tá, že sieťové spojenie treba držať v činnosti, inak sa mi po prenose vypína. Napr. zapnutím nejakej sieťovej služby.
Otázka do pléna: Ako (a prípadne jednoducho) obmedziť vypínanie neaktívneho sieťového spojenia?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Hmm aj po rokoch ifconfig, pozri si man k príkazu ip, ifconfig sa už len umelo udržiava pri živote.
Najskôr ťa odpája NetworkManager, teda neviem akého správcu siete používaš. Pozri si, ako vypnúť NM pre interface.
Vďaka za tip ;)
Nestacilo by ping 192.100.1.2 ?
Len technicka poznamka. Kabel uz dnes mozes pouzit aj klasicky, v podstate vsetky nove adaptery (v podstate akykolvek gigabit a vela 100Mbps zariadeni) zvladaju Auto MDI-X. Teda aby som bol presny, staci, ze to zvlada aspon jedna strana spojenia.
K nastaveniu siete ti staci tusim 30s pockat, network manager nastavi link local adresu z 169.254.0.0/16 rozsahu po tom, co timeoutne nastavovanie cez DHCP. Potom bud pozries ip adresy tak ako si to urobil ty, alebo by tusim malo fungovat aj to, ze proste pouzijes mDNS .local adresu, cize nieco ako:
Automatické priradenie adresy som narýchlo otestoval. Ide mi to pod SLAXom. Pod Clonezillou a Debianom nie, ale nehľadal som príčinu. Zatiaľ nie som tak lenivý, aby som neopísal IPčku :) Ale ak by to fungovalo podľa tvojho popisu viacmenej všade bezbolestne, skrátilo by to postup a bolo by to plug and play!
Patch kábel otestovaný. Ide to aj s ním :D
http://www.hp.com/hpinfo/abouthp/iplicensing/automdix.html
by mohlo byt jednoduche, ale ucinne riesenie :-)
OpenBSD netcat (dostupny aj na Linuxe) ma -k na prijatie nasledujucich pripojeni, ale s tar to bohuzial dobre nefunguje (zda sa, ze tar nechce prijat dalsi archiv na tom istom vstupe).
Nebolo by jednoduchšie použiť rsync cez ssh?
Tento návod je vhodný pre situácie, keď núdzovo treba rýchlo prekopírovať veľa dát a vidí sa mi to ako vhodná alternatíva. Viď popis motivácie. Ostatné spôsoby nezatracujem, ale popísaný postup sa mi naozaj páči, a preto som o ňom napísal ;)
Jedna z vecí čo ma v posledných rokoch vytáčala na inštalácii desktopu bola, že som si musel doinštalovať ssh server. Je to pohodlnejšie ako šaškovať s netcat (ktorý tak isto nezvykne byť vo východzej inštalácii), a efektívnejšie ako využiť napríklad sshfs.
Mal som podobnú motiváciu ako ty. Len s tým rozdielom, že som potreboval synchronizovať dáta. A na to je rsync vhodnejší.
Áno, rsync je primárne na synchronizovanie dát a mal by byť v tom dobrý.
Netcat som našiel defaultne v Debiane, v Slaxe, v Clonezille, v live Fedore. Čo používaš? Len zo zaujímavosti ...
Netcat je síce v bežných repozitároch pre uvedené distribúcie, ale obvykle nie je automaticky inštalovaný vo východzej inštalácii. Rovnako ako rsync.
PS: Používam rôzne. Všetko závisí od požiadaviek, možností a potrieb.
Predpokldam ze tento navod je pre JEDNORAZOVY prenos dat. Ak je to tak tak sa mi to celkom pozdava.
Ak to chces robit opakovane, teda na tych istych PC tak rsync je lepsi. Ja pouzivam SyncThing na viacerych PC a este na servery kde sa robi aj zaloha. Novy PC staci nastavit aby ho ostante PC poznali a po chvili mam vsetky data tam.
Vďaka za pozitívny ohlas :) a aj za tip na SyncThing. Môj návod je pre núdzové jednorazovky, tak ako je popísané v článku.
Ja používam túto aplikáciu pre prenos súborov medzi PC (ubuntu) a mobilom, (funguje to aj medzi počítačmi). Funguje to super. Výborné pre začiatočníkov bez IT vedomostí http://www.msec.it/blog/?page_id=11
Aplikácia Dukto r6
Zaujímavý tip. Vyzerá to na prvý pohľad užitočne a pre širšiu skupinu ľudí, ako je môj návod. Občas mám dojem, že Google neposkytuje priestor pre informovanie ľudí, že existuje softvér, ako je dukto a iné. Len 2300 downloadov? Veď niečo také by malo byť v každom PC bez ohľadu, aký je tam OS. Keď bude čas, vyskúšam.
Nevieš náhodou, ako je na tom výkonovo (cca 100000+ súborov a 100GB+)?
niekde v komentároch alebo recenziách som čítal že DUKTO je vyrazne pomalsie ako myslím samba (60% rýchlosti) ale komentujúci to obišiel úpravou zdrojových kodov na takmer 90% rýchlosti samby
Dukto som našiel tak, že som v Googli vyhľadával prenos súborov medzi Ubuntu a mobilom.
Omnoho viac populárna aplikácia na prenos súborov je AirDroid a vyžaduje to prihlásenie https://www.airdroid.com/
preco nepouzivas ddg.gg ?
Toto sú stránky na prenos súborov cez webový prehliadač. Oboje pravdepodobne fungujú na báže WebRTC. Neviete na akom princípe to funguje? Ide to na priamo, alebo cez nejaký server?
https://justbeamit.com/
https://file.pizza/