Debian - Xfce od základov po single OS

Včera | 20:49 | Moje blogy | Pavel

Tentokrát som sa rozhodol vziať základ mnohých Linux distribúcií Debian a jeho live verziu s desktopom Xfce a prejsť v skratke, čo všetko by som musel nastaviť a zmeniť, aby som bol spokojný s ergonómiou desktopu a programovým výberom. Keďže bootujem z flešky a live verzie čisto pre účel tohoto blogu a distro turistiky, slovenčinu ktorá by potrebovala pre správne fungovanie reštart PC som neinštaloval. Pre úplnosť dodávam, že aktuálna stable verzia Debianu v dobe písania tohoto blogu je 12.11.0 a bližšie informácie nájdete napríklad na stránkach DistroWatch.

Čiastočne som sa nechal inšpirovať starším blogom o Q4OS distribúcii ktorú aktívne používam a Xfce desktop mám spolu s KDE najradšej. Takže bootovacia fleška pomocou Ventoy vytvorená a idem na prvé spustenie, Debian som už na svojom železe nespúšťal niekoľko rokov :) Privíta nás Xfce desktop s dvomi panelmi a sadou ikon Tango, takže trochu nostalgie hneď na úvod. Xfce ponúka množstvo nastavení a možností prispôsobiť si ergonómiu desktopu, len na ich opis by som potreboval niekoľko ďalších hodín. Pre info o desktope som doinštaloval z repozitáru Screenfetch.

01.png 02.png

Hneď na začiatku som upravil v desktope panely, spodný panel s odkazmi nevyužívam a preto som ho odstránil a odkazy pridal do hlavného panelu. Nastavil som správu napájania lebo šetriace režimy na PC nepoužívam, zmenil veľkosť ikon v správcovi súborov Thunar a na ploche, pridal SK rozloženie klávesnice. Trochu som sa pozabával s ďalšími rozšíreniami panela, zamenil a nastavil Whisker menu a doinštaloval tému ikon Papirus, ktorá si myslím že je najkomplexnejšia zo všetkých setov ikon. Toľko v skratke z nastavení desktopu a určite som na niečo zabudol.

03.png 04.png

Pár screenshotov toho, ako si môže používateľ Linuxu prispôsobiť defaultný desktop do moderného vzhľadu (používateľ má viac možností). Čo sa týka programového výberu spomeniem programy, ktoré Debian v live verzii zahŕňa len v skratke: Prehliadač obrázkov Risterro a podporu skenovania XSane, webový prehliadač Firefox vo verzii ESR, kancelársky balík LibreOffice v kombinácii s Atril a GoldenDict prekladačom, z multimediálnych prehrávačov Parole a Quod Libet, už menej používané programy ako editor ID3 tagov Ex Falso a napaľovací program Xfburn.

05.png 06.png

Debian ponúka Xfce textový editor Mousepad, Screenshot na zachytenie obrazovky, schránku Clipman, prehliadač senzorov, Task Manager, správcu archívov Xarchiver, CUPS podporu pre tlačiarne a správcu balíkov Synaptic. Live verzia Debianu samozrejme tak ako iné umožňuje jeho inštaláciu na disk pomocou sprievodcu Calamares.

07.png 08.png

Live verzia ponúka čiastočne obmedzený programový výber, čo nepovažujem za nevýhodu a používateľ si vie výber následne prispôsobiť podľa seba. Za mňa by som pridal tieto programy: Webový prehliadač Chrome (aj keď nie je OSS používam všade), download manažéra Persepolis alebo uGet, audio prehrávač by som zamenil za Audacious a z príslušenstva kalkulačku. Doplnil by som konzolový MC v kombinácii so správcom súborov Double Commander, zo systémových nástrojov rozšírenie pre inštaláciu balíkov Gdebi a chýba mi tam správca diskov GParted. Prípadne balík Mintstick na rýchle formátovanie USB diskov a zápis iso obrazov, možností je samozrejme viac než dosť.

09.png 10.png

Pár slov na záver - Mám rád Debian distribúcie najmä z dvoch dôvodov, jedným z nich je ten že Debian bol medzi mojimi prvými Linux distribúciami ktoré som používal a je veľa tvorcov programov, ktorí ponúkajú svoje verzie aj ako deb balíky takže nie je problém s ich inštaláciou. Tento blog nebol o predstavení Debianu ako takého ale skôr o tom, že existuje veľa možností ako si používateľ dokáže prispôsobiť svoju distribúciu nezávisle na iných distribúciach, ktoré už niekto vytvoril zo základu napríklad aj Debianu. Sám využívam Q4OS ale nemal by som problém prispôsobiť si Debian s KDE, keby mi časom prestal vyhovovať. Ale máme vo svete Linuxu na výber a to je len dobre.

Prílohy