Kumander Linux | Číslo 7 žije!

15.12 | 10:55 | Richard | Richard

 Číslo 5 žije, v origináli Short Circuit bol skvelý film o pôvodne vojenskom robotovi, ktorý bojuje o svoju existenciu (podobne ako robot Kalibán v rovnomernej knihe I. Asimova). A podobne sa zubami-nechtami držal pri živote (a bol aj populárny) i operačný systém Windows 7. Vďaka distribúcii Kumander tak trochu zombie ožíva i dnes.

1. Windows 7… len spomienkový optimizmus?

Mnohí užívatelia tohto neslobodného operačného systému od Microsoftu smútili, keď v roku 2020 skončila jeho oficiálna podpora. Keby len smútili, ale, podobne ako v rozprávke Bol raz jeden kráľ, i plakali a rukami lomili 😅.

Akoby aj nie, keď nasledoval po neveľmi dobrom systéme Windows Vista. Bol omnoho stabilinejší, rozsiahle kompatibiliný s hardvérom a softvérom. Windows 7 sa prezentoval ako osviežujúca a stabilná alternatíva.
Po ukončení podpory pre Windows 7 v januári 2020 mnohí používatelia bojovali s nostalgiou, keďže prechod na novšie verzie, ako Windows 8 a 10, nebol pre mnohých taký plynulý, ako si predstavovali. To posilnilo pozitívne vnímanie Windows 7 a mnohí ho stále považujú za „zlatú éru“ operačných systémov Windows. A chceli by s ním zostať naveky.

A pritom to samozrejme nebolo a nie je všetko také ružové.

Niektoré moderné zariadenia a aplikácie už nie sú s Windows 7 kompatibilné, samozrejme po ukončení oficiálnej podpory v januári 2020 sa Windows 7 stal zraniteľným voči novým bezpečnostným hrozbám a chýbajú mu pravidelné bezpečnostné aktualizácie.
Niektoré funkcie, ako sú podpora novších protokolov (napr. TLS 1.2), mali obmedzenú alebo žiadnu implementáciu, čo zhoršilo kompatibilitu s niektorými webovými stránkami a službami.
Windows 7 mal obmedzené možnosti správy viacerých monitorov a ich rozlíšení v porovnaní s novšími operačnými systémami.
Niektoré komponenty operačného systému a aplikácie, ako napríklad Internet Explorer, neboli optimalizované pre moderné webové štandardy.
Ako sa objavovali nové aplikácie a funkcie, niektoré z nich nemohli bežať na Windows 7 z dôvodu zastaranosti platformy.
Niektorí používatelia mali problémy so získaním aktualizovaných ovládačov pre novšie hardvérové komponenty, čo mohlo viesť k problémom s kompatibilitou.
Na novších počítačoch sa mohli objaviť problémy s výkonom a stabilitou, lebo niektoré novšie technológie neboli plne optimalizované pre Windows 7.

Ale napriek všetkému a vďaka spomienkovému optimizmu sa akosi vždy pozeralo na Windows 7 vľúdne. Ako na dobre slúžiace dieselové auto. Ktoré síce má už extrémne emisie, dymí a hučí,… ale zase veľa „nežerie“, ide aj na kuchynský olej a opraví ho kde-kto (čo tiež nie je pravda 😉).

 

2. Kumander Linux

Kumander. Osobne mám pocit, že horší názov ani neexistuje. Veď si to porovnajte s nádherne znejúcimi názvami ako Artix, Chimera, DragonFly, Endeavour, Garuda, Haiku, Mint, Manjaro, Trisquel,…

A teraz to: Kumander.

ChatGPT nám radí: „/Kumander/ je filipínsky výraz, ktorý sa do angličtiny prekladá ako ‚veliteľ‘. Často sa používa vo vojenskom alebo vodcovskom kontexte na označenie osoby, ktorá má autoritu alebo velenie nad ostatnými, zvyčajne vo vojenskej jednotke alebo operácii. V populárnej kultúre, najmä vo filipínskej kinematografii a médiách, sa kumander môže používať aj na označenie postáv, ktoré vykazujú silné vodcovské vlastnosti alebo majú veliteľské postavenie.“

A naozaj, distribúcia je z Filipín. A autor mal kedysi Commodore VIC-20. A to je oná paralela.

