Je to trochu nezvyčajná distribúcia. Prečo? Hlavne preto, že namiesto najpoužívanejších grafických prostredí ako Gnome či KDE využíva grafické prostredie Enlightenment - konkrétne e17. Je určená najmä pre staršie počítače, keďže e17 je len veľmi málo náročné, ale za to pekné prostredie. Samozrejme sa dá Elive dobre využiť aj na nových počítačoch. Distribúcia má prostredie veľmi pekne upravené a vyladené, myslím že by ste s ním mali byť spokojní.
Elive je prvá distribúcia, ktorá má upravený Compiz Fusion, ktorý funguje aj na e17. Tento program nesie názov Ecomorph. Má už prednastavené pekné efekty ako napríklad kocku plochy či animácie s oknami. Kedže je to však len experiment, môže spôsobovať nestabilitu systému.
Elive má v sebe už nainštalovaných naozaj veľa aplikácii, ktoré sa dajú využiť napríklad internetový prehliadač Iceweasel (Firefox), mediálny prehrávač Mplayer, Skype, Gimp, DosBox a ešte veľa a veľa daľších programov. Elive obsahuje asi všetky programy, čo môže užívateľ potrebovať a čo Vám chýba, môžete ľahko doinštalovať pomocou správcu balíkov Synaptic alebo stiahnuť z internetu. Ďalšia vec, ktorou ma Elive milo prekvapilo bolo, že moja WiFi karta b43x fungovala hneď bez toho, aby som musel inštalovať nejaké ďalšie ovládače, takže som rovno mohol surfovať po internete.
Jednou z nevýhod Elive je však fakt, že je to komerčná distribúcia a minimálna cena je 15 €. LiveCD ide zdarma a až keď sa rozhodnete Elive inštalovať na pevný disk, musíte zaplatiť. To aby si uživateľ mohol vyskušať, či sa mu Elive páči a či mu na ňom všetko ide tak ako chcel. Elive však nechce nikoho obmedzovať a preto poskytuje možnosť ako dostať inštalačný modul zadarmo a to tak že o Elive napíšete článok na nejaký linuxový portál. Potom budete mať Elive a všetky aktualizácie zadarmo až do ďalšej stabilnej verzie. Naviac ak už máte nainštalovanú starú verziu Elive, môžete namiesto novej inštalácie systém aktualizovať, aby sa zachovali užívatelia a dôležité nastavenia. Stačí si stiahnuť novú verziu a pri inštalácii sa vás opýta, či chcete namiesto novej inštalácie aktualizovať starý systém. Ďaľšou nevýhodou môže byť to, že grafické prostredie e17 nie každému vyhovuje, pretože sa inak ovláda a je trochu odlišné. Niekto naopak chce niečo iné ako mal doteraz a preto si e17 zamiluje.
Podľa mňa bol pokrok Elive 2.0 oproti starej verzii obrovský od Ecomorphu, cez upravený vzhľad až po veľmi zrýchlené grafické prostredie. Ak teda túžite po niečom rýchlom, krásnom, odlišnom a nevadí vám zaplatiť - je Elive pre vás.
Výhody:
- Rýchlosť
- Pekne vyladená grafika
- Podpora WiFi kariet Broadcom (to má málo ktorá disribúcia)
- Nenáročnosť
- Prvá distribúcia, ktorá má Compiz v e17
- Veľké množstvo aplikácii
Nevýhody:
- Cena (možnosť získať aj zadarmo)
- Ťažšie sa zvyká, ak ste v linuxe začiatočník
- Malá komunita (no dá sa využiť komunita Debianu)
Pozn.: Autorom recenzie je užívateľ Flexor
ako casto priblizne vychadzaju nove (beta) verzie? dik
do archu si mozes nainstalovat enlightment kedykolvek... pre viac info cekuj www.archlinux.org alebo mi napis na tomminoo@jabbim.,sk
najs