Kepler-452b
Bola objavená nová planéta približnej veľkosti Zeme (iba o 60% väčší priemer) obiehajúca svoju hviezdu v obývateľnom pásme - Kepler-452b. Svoju obežnú dráhu má takmer v rovankej vzdialenosti ako Zem od Slnka. Čo to znamená?
V prvom rade je veľmi pravdepodobné, že sa na tejto planéte vyskytuje voda v tekutom stave, takisto, ako je podľa výskumníkov NASA je vysoká pravdepodobnosť, že je planéta skalnatá. Po odmyslení možných vplyvov radiácie od vlastnej hviezdy Kepler-452, ktorá je o 1,6 mld rokov staršia voči Slnku a o 20% žiarivejšia, ako aj ďalších nepriaznivých vplyvov, má táto planéta, vynikajúce predpoklady pre existenciu života.
Týmto objavom sa počet potvrdených planét zvýšil na 1030 a počet kandidátov na existenciu života v predpokladanej forme vzrástol na 11. Toto je ďalší zo série míľnikov, po nedávnom prelete a relatívne detailnom nasnímkovaní Pluta a jeho mesiacov.
Žijeme v skvelej dobe pre vedu a výskum vesmíru (teda po nemasných-neslaných 90tych a 00tych rokoch :)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
A pri tom je to iba za rohom, nejakých 1400 svetelných rokov :)
co by si kamenom dohodil ;)
No musíš hádzať z vesmíru a ty budeš letieť opačným smerom rovnakou rýchlosťou.
Takze, "co by som sa kamenom odhodil"? :)
Ked uz sme pri tom filozofovani chlapci tak, neviem ako presne to je ale nie je to nahodou tak ze ked ma kamen hmotnost 1kg a ty 90 tak by mal kamen letiet rychlejsie a ty pomalsie ?
Keď zoberieme zanedbateľné gravitačné sily vo vesmíre, je to úplne jedno, takže 1kg oproti 90kg nemá žiadny rozdiel. To isté platí aj keby si vystrelil z pušky.
Čo osobne mňa trápi, prečo sa stále mlží o dosiahnutí rýchlosti svetla, podľa mňa to nieje problém.
No zato podla mna to problem je. Bud je v tom zas politikarcenie alebo sme od toho fakt este daleko.
Je to problem, pocinajuc casom potrebnym na dosiahnutie danej rychlosti a casom potrebnym na ubrzdenie z danej rychlosti, cez energiu potrebnu na dosiahnutie tejto rychlosti, ktora by sa mala z toho ako tomu chapem ja, blizit limitne k nekonecnu. Dalej existuje problem dilatacie casu a aj to ze nase technologie su stale iba v plienkach - iba teraz objavujeme a testujeme fuziu, ktora by mala vyssi vydaj energie, nez jej prijem a to je zdorj energie ktory je pre tuto ulohu asi stale nedostacujuci. A vo vseobecnosti prekrocenie rychlosti svetla je v rozpore so vseobecnou teoriou relativity.
Najrychlejsie teleso vyrobene ludmi v sucasnosti je Voyager 1, ktory leti rychlostou 17 043 m/s, pricom na dosiahnutie tejto rychlosti musel vyuzit gravitacne katapulty nasich plynnych aj ladovych obrov. Rychlost svetla je 299 792 458 m/s, co je podstatne vyssie cislo :)
Ale ano, rychlost svetla sa podarilo dosiahnut v CERNe v roku 2012, vystrelovanim neutrin v urychlovaci castic, kedy spriemerovane hodnoty na vstupe a vystupe urychlovaca dali v ramci relativnej odchylky rychlost rovnu svetlu. Lenze to su subatomarne castice a nie objekty velkosti dodavky a vacsie.
Problém je sa odlepiť od zeme preto tá spústa spotrebovanej energie, vo vesmíre by to bolo o moc menej na tú istú rýchlosť, nehovoriac o tom keď opustíš slnečnú sústavu alebo galaxiu. Je to ťažká fyzika a určite v tom nemajú jasno ani v NASA, alebo mlžia.
Nejaké časti čo išli rýchlejšie ako svetlo už zaznamenali aj CERN v spolupráci s Talianskom, keď v Taliansku odchytávali časti letiace z CERNU (skrz planétu). Bolo ich tak málo že sa to nedá pokladať za fakt, ale natrafil som na túto informáciu asi pred rokom. Vedci sú ale vždy opatrný v takýchto vyhláseniach, hlavne keď môže ísť o chybu merania. Aj v Južnej Amerike prebieha výskum o nejakých super rýchlych časticiach, len ich dopadá na zemský povrch tak málo, že potvrdenie má trvať ešte niekoľko rokov.
Rozhodne mám teraz chuť si zas pozrieť nejaký dobrý dokument o vesmíre, alebo časticiach :)
http://www.exoplanety.cz/2015/07/24/komentar-kepler-452b-ma-se-zemi-spolecneho-tolik-jako-claudia-schiffer-se-zapasnikem-sumo/
no, je to planeta obiehjuca okolo hviezdy typu G v obyvatelnej oblasti, s priblizne rovnakou velkostou (+- 60% v priemere je v tychto hodnotach priblizne rovnaka velkost), priblizne rovnakou dobou obehu okolo svojej hviezdy a v priblizne rovnakej vzdialenosti ako Zem od Slnka. Je to myslim planeta celkom blizka ku Zemi (ano aj Mars, alebo Venusa su v tomto ponimani celkom blizke ku Zemi).
Keďže sme si tu celkom príjemne zacestovali (aspoň virtuálne) hľadal som niečo jednoduché na popísanie vzťahu rýchlosti ku hmonosti a energii. Aký je fotón šibal, ako teoreticky existuje väčšia rýchlosť ako c a ďalšie zaujímavosti TU.