No neviem, veľmi ma to nepresvedčilo.

Teda o čo ide?

Jedná sa o distribúciu postavenú na debiane (so systemD init systémom), ktorá sa snaží imitovať Windows 7. Používa prostredie XFCE.

Ako uvádza web https://www.kumander.org/:

No fajn, takže ak to zhrnieme: niekto zoberie Debian, dá tam XFCE, nastaví tému, a vybavené? To má byť všetko? To by nestačila len téma do XFCE a bolo by?

No - zase spraviť distro a udržiavať ho, to nie je také jednoduché. Aj tu Kumander bude preverený časom. Samozrejme, repozitáre a teda aj celú drinu okolo zabezpečí Debian. To je dobrý prístup, na ktorom existujú iné distribúcie (antiX, Sparky, Q4OS,…). Teda - dobrý je v tom, že silný Debian nenechá užívateľov „v štichu“, aj keby ostatným vývojárom „došiel dych“.

Nehovorím to nijako pejoratívne. Ostatne - ja sám som nikdy distro nezostavil… a verím, že je s tým hodne práce a treba si aj dosť vecí naštudovať.

Viac v komentovanej galérii:

Obr. 0: Prihlasovacia obrazovka.
Obr. 1: Prázdna plocha. Pozadie podobné pôvodnému z Windows 7.
Obr. 2: Uvítacia obrazovka s venovaním. Samé významné osobnosti. Aaron Swartz nesmie byť zabudnutý.
Obr. 3: Pár informácií o CPU a pamäti vyhradenej vo virtuálnom stroji.
Obr. 4: A trochu viac informácií z Neofetch. Jadro je pomerne zastaralé, ale dá sa ľahko upgradnúť na 6.5, postupom pre kdejaký debian.
Obr. 5: Klasika: Počítač. Mimochodom, vo Windowsoch postupom času došlo k jeho premenovávaniu. Od Môj počítač cez Tento počítač až po Počítač. Nenápadne naznačené, že počítač už nepatrí užívateľovi OS Windows.
Obr. 6: Klasické XFCE nastavenia. Pekné a farebné. Neviem prečo si mnohí grafici myslia, že ak to bude len dvojfarebné, tak to bude akože schick a profi.
Obr. 7: Na vzhľad spodného panela autori použili transparentný obrázok. Vyzerá to podobne ako vo Windows 7…
Obr. 8: … a podobne vytvorili i vlastný štýl dekorácií. Stále je to krajšie, ako plochý svet následných OS od Microsoftu.
Obr 9: Jednoduchý Mousepad premenovali na Notepad a dali mu známu ikonu.
Obr. 10: O jednoduchú inštaláciu sa stará Software Center, ktorý umožňuje inštaláciu Flatpak i .deb balíkov. Jednoduchšie a prívetivejšie to už ani nemôže byť.
Obr. 11: Tak som nainštaloval Bottles (Fľaše) na spravovanie inštalácií Windows programov (je to nielen grafický interfejs pre Wine, ale aj jednotlivé inštalácie od seba oddeľuje.
Obr. 12: A vo Fľašiach som nainštaloval nejakú hru z webu. Aj by som si ju zahral, je až pre štyroch hráčov, len kde tých vziať?
Obr. 13: Klasika klasík: Space Cadet pinball.
Obr. 14: K distribúcii je pribalený i emulátor Super Nintenda. Ešteže sa ľahko dajú nájsť ROM-ky so známymi titulmi.
Obr. 15: Štandard dnešných čias: LibreOffice automaticky inštalovaný. Všimnite si prosím priehľadnosti okennej dekorácie okna LibreOffice. Toto vo Windows Vista bol jedným z Wow efektov. Nerozumiem, prečo sa to viac neuchytilo.

Obr. 16: Nainštalovaný OnlyOffice. Plochý dizajn tu už nepasuje.

 

3. Predvolene inštalovaný softvér

Ku cti Kumander-u slúži, že sa nesnaží inštalovať „všetko možné“. Hoci aj tak má ISO 4,4 GB.

Výber programov je takýto:

A pár systémových utilít ako GParted, Správca softvéru, Xarchiver.

Teda nič viac a nič menej. Tento prístup sa mi páči.

