Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy

29.04.2016 | 20:13 | Moje blogy | Pavel

Pred týždňom vyšlo nové vydanie Ubuntu pod číslom 16.04 s LTS podporou. Unity mi nevyhovuje preto som stiahol image s Xfce desktopom Xubuntu. Chcem sa podeliť o moje prvé dojmy a porovnám toto distro s Linux Mint 17.3 a MATE desktopom.

Inštaláciu nebudem rozpisovať do detailov lebo je triviálna, nabootoval som z usbčka Xubuntu, prerozdelil disky a nahodil toto distro (na miesto LM). Dojem po prvom nabootovaní - Xubuntu je svižnejšie ako Linux Mint. Upravil som panel tak aby som mal základné prvky po ruke, nahodil Synaptic a pustil sa do hľadania balíkov, ktoré mi chýbali. Tu som narazil na prvý problém, kliknem na ikonu Synapticu a program sa nespustil. Už si nepamätám aký príkaz bol predvolený (synaptic-niečo), vyriešil som to nahodením gksu a zmenou príkazu v Menu editore na gksu synaptic.

Pri skúšaní programov som narazil na rovnakú chybu spúšťača aj pri Gparted (iný predvolený príkaz, s gksu ho spustí). Zámerne som pridal programy ktoré som používal v LM, aby som si overil inštaláciu a použiteľnosť v praxi. font-manager zostal visieť pri načítaní cache s fontami (nahradil som ho so Specimen Font Previewer) a problémy s GTK knižnicami mi vypísal napríklad aj Radiotray. Taktiež gui Disky niekedy pri vytváraní novej partície na usbčku padá, po opätovnom spustení a sformátovaní disku je to ok. Stiahnutého správcu súborov muCommander ALT+F2 ignoroval a nenašiel príkaz na jeho spustenie, v LM používanie bez problémov.

Už si nespomeniem na presné výpisy z konzoly pri chybových hláškach, nahodil som distro nanovo s vlastným výberom programov a snažil som sa pozerať na nové Xubuntu z pohľadu bežného používateľa. Našťastie Linux poskytuje dostatočné množstvo alternatív a programy ktoré som používal predtým môžem nahradiť inými bez nutnosti nerváčenia z pádov aplikácií. Moje celkové hodnotenie v porovnaní s LM: Nové Xubuntu nie je ešte vyladené a z Linuxu Mint mám subjektívne lepší pocit stability, uvidíme čo prinesie release 16.04.1, kde by mali byť nejaké tie bugy vychytané.

Postrehol som aj plusy, napr. Wine pri inštalácii pridá aj wine-gecko a wine-mono, pri prvom spustení ich už neťahá, starý dobrý Jabber klient Gajim nevypisuje chyby certifikátu serveru ako verzia v LM. Desktop má pár vychytávok, napríklad cez voľbu Panel si môžete rýchlo vybrať rozloženie panelov. Hlavný dôvod prečo som nakoniec Xubuntu nechal na disku je celková odozva systému, môjmu starému Lenovu nedáva toľko zabrať ako LM a pri správnom výbere balíkov robí svoju prácu ako single os dostatočne.

Nakoniec programový výber balíkov, ktoré som pridával:
sudo apt-get install 0ad alien-arena apt-xapian-index audacious clipit dosbox doublecmd-gtk easytag filezilla gajim gdebi gimp gnome-disk-utility gnome-maps gnome-specimen grsync gtkhash hexchat cheese kazam libgstreamer-plugins-base0.10 libsdl-mixer1.2 liferea mc nvidia-340 openarena pcsxr plasma-nm playonlinux rawtherapee stellarium synaptic uget unrar usb-creator-gtk virtualbox vlc warzone2100

Plus uzavretý soft ktorý som inštaloval cez Gdebi (rieši závislosti):

Adobe Reader, Google Chrome, Opera, Rainlendar, TeamViewer, XnView

Prílohy  • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 21:56
   Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

   Aplikacia Software (nahrada za SW Centrum) vid priloha.

   • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:01
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Noo dobre že píšeš, skúšal som "Softvér" a vôbec sa mu nechcelo spustiť inštaláciu vybratého balíka, ja uprednostňujem Apt a Synaptic,,,

   • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:09
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Ďalší bug, funguje s gksu, štandardne sa spúšťa pod userom bez práv,,,

  • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:13
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   (synaptic-niečo) je synaptic-pkexec je to bezpečnejšia varianta sudo/su s tým že používa PolicyKit a nedovolí spustiť iný program ktorý v PolicyKit nieje pod privilegovaným užívateľom. Problém bude asi v tom, že autori Xubuntu odignorovali tieto nastavenia. (GParted detto)

   Celkovo ten opis nesvedčí o dobrej vyľadenosti, buď sa zapojiť do bugreportov, ale prejsť na LegacyIce :)

   Pekný blog.

