antiX goodies: šikovné miniprogramy pre všetkých

Včera | 11:16 | Richard | Richard

antiX Linux je čitateľom linuxos.os dobre známa distribúcia. V minulosti ju propagoval náš zosnulý kamarát Bedňa. A je tu dosť (alebo väčšina?) fanúšikov starých PC a ľahkých distier, ktorí o nej počuli alebo ju aj skúsili.

antiX magic

Definícia z ich webu hovorí:

antiX (to malé „a“ na začiatku je správne) je rýchla, ľahká a ľahko inštalovateľná distribúcia linuxu live CD bez systemd a elogind založená na Debian Stable pre Intel-AMD x86 kompatibilné systémy. antiX ponúka používateľom „antiX Magic“ v prostredí vhodnom pre staré aj nové počítače. Takže ešte nevyhadzujte ten starý počítač!

Ako vieme, distribúcia sa skladá z jadra (napr. linux, BSD), systémových nástrojov a utilít (napr. GNU Coreutils, busybox), knižníc, systémových služieb, grafického prostredia (plne vybavené „desktopové prostredie“ alebo ľahší a oklieštenejší „okenný manažér“), balíkovacieho systému a samozrejme ostatných užívateľských programov (prehliadače webu či dokumentov, editory textu).

Vhodná skladba týchto nástrojov určuje, či distribúcia bude tzv. ľahká, vhodná i pre starší hardvér.

Slabina okenných manažérov voči desktopovým prostrediam je najmä tá, že okenné manažéry sa zaoberajú len správou okien a ich rozložením na pracovnej ploche, ale neponúkajú komplexné funkcie ako správa súborov, správa aplikácií, konfigurácia systému a jeho ďalšie nastavenia. Okenné manažéry sú teda jednoduchšie a ľahšie, ale vyžadujú od užívateľa viac ručného konfigurovania a nastavenia.

Aby autori okenných manažérov (alebo distribúcií, ktoré ich používajú) užívateľom uľahčili správu počítača, tak tieto „nedostatky“ (nie je to nedostatok v pravom slova zmysle, je to prístup a voľba, preto tie „“) riešia programami „tretích strán“. Napríklad často je volený správca súborov PCManFM, jeho fork zzzFM či rox, nastavovanie vzhľadu pomocou lxappearance, správca úloh lxtask (z ľahkého prostredia LXDE resp. LXQT), pozadie pomocou feh, archivátor xarchiver atď.

A niektoré šikovné malé utilitky si tvoria autori distribúcií sami. A projekt antiX nie je výnimkou. Keďže je tam prepojenie s projektom MX Linux, tak niektoré programy si i navzájom zdieľajú.

A tieto programy nie sú nijako obmedzené len na projekt antiX, ale využiť ich môže každý; vlastníctvo počítača tzv. „šunky“ nie je podmienkou 😃.

Bližší opis

Šikovné utilitky sa nachádzajú na https://github.com/antiX-Linux. Vo väčšine prípadov sú to malé skripty, ktoré využívajú YAD (program umožňujúci zobrazovať dialógové okná GTK+ z príkazového riadka alebo skriptov shellu; YAD závisí len od GTK+). Niektoré sú ako ako kompilovateľné programy, ktoré ale nemajú veľa závislostí. Ak chceme binárky, tak stiahnuť sa dajú (ako .deb balíčky z https://repo.antixlinux.com/. Napr. z linku https://repo.antixlinux.com/archive/bookworm/main/DEBS/. Deb balík nainštalujeme klasicky pomocou gdebi alebo dpkg. Prípadne pomocou dpkg si ich len rozbalíme a spúšťame [ak máme požadované knižnice] odkiaľ len chceme).

Alebo - jednoduché riešenie: pridanie deb http://tux.rainside.sk/mxlinux/antix/bookworm bookworm main nonfree nosystemd do zoznamu repozitárov v /etc/apt/sources.list.

formatusb

Ako názov napovedá, tento program, pôvodne pre MX Linux robí len a len jednu vec, formátuje USB disky. A ako vieme, príkazy v termináli pre formátovanie sú pomerne dlhé a otravné (napríklad sudo mkfs.vfat -n USBDISK -I /dev/sdf1) a ľahko sa človek môže popliesť i v názve zariadenia a sformátovať to, čo nechce ☺.

Obr. 0: Formátovanie USB, nič viac a nič menej

android-device-USB-connect

GUI skript na jednoduché pripojenie a prístup k súborovému systému androidových zariadení s podporou MTP. Závislosti: jmtpfs, fusermount, yad a xdg-open.