Vývoj a moderovanie fóra robí vývojár Roy a jeho manželka Bernadette. Takže malý rodinný podnik.

Osobne sa mi to páči. Je to ďalší dôkaz, že v slobodnom svete neexistujú obmedzenia.

A pre koho je to určené? Asi pre tých, ktorým je za vzhľadom Windows 7 smutno. Ktorým sa nechce prácne upravovať vzhľad XFCE, a čiastočne i správanie (takže dobrý koncept virtuálnych plôch je potlačený). A pre tých, ktorí potrebujú ešte aj pár programov pre Windows, ktoré sa dajú ľahko, klikaním, nainštalovať. Iste, možno všetko nepôjde (ľahko), ale to nejde ani na iných systémoch.

Veľmi by ma zaujímalo, že ak by Microsoft nepretlačil svoj OS kdejakými obchodnými trikmi, od zmlúv s výrobcami hardvéru po lobbing vo vládach, ako by Windows 8 a následné OS obstáli v konkurenčnom boji.

Ale áno, rovnaké štartovacie čiary v živote neexistujú.

Prílohy



    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 15.12 | 16:52
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      hm nevyzera to zle. ale preco nepouzit windows 7, XP alebo 2000?

      Podpora 2000 a xp do 2030 a 7 a 10 do 2032. rovnako servery 2003 a 2008 a 2008 R2

      pouzivaju Microsoft Update Catalog pre specialne veci ako Windows XP embeded (kvoli bankomatom), enterprise ci kvoli vojenskym aplikaciam.

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 15.12 | 16:53
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      hm nevyzera to zle. ale preco nepouzit windows 7, XP alebo 2000?

      Podpora 2000 a xp do 2030 a 7 a 10 do 2032. rovnako servery 2003 a 2008 a 2008 R2

      pouzivaju Microsoft Update Catalog pre specialne veci ako Windows XP embeded (kvoli bankomatom), enterprise ci kvoli vojenskym aplikaciam.

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 15.12 | 18:18
      Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

      Vyzerá to celkom fajn, ale ten programový výber mi nepríde až tak univerzálny. Blender a Inkscape nevyužíva každý, FTP klient FileZilla detto, kopec malých hier, vývojárske softy atď. 7ku Windows som mal po XPčku asi najradšej ale tak nejak nemusím napodobňovanie vizuálu iného OS. Inak ako nádych minulosti fajn a vďaka za blog :-)

      • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 17.12 | 08:11
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Súhlas. Ako som teraz na to pozeral, je zaujímavé, že Blender je „normálne“ nainštalovaný, ale napríklad Inkspace je tak ako Appimage, VSCodium ako Flatpak.

        Ako bežnému užívateľovi to asi môže byť jedno, ale mne sa takýto prístup až tak nepáči. Zvlášť updatevat Appimage automatizovane je komplikovanejšie.

        Takže ako vidno, každé distro má svoje nedostatky.

        Možno keby autori pridali nejaký postinštalačný dialóg, kde by sa dali aplikácie navoliť, bolo by to rozumnejšie.

    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 17.12 | 12:00
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      Nenápadne naznačené, že počítač už nepatrí užívateľovi

      - to ma pobavilo, ale trafil si to presne. Pekný článoček.

    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 17.12 | 12:00
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      Nenápadne naznačené, že počítač už nepatrí užívateľovi

      - to ma pobavilo, ale trafil si to presne. Pekný článoček.

    • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! 18.12 | 18:20
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Len pridávam postreh od kamoša, ktorý mi to uviedol do mailu:

      ...zabudol si spomenúť jednu dôležitú vec, rozdiel medzi Win7 a Win8 -- telemetriu, ktorá bola vo Win7 len ako aktualizácia, a teda sa dala (síce pracne ale dala) odinštalovať. Vo Win8+ sa jej už nezbavíš...

      Je to žiaľ tak.

      • RE: Kumander Linux | Číslo 7 žije! Včera | 06:57
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        win 10 a 11 sa jej da zbavit cez utility od builtbybel.

        ale zlaty linux, kde mam plnu kontrolu nad systemom.

        Mimo Fedora, Ubuntu, ktore sa chcu stat Windowsami

        Do or do not. There is to no try.​