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:25
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Tak to som netušil, ja mám PolicyKit zakázané spúšťanie lebo mi chcel zakaždým vytvárať heslá na každú blbosť keď som skúšal programy a vytváral heslá. Netušil som že má súvis s *pkexec a "nahrádza" sudo, nebyť teba tak to neviem. Celkom to ale nedomysleli, žiadnu spätnú väzbu o nutnosti PolicyKit som pri spustení resp. nespustení nedostal,,,

    • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:44
     Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

     PolicyKit má zmysel skôr vo firemnej sfére na domácom kompe to určite pridá na bezpečnosti, ale nieje nevyhnutný. Vždy je to na užívateľovi a na nete hrozne veľa návodov ktoré v dobrej viere pomôcť užívateľovi ponúknu návod curl xxx | bash a na toto je aj PolicyKit krátky :)

     Jako každý stupeň bezpečnosti je dobrý, ale musí byť aj správne nakonfigurovaný. Toto vo firemnej sfére ide dobre nakonfigurovať, pretože sú známe fakty kto čo môže, na domácom desktope je to trochu lotéria čo užívateľa otravuje a kde sa zas povolí nejaké všeobecné pravidlo ako root bash tak je všetko márne :)

     Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
   • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:43
    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

    Mám ďalšiu info ohľadom stability, keď pridáš soft do Xubuntu hodí ti ho na koniec menu v danej kategórii. Vieš ho zoradiť s Menu Editor, chcel som presunúť "gnome-maps" a padlo mi menu,,,

    • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 22:48
     Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

     Tak ja v LegacyIce žiadny konfigurátor nemám, vždy sa radia programy podľa abecedy a nič nepadá :)

     No možno máš smolu, že vydali nejakú nepodarenú verziu, ja som s ním až také zlé skúsenosti nemal.

     Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
     • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 29.04.2016 | 23:02
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Rád prispôsobujem distro sebe lebo Linux používam ako jediný OS a Windows nepotrebujem, preferujem stabilitu. Tú v Xubuntu kus postrádam, ale na druhej strane ide svižne aj na mojej staršej šunke, doteraz som si to myslel o Minte :) Možno ešte vyskúšam Mint s Xfce, uvidím,,,

      • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 13:19
       Avatar Lathan   Návštevník

       Co tak skusit nieco co korektne funguje napr. Debian,CentOS a pod. ak hladas stabilitu v kazdom mozes mat XFCE prostredie aj s rovnakou temou ako v Xubuntu http://linuxthemer.blogspot.sk/p/xubuntu-with-pure-debian-base-part-2.html

       • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 14:47
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        akoze dat debian stable na desktop ?? ok, ale zastaralost balikov halvne pri desktope je velmi citelna a doplnat to o backporty sposobi len nestabilitu celeho sytsemu

        a pouzivat debian testing alebo nebodaj unstable - tak tu sa urcite neda hovorit o stabilite, kedze v takomto kvazi rolling distre bezna aktualizacia vie znefunkcnit pol systemu (ano dalsou aktulizaciou sa to opravi ale tyzden to nefunguje)

         

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 15:07
         Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

         Na PC pouzivam debian stable a neda sa povedat ze tam su stare baliky. Firefox sa da instalnut bez problemov, nemusis pouzivat iceweasel.

         Ake pouzivas programy ty? A aktualizacie maju super, nie ako pri archu alebo tak ze musis nieco opravovat potom pol dna.

         • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 11.05.2016 | 11:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ako priklad si pamatam blender, ktory bol najmenej 5 verzii stary co znamenalo vyznamny posun fo funkcnosti, podpore kodekov (pouzivam blender na strih videa)

          alebo aj gimp, ktory uz vo vsetkych distribuciach podporoval mod jedneho okna ale v debiane bol 3 verzie pred podporou tejto funkcnosti

          ano viem ze sa daju pouzit repo z inej verzie, backporty alebo dany program priamo stiahnut zo stranok vyrobcu ale to uz potom nie je debian satable ale podl mna nieco este horsie ako testing (lebo sa mixuju rozne repozitare)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
       • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 18:59
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Debian som používal pár rokov dozadu, trochu mi prekážali staršie verzie programov, inak stabilita bol vynikajúca,,,

      • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 15:12
       Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

       Tak to bolo aj s 14.04. Beta2 super a release plný bugov. Daj 16.04 dva-tri mesiace na dezinfekciu a je to.

       • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 15:53
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Už niekoľko rokov Ubu vydáva verzie systémom, že alfa, beta verzia ide OK a deň pred vydaním stable to rozbijú. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že mesiac po vydaní stačí na to aby to bolo stable.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 18:52
         Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

         Pred pár rokmi boli Ubuntu verzie stabilnejšie ako teraz, neviem čím to je,,,

  • RE: Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy 02.05.2016 | 22:13
   Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

   Až teraz som si všimol že Xubuntu nemá v základnej inštalácii aplet na ovládanie hlasitosti (repráčik v systray), hm zaujímavé. Aplet obsahuje balík

   xfce4-pulseaudio-plugin