Program nemám nainštalovaný, takže snímka z obrazovky nebude 😉.

mx-datetime

Ako názov opäť napovedá, program slúži na nastavenie času a dátumu a nastavenie synchronizácie s NTP servermi. Rýchle a efektívne. Forknuté z rovnomenného programu pre MX Linux.

Obr. 1: Nastavenie dátumu a času

user-management-antix

Pridávanie užívateľov a (do) skupín – to človek nerobí často a aj keď mu AI poskytne presné postupy, naklikať to je omnoho rýchlejšie a prehľadnejšie.

Obr. 2: Správa užívateľov

control-centre-antix

Ovládacie centrum v antiX je centralizovaná aplikácia na konfiguráciu a správu rôznych systémových nástrojov, ktorá používateľovi uľahčuje vykonávanie mnohých rôznych činností potrebných na údržbu a používanie systému Linux. Je to, podľa mňa, výborný nástroj, ktorý používa bežné systémové nástroje alebo vlastné skripty, alebo miniprogramy spomínané v tomto zápisku. Ak niektoré chýbajú, ponúkne ich inštaláciu. Je to jeden jediný, takmer 600 riadkový skript. Ak nám niektorý program nevyhovuje, je ľahké ho v zdrojáku dohľadať a vymeniť. Mimochodom, tento panel má i textovú verziu s názvom antiX-cli-cc.

A čo dokáže a čo na to používa?

SekciaFunkciaProgram
Desktopnastavenie pozadiafeh a wallpaper-antix
 nastavenie vzhľadulxapperance
 systémový monitorconky
 preferované aplikácievlastný skript
 nastavenie IceWMotvorenie konfig. súborov v geany
   
Softwarespráva balíkovsynaptic
 správa doporučených balíkovvlastný skript, viď obr. č. 4
 správa repozitárovvlastný skript, pridávanie repozitárov antiX
   
Systemvýber SysVinit služieb pri štarteskript sysv-rc-conf
 správa alternatív (napr. predvolený prehliadač)galternatives
 nastavenie národného prostediavlastný skript
 nastavenie rozloženia klávesnicesystem-keyboard-qt
 nastavenie času a dátumvlastný skript
 správca úlohhtop
   
Networkpripojenie wifi/sietecmst alebo network manager
 pripojenie adsl/ppoegnome-ppp
 WPA Supplicantwpa_gui
 nastavenie firewallugufw
 blokovanie reklámadvert-block-antix
   
Shareszdieľanie priečinkovantiX-samba-mgr
   
Sessionnastavenie rozlíšenia obrazovky a monitorovarandr
 výber su/sudovlastný skript
 nastavenie pozadia grub-uvlastný skript
 aktivácia hibernácievlastný skript
 nastavenie manažéra prihláseniaslim-antix
 aktivácia/deaktivácia správcu schránkyvlastný skript pre ClipIt
   
Disksnastavenie automatického pripojovaniavlastný skript
 zobrazenie využitia diskubaobab
 vytvorenie live USBvlastný skript
 synchronizácia adresárovgrsync
 správa partícií diskovgparted
   
Hardwarevýber myši/polohovacieho zariadeniads-mouse-antix
 skenovanie SCSI Busvlastný skript
 výber zvukovej kartyalsa-set-default-card
 test zvukuspeaker-test
 nastavenie mixéraalsamixer
   
Driversinštalácia ovládačov Nvidiaskript ddm-mx
   
Maintenancevytvorenie live-CD z aktuálnej inštalácievlastný skript
 oprava boot zavádzačabootrepair-antix
 správa používateľovuser-management-antix
Obr. 3: Ovládacie centrum
Obr. 4: Inštalátor doporučených programov

ds-mouse-antix

Spomínaný program na nastavenie polohovacieho zariadenia.

