Veľmi úsporné displeje čo do spotreby energie. E-papier
Za posledný čas som niečo študoval o displejových technológiách, tak rád by som sa podelil :). Na mobiloch sú najviac používané IPS displeje, ktoré sú podkategóriou LCD displejov. Ich slabá stránka je vysoká spotreba energie.
Iná technológia, menej používaná, sú displeje kategórie OLED (organická svetlo-emitujúca dióda), ktoré majú podobnú slabosť ako IPS displeje – čím väčšie svetlo okolia, tým väčšia spotreba. Vysoká spotreba energie na slnku. OLED najviac používa Samsung. Rozdiel v spotrebe energie s IPS nie je veľmi veľký. Na internete je možné nájsť rozporuplné analýzy, ktorý displej má nižšiu spotrebu energie. Zrejme to závisí od konkrétneho modelu. Niektoré webstránky hovoria, že OLED má vyššiu spotrebu iné hovoria, že nižšiu. V toto prípade recenzent hovorí, že OLED display mal nižšiu spotrebu batérie.
Epapier displej, elektronický papier
Technológiu epapiera najviac zastupuje americká firma E-ink. Časté slovné spojenie je E-ink display. Tento typ displeju pokiaľ nie je podsvietený a pokiaľ na displeji neprebieha zmena, nemá žiadnu spotrebu energie. Display je poväčšine v odtieňoch sivej, ale existujú aj farebné. Zariadenia môžu mať výdrž batérie aj 2 týždne.
Technológia sa využíva najviac pri elektronických čítačkách kníh. Polovica čítačiek kníh sú prakticky tablet, ktorý beží na novších verziach Androidu, majú tam podporu Google Play store, avšak líšia sa hlavne čiernobielym displejom a dlhou výdržou batérie.
Zaujímavé je využitie E-ink technológii na smartfónoch, telefónoch. Niektoré telefóny majú vlastný OS, väčšina veží aj na novších verziách Androidu v celku slušnou výkonnosťou hardvéru.
Zaujímavá kategória niektorých výrobcov sú telefóny s dvoma displejmi. Jeden OLED druhý E-ink. Je tam možnosť si vybrať, ktorý displej budete používať. Podľa mňa to veľmi praktické nie je.
Výhody epapier displejov sú:
-nízka spotreba batérie, nevyžaduje časté nabíjanie
-výborná čitateľnosť / viditeľnosť na slnku
-vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú používať telefón v exteriéri. Môže ísť o turistu, alebo človeka s takým povolaním
-digitálny detox (menšie pokušenie utrácať čas na sociálne siete, či hry)
-pripomínajú reálny papier, možnosť kreslenia podobne ako na papier s e-perom
-e-papier technológie pridávajú aj na notebooky
Nevýhody
-nižšia kvalita farieb (to bude asi dôvod, prečo sa tieto technológie nevyužívajú masovo na väčšine smartfónov)
E-papier skladací písací stroj
https://www.youtube.com/watch?v=AgoVzw0GNr0
Smartfón farebný displej e-ink, s Android 9
https://www.youtube.com/watch?v=ZnhWI8uRk7M
OLED a e-ink dvojitý displej
https://www.youtube.com/watch?v=ZzfmvYWUwB4
E-reader, Android 9
https://www.youtube.com/watch?v=uPb5BgB7frY
E-reader s vlastným OS
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
LCD nie sú až tak moc žravé ako si ľudia myslia. Napr. moje hodinky (v prílohe foto s vypnutým podsvietením) vydržia podľa používania kľudne aj mesiace na jedno nabitie.
Tak áno, záleží o konkrétne akých LCD displejoch sa bavíme, keďže je ich viacero druhov. Keby výrobcovia dali rovnaké displeje ako sú na smart watch aj na bežné smartfóny, zrejme by tam nebol tak kvalitný obraz čo do množstva farieb a kontrastu atď. Tvoje hodinky budú zrejme používať inú LCD technológiu ako IPS :). Tu niečo o LCD displejoch, ktoré fungujú bez potreby posvietenia. https://focuslcds.com/journals/lcd-polarizers-reflective-transflective-and-transmissive/
Toto je konkrétne memory LCD LPM013M126A, kontrast 1:30, farby prekvapujúco dobré, pozorovacie uhly tiež prekvapujúco dobré, LCD nepodporuje podsvietenie, display je osvetlený zhora a vtedy vyzerá dosť zle ;)
neviem čo používa garmin na hodinkách ale ich farebný display je krásne čitateľný na dennom svetle (myslím že osvetlenie je tiež zhora pre nočné použitie) a ja som stým extremne spokojny - mám fenix 5x
dokonca aj mapy su pekne čitateľné a rozoznateľné vrstevnice a turistické značky/trasy
hodinky síce nabíjam 2x do týždňa ale to preto že ich aktívne využívam (GPS sledovanie aktivít) v režime smart hodiniek vydržia týždne s nonstop meraním tepu (nemám odskúšané presne ale od nabíjania som týždeň nikde nebol a mám 73%)
v bežnom GPS režime by mali vydržať vyše 20h, čo môžem potvrdiť (bez nabíjania dokázali zaznamenať 3 viac ako 6h aktivity a ešte mali pár percent batérie)
Prvá taká technická, epapier nepoužíva podsvietenie, ale na(d)svietenie. Podobnú technológiu som mal na prvom Google telefóne, mno ten naozaj mal podsvietenie, mno dal sa krásne čítať aj na priamom slnku, pretože odrážal naspäť svetlo za displejom. Táto technológia sa neujala, pretože nie je dostatočne COOL. To napríklad IPS je, ale nemá zďaleka takú čitateľnosť na priamom Slnku.
pouzivam 2 citacky knih (Pocketbook, bez osvetlenia a Kindle)
nepodsvieteny 8 rocny pocket ma sice menej vyhladene pismo ale vydrz, s original bateriou, 60 dni.
co sledujem ceskych bastlicov, tak pouzivaju e inkove displeje na svoje projekty. Marty (@kutilDomaci) ma meteostanicu, chiptron.cz neviem ci nie aj osciloskop.
problem byvaju hlavne farebne einky. tie este nie su uplne dotiahnute.
ja som planoval z takehoto SPI displeja spravit infodisplej na PC cez ModBros