Recenzia na Ubuntu 18.04
Rád by som napísal malú recenziu na Ubuntu 18.04. Upgrade som robil cez aplikáciu Update Manager (teda nie cez USB flash)
- Staršie verzie grafického rozhrania nepodporovali súbory na pracovnej ploche, aktuálna už podporuje. (Ak človek nemá súbory poruke je to veľmi nepraktické a diskomfortné). Preto som pred tým používal Cinnamon
- Kým minule pri aktualizácii mi PC začal pracovať pomalšie ako pred tým, teraz mi je načítanie OS rýchlejšie, takže super. Takéto vylepšenia zrejme dali vývojárom Ubuntu veľa práce
- systémové aplikácie ako napr. zmeny nastavenia sources.list v grafickom rozhraní pracuje v porovnaní s predchádzajúcou verziou veľmi rýchlo
- inštalácia aplikácii cez Ubuntu Software je nefunkčná. Ani na predchádzajúcich verziách to bola samá porucha. Je to založené na snap balíkoch. Zjavne je vidieť je je to len experimentálna vec. (preto používam buď Synaptic alebo terminál )
- prepínanie iných grafických rozhraní, ktoré som mal pred tým nainštalované sú nefunkčné. Nepomohlo ani preinštalovanie. Po prihlásení vidím iba obrázok pozadia, všetko prázdne
- Disk sa zdá byť po upgrade pekne prečistený. OS spolu s aplikáciami mi zaberá len 16 GB. Vnímam to ako veľké plus. Po inštalácii som použil čistenie disku pomocou aplikácii Stacer, BleachBit a ešte niečo cez Terminál. V rámci upgradu mi PC akosi zamrzol počas záverečného procesu čistenia, preto som použil tieto aplikácie na čistenie. .... Keď som použil BleachBit na predchádzajúcej verzii Ubuntu, tak to bolo utrpenie - celý PC mi asi tak na 30 minút zamrzol. BleachBit úplne paralyzoval celý PC počas čistenia. Naopak na aktuálnej verzii Ubuntu BleachBit nerobil žiadne problémy za minúto bolo všetko vyčistené a uvoľnilo sa veľa priestoru
- Wifi hotspot mi nefunguje ani na tejto novej verzii. Neviem, možno je chyba v hardvéri. (Hotspot je to v celku praktická vec hlavne na prenášanie súborov medzi PC a mobilom napr cez aplikáciu Airmore, Airdroid)
- A ešte pred inštaláciou som sa veľmi trápil s týmto problémom. Mal som tam nejaké neaktuálne alebo duplikované zdroje softvéru a preto aktualizácia OS nebola vôbec možná https://itsfoss.com/failed-to-download-repository-information-ubuntu-13-04/
***********************************
Doplnenie informácii: 19. máj 2018
Aj populárny prehliadač Mozilla Firefox si cez aplikácie Ubuntu Software môžete nainštalovať ako snap balík. Podľa
Úmyselne som urobil screenshoty aj aplikácii inštalovaných cez na báze snap, aké sú tam potrbné povolenia a podobne. Zdá sa že s bezpečnostných dôvodov má každá aplikácia vyhradený svoj vlastný priestor na disku akoby oddelený kontajner.
Úspešne sa mi podarilo prehodiť všetky nastavenia Firefoxu .DEB do .snap Firefoxu. Snap Firefox načíta o 30% času rýchlejšie
Screenshoty (doplnené 19. máj 2018)</h2>Pracovná plocha, obrazovka. Súbory s pracovnej plochy máte hneď poruke https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/Ubuntu_18.04.png/1280px-Ubuntu_18.04.png
Screenshoty som konvertoval z PNG na JPG aby to zaberalo menej priestoru na disku.
Texty k obrázkom nie vždy vidieť celé, preto ich tu osobitne ešte prepíšem:
- Aplikácia monitor systému nainštalovaná z DEb balíčku
- čiastočná aktualizácia distrubúcia na už nainštalovanom ubuntu 18.04
- monitor systému nainštalovaný ako snap balík ukazuje niečo iné
- monitor systému nainštalovaný ako snap balík ukazuje niečo iné 1
- po čiastočnej aktualizácii vymazalo vela suborov (to ma dosť prekvapilo)
- Skype ako snap balík sa mi podarilo nainštalovať tiež na druhý pokus (Boli tam určité poruchy. Možno po tej čiastočnej aktulizáci to opravili)
- snap store.System monitor sa podaril nainštalovať na druhý pokus Boli poruchy (Všimnite si Snap Store v Aplikácii ubuntu softvér)
- tu mám ešte ubuntu 17. Po inštalárii ubuntu 18 sa priestor na disku uvoľnil
- Ubuntu Software. Po inštalácii sa objavilo tlačítko permission
- UbuntuSoftware, Permissions aplikácie
- skype snap, Ubuntu Snap (podľa toho čo je vidieť na týchto obrázkoch sa zdá že bezpečnosť je na prvom mieste - každá aplikácia má svoj oddelený priestor)
Prílohy
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vďaka za blog.
A aké prostredie terazky máš?Čavko. Teraz používam predvolené prostredie Ubuntu. Som spokojný.
(Malo to problém s načítaním aj niektorých predvolených prostredí, jednoducho z HDD to prestalo načítavať (zostala prázdna obrazovka). Ale prišiel som na trik, že keď začnem hýbať a klikať myšou tak grafické prostredie je schopné načítať správne).