Obr. 5: Nastavenie vlatností pre myš

antix-goodies

Je sústava malých programov, ktoré sa asi nehodia do žiadnej kategórie. Sú tam skripty na:

FunkciaProgram
štart kariet BroadcomBroadcomStartup
„napaľovanie“ ISO z príkazového riadkuburniso
zobrazenie zoznamu farieb pre terminálcolorview
vytváranie promptov pre príkazový riadokfancy-prompts
prehrávač online rádií s bohatým zoznamompmrp
zabitie procesov po nastavenom časeprocess-reaper
zistenie množstva použitej RAM tým-ktorým programomps_mem.py
zobrazenie trvania spustenia procesov od spustenia jadrastart-t
GUI nástroj na odpájanie USB diskovunplugdrive.sh
Obr. 6: „unplugdrive.sh“ - šikovný nástroj na odpájanie diskov

antix-viewer

Jedná sa o rýchly a jednoduchý prehliadač html súborov a webu vo všeobecnosti. Nie je vôbec zlý, poradí si i komplikovanými webmi. A spúšťa sa bleskovo, takže sa dá použiť i na rýchle prehliadanie html súborov zo súborového manažéra – spustí sa okamžite (na rozdiel od… veď každý vie, ako to trvá klasickým prehliadačom, ktoré suplujú operačný systém 😉).

Obr. 7: Rýchle prehliadanie webu a html

droopy

Jednoduchý spôsob použitia sieťového pripojenia na sprístupnenie priečinka v miestnom systéme antiX iným systémom. Vzdialený systém môže nahrávať a/alebo sťahovať súbory do priečinka a z priečinka.

Ďalšie aplikácie nie sú vo vzdialenom systéme potrebné. Na prístup k priečinu stačí webový prehliadač. Súbory je možné prenášať do a z počítača, prenosného počítača, smartfónu atď.

Vzdialený systém môže byť Linux, Mac, Windows atď.

Spôsob, ako to spustiť a nakonfiguovať, včítane snímok obrazoviek je tu. Princípom je vytvorenie servera na jednej strane, ktorý počúva na určenom porte a IP adrese, a pomocou vytvorenej webstránky je možné súbory/adresáre zvoliť a nahrať.

Hlavné funkcie:

Ja som to kedysi používal, ale prešiel som časom na iné programy (napr. z mobilu do PC (a naopak) pomocou LocalSend).

search-bar a search-icon

Tak trochu „vtákovina“ imitujúcia roky '90 či '00. Vtedy sa k programom pre Windows pribaľovali rôzne „bonusy“, o ktoré nikto nestál – čističe, urýchľovače (a iné poškodzovače registrov), a tiež lišty do prehliadačov (MSN, Yahoo!, Seznam…). A takúto srandu pripravili aj autori antiX-u - ako samostatný spúštač na plochu alebo do tray (teda do lišty). Nuž, no načo…?

Obr. 8: Kto nevie čo od rozkoše, nech si nainštaluje takýto panel vyhľadávnia!

app-select

Vôbec nie zlý, rýchly spúšťač aplikácií, v ktorom sa vyhľadáva nielen podľa názvu, ale aj popisu alebo asociácie.

Obr. 9: Rýchly spúštač všetkých programov

Záver

Čo viac dodať? Myslím, že niekto, kto obľubuje ľahké a rýchle distribúcie je pomerne zručný, aby horeuvedené úkony robil aj z príkazového riadku. Ale niekedy je príjemné menej často vykonávané úkony robiť prostým naklikaním.

Takže aj tu majú podobné programy a podobná iniciatíva svoje miesto.

    • RE: antiX goodies: šikovné miniprogramy pre všetkých Včera | 16:06
      Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

      Veľmi pekný blog a mám rád GUI nadstavby príkazov, používateľovi uľahčujú prácu. Inak antiX je jedno z najrýchlejších distier čo som skúšal, aj keď mi kus prekážalo menu a niekedy triviálne veci ako pripojenie k sieti dalo zabrať.

      • RE: antiX goodies: šikovné miniprogramy pre všetkých Včera | 16:09
        Avatar Richard antiX  Používateľ

        Áno, ten Conmann (cmst) - predvolený správca sietí - je dosť neprívetivý.

      • RE: antiX goodies: šikovné miniprogramy pre všetkých Včera | 21:29
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        conman...

        Osobne radsej v antixe mam ceni, je to terminalova utilita.

         

        Do or do not. There is to no try.​ Když pohřbíš moc tajemství, na hřbitově dojde místo.
    • RE: antiX goodies: šikovné miniprogramy pre všetkých Včera | 22:26
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      inak k antixu taka zaujimavost.

      Je mozne pouzit standardne sysVinit alebo runit.

      dovodom je ze debian chce prestat podporovat sysvinit a ostane iba podpora systemd.

      anticapitalista sa vyjadril nasledovne:

      It is still in its early stages, but expect s6 init to be offerred by antiX in the future.

      s6 init sa drzi unixovych pravidiel rovnako ako sysV.

      Do or do not. There is to no try.​ Když pohřbíš moc tajemství, na hřbitově dojde místo.