Branislav Poldauf
Môj server, alebo ako mi LINUX slúži v dennodennom živote, časť II. využitie
len zopakujem, nie som ITčkár, programátor ani admin, len obyčajný nadšenec a dlhoročný používateľ linuxu. Avšak mám malinký domáci server, ktorý mi dennodenne uľahčuje život a to takto:
Môj server, alebo ako mi LINUX slúži v dennodennom živote, časť I. úvod
Tak ako väčšina ľudí na tomto fóre vie, nie som ITčkár, programátor ani admin, len obyčajný nadšenec a dlhoročný používateľ linuxu. Avšak mám malinký domáci server, ktorý mi dennodenne uľahčuje život a týmto blogom sa idem podeliť o to ako, a možno aj niekoho nasmerovať aby si tiež niečo podobné zriadil. Samozrejme nebude to zadarmo, lebo hw niečo stojí a čas strávený konfiguráciou tiež nie je zadarmo, ale to len tak aby niekto nemal chybné predstavy.
Blender ako video editor - prečo ho nepoužívať
včera som sa po pár rokoch vrátil k starému video projektu, ktorý som spracovával v komerčnom SW - DaVinci Resolve (myslím že v15 v danom čase) a bol som nepríjemne šokovaný aký je Blender neefektívny v oblasti VSE (video sequence editor) tak som sa namiesto daľších tipov a trikov rozhodol napísať niečo o chybách a nedostatkoch Blendera ako video editora disclaimer: Blender budem napriek uvedenému naďalej používať už len preto že je opensource + moje výhrady sa vôbec needtýkajú 3D a VFX
Blender ako video editor - tipy a triky
Kedže prichádza zima (a druhá vlna karantén) a teda aj čas trávenia večerov doma (a často pri pc) tak som sa rozhodol rozšíriť výborný článok od Miroslava Bendíka o pár tipov a trikov, ktoré som sa naučil a často používam pri editácii videa v 3D modelovacom programe BLENDER.
Úvodný článok, odporúčam každému.
Pri písaní som používal BLENDER 2.90.1-1 z repozitárov Manjara KDE. Môj aktuálny stroj je ryzen 5 3600XT s nvidiou 2060S (ovládač 450xx) 32GB ramky a nvme SSD disk.
Disclaimer: nie som žiadny profík ani čo sa týka používania Blendera ani čo sa týka strihu alebo VFX.
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (hardwér)
tak na koniec tejto minisérie sa budem chvíľku venovať asi najpodstatnejšej čati celej audio reprodukčnej sústavy - hardwéru (áno to je nespisovná kombinácia slov hardware a hardvér - lebo sa mi to tak páči), prioritne reproduktorom a slúchadlám (lebo o zosilovačoch viem hovno)
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (digital audio)
kedže v minulom príspevku nezostal priestor na venovanie sa najrozšírenejšiemu spôsobu prehrávania hudby: z digitálneho zdroja, skúsim všetkých nudiacich sa čitateľov nasmerovať k pár spôsobom ako si zlepšiť zážitok z prehrávania digitálnej hudby
na úvod by som zdôraznil že je takmer jedno či zdrojom digitálnej hudby je CD, komprimovaný alebo nekomprimovaný či hi-res súbor, streamovacia služba alebo digitálne rádio
týmto sa nebudem venovať, nakoľko ohľadom kvality zdroju som čo to popísal v prvom príspevku, dnes by som rád rozšíril vedomosti o časti audio reprodukčnej reťaze, ktorá sa stará o preklad jednodtiek a núl do analógového formátu - DAC (digital to audio converter)
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (vinyl)
V prvej časti som sa trochu rozpísal o zdrojoch hudby a možností zlepšenia výslednej reprodukcie. Teraz by som sa rád venoval, bežnému človeku asi najmenej známej téme hardvéru, konkrétne "prehrávačom" a ako ovplyvňujú výsledný zvuk a čo spraviť pre maximalizáciu zážitku z našej hudby. A snáď sa dostanem aj k časti týkajúcej sa linuxu.
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby
Ako amatérsky audiofil s obmedzeným rozpočtom som vždy špekuloval ako dostať za čo najmenej peňazí čo najviac muziky a kedže koronavírus ma donútil sedieť viac doma rozhodol som sa podeliť o moje skúsenosti a názory.
Kedže v linuxovom svete som len bežný užívateľ (teda nemám sa veľmi o čo podeliť) a v profesnom som právnik (tomu sa zase vo voľnom čase nemám potrebu venovať) rozhodol som sa napísať o niečom čomu rozumiem a myslím že by to mohlo zaujať miestnu komunitu - AUDIO.