Čiže Gnome?
Áno. Klasika :)
Kámoš chcel nainštalovať Ubuntu 18.04, dostatočne si ma odstrašil, tak som mu tam radšej dal 16.04.
Vydali aj nejakú menšiu aktualizáciu Ubuntu 18.04, tak snáď tam aj niečo poopravovali.
Ubuntu Software trochu blbne (nejaké čudné upozornenia - a inštalácia trvá o niečo dlhšie ako cez Synaptic), keď si počas inštalácie jednej aplikácie prezerám iné, ale dokáže to nainštalovať úspešne. (Je to vidieť aj na screenshote ktorý som pridal do článku: počas inštalácie Skypu sa to zobrazuje akoby neprebiehala ale v skutočnosti prebiehala a dopadla úspešne).</code>
Budem robiť asi aj bug reporty v pondelok, (teraz cez výkend nech si vývojári naplno užijú výkend</code>).
S tým prihlásením robí problémy keď zapnem PC a zvolím iné grafické prostredie (problémy sú aj u prostredí, ktoré sú oficiálnou súčasťou Ubuntu). Ak neprepínam a použíjem predvolené prostredie Ubuntu, tak to problémy nerobí.
<div><div> </div><div> </div><div> </div></div><link/><style>#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }</style>
Osobne mám pocit, že Ubuntu má svoje zlaté časy nenávratne za sebou. Najnovšiu verziu som testoval iba cez live-USB, nejaké WOW sa však nekonalo. Neviem teda, možno niektorí so mnou nebudú súhlasiť, ale Ubuntu s Unity sa mi zdá nejaké lepšie, prepracovanejšie a systém ako celok funguje celkom spoľahlivo.
Veľmi milo ma však prekvapilo Kubuntu 18.04 - rýchly štart, rýchla odozva pri spustení programov, x - možností nastavenia systému atď. Oproti Kubuntu 16.04 sa mi zdá nová verzia podstatne svižnejšia. Pôvodne som plánoval moje Kubuntu aktualizovať s vydaním 18.04.1 ale asi neodolám pokušeniu :-)Pridal som do článku nejaké screenshoty. Možno ti pomôžu ako sa rozhodnúť :)
Úplný súhlas, prebrať od RedShit nástroje ako systémd a Gnome Hell bola chyba. Pritom mali svoj Upstart, ktorý zahodili a vylepšený Wayland ala Mir, ktorý tiež zahodili.
Budúcnosť majoritných distribúcií pôjde cestou MS Windows, mno a mi si to zas budeme kutiť sami, ale zas to možno viac zomkne komunitu, ktorá chce poctivú a kvalitnú prácu.
Na šmjďárny od RedHat nasrať. Canonical proste sklamal a bohužiaľ to pôjde len dole vodou.
Tento svet je chorý a zvíťazili v ňom naddnárodné spoločnosti, v korých už nikto netuší kto čo robí, pretože už sú moc veľké na to aby sa do vedenia dostal normálny človek so znalosťou problematiky.
Bol by si šťastnejší, keby si na seba linuxové spoločnosti nevedeli zarobiť, a žili by z milodarov ktoré ostali ako zbytky niekomu od obeda?
Ty musíš byť ako zamestnanec veľmi lacná pracovná sila. Zbytok ti niekto doloží.
Bol by som šťastný aby poctivá práca vyhrala, ja viem, že blbých manžéris nikty neporazím, mno to mi nijak nezabráni na nich nadávať, keď na to príde príhodná téma.
Pokiaľ tvoj osobný výber neoslní platiaci trh, tak za to nemôžeš viniť druhých ľudí. Zbytočne by si sa staval do pózy "Drama Queen". A keď už, tak si nezabudni k tomu zobrať mentolový kapesníček. S ním uroníš krajšiu slzičku, a budeš vyzerať Že by si potreboval zbaliť silného a prachatého ochrancu.
treba sa na to pozerať aj trochu inak
bežný užívateľ (za ktorého sa považujem), ktorý je cieľovou skupinou väčšiny majoritných distribúcií (keďže chcú mať väčší podiel na trhu ako pár promile), netuší čo je systemd ani čo to robí a prečo by mu to malo vadiť a kým mu systém funguje tak ani nemá dôvod to skúmať
rovnako wayland/mir - mne je jedno ako sa to volá - hlavne že vidím čo mám vidieť a programy fungujú ako majú
ono asi bude nejaký dôvod zavedenia toho systemd (všetci snáď blbí nie sú) a to že to má výhody aj nevýhody je samozrejmé - naštastie každý má v linuxe možnosť ísť svojou cestou a vybrať si
zase napríklad také gnome-shell je moje oblubene prostredie a distribúciu si vyberám aj podľa toho či má plnú bezproblémovú podporu pre gnome-shell (ideálne metabalík)
Presne tak. Ak produkt pokrýva požiadavky trhu, prináša zisk a ľahko sa udžiava, tak má úspech.
bohuzial oproti alfa2 sa nic skoro nezmenilo.
Dost casto "mizne" wifi (Qualcomm Atheros QCA9565 / AR9565) pritom siet ide
inak pre domace PC uplne v pohode, dokonca by som povedal ze lepsie ako mint cinnamon.
Čítal si to po sebe? Vyzerá to ako change log.
A čo je na tom zlé? Je to blog.