Kryptomeny začiatkom tejto jari začali značne stúpať. Odštartoval to vlastne Bitcoin ktorý stúpa od jesene minulého roku a v posledných mesiacoch stúpa až neuveriteľným tempom.
Tak zas nastáva situácia, či sa opäť oplatí kryptomeny ťažiť. Určite sa to oplatí viac ako pred pol rokom, zarobíte minimálne dvakrát ako predtým. Keď mám povedať, či je to dosť, tak pre väčšinu dnes obľúbených mien je to aj tak neefektívne, na také to domáce ťaženie.
Kto zarába a dnes asi aj s úsmevom sú firmy ktoré sa špecializujú na ťaženie a projektujú obrovské serverové farmy so špecializovanými čípmi, ktoré sa medzi bežný ľud nedostanú. Tak známe sú ASIC a FPGA.
Ovšem šialenstvo čo sa momentálne deje okolo Bicoinu odštartovalo raketový nástup skoro všetkých mien, bez toho či sú zaujímavé, alebo nie. Možno natrafíte aj na navýšenie o stovky percent za dva mesiace, sto percent za deň a podobne.
Nemám návod ako zbohatnúť, ale ako sa zabaviť. Takže pozrieme sa napríklad do grafu ako na tom vyzerá Dogecoin ku ktorému ma pred rokmi priviedol Bystroushaak, tak ten ide ku podivu tiež hore.
Manuálne ťaženie
Takže zabavíme sa ako spáliť grafiku a nevyťažíme úplne nič. Čo k tomu potrebujeme, no nejakú podporovanú grafiku čo u starších algoritmov nebýva problém, len to musí byť najlepšie AMD, potom NVidia a potom už nič. Musíme používať binárny ovládač a musíme mať napr. pre NVidiu nainštalované CUDA a to verziu 5 a vyššie, ideálne 6.5 a vyššie. Môžeme ťažiť aj na procesore, ale to si treba vybrať fakt len nejakú novú menu inak sa ťaženie bude blížiť nule.Nájdeme si nejaký bazén kde budeme spolu s ďalšími ťažiť bloky, pretože s našou výbavou je sólo ťaženie úplne sklamanie a nezabavíme sa. Osobne vlastním NVidia GTX 275, čo bola kedysi bomba, ale dnes to na ťaženie proste nieje, hoci ostatné veci aj hry zvláda stále skvelo vďaka 448 bitovej zbernici. Nie nevyhnutne, ale dosť často sa musíme v bazéne registrovať, teda väčšinou v takých čo aj fungujú a oni sa za službu niečo strhnú. Poplatky sú od nula celá niečo až po jeden a pol percenta.
Tak skúsime si AikaPool. Treba sa tam zaregistrovať a vyberieme si Pools -> SCRYPT -> DogeCoin
Podľa návodu použijeme bfgminer ktorý sa nachádza asi vo väčšine distribúcií.
Potom si v My Account -> My Workers vytvoríme wokera, ktorý nám bude zbierať Doge. Hoci v nápovede píšu že máme použiť:
bfgminer --scrypt -o stratum+tcp://stratum.aikapool.com:7915 -u UserName.WorkerName -p WorkerPasswordmi si zvýšime výkon použitím
bfgminer --scrypt -I 13 -o stratum+tcp://stratum.aikapool.com:7915 -u UserName.WorkerName -p WorkerPasswordPo spustení príkazu uvidíme približne toto:
Vo výstupe vidíme koľko hashov produkujeme za sekundu a približne koľko miliBitcoinov by sme vyťažili za hodinu, keby sme ťažili Bitcoiny. No a pretože teraz grafika spáli všetok výkon, počítač je neskutočne pomalý a prakticky odstavený od nejakej inej práce. Pozor neuvarte si grafickú kartu a sledujte teplotu.
Keď si vo webrozhraní https://aikapool.com klikne na Dashboard uvidíte svoje štatistiky, zarobené Doge, výkon bazénu, ľudí ktorý zdolali blok a ďalšie štatistiky.
Klikacie ťaženie
Čože by to bolo za biznis, keby to niekto nechytil a nespravil by z toho biznis na klikanie. Tak sa toho chytili chalani od Minergate.Stiahnete si klienta v sekcií download, je tam verzia pre Ubuntu/Debian a Fedoru.
Ak budete mať šťastie, tak vaša grafika bude podporovaná a budete ťažiť cez GPU, inak len pomaly cez CPU.
Zhrnutie
Takže ako zarobiť? Chce to veľa času, najlepšie čítať bitcoinové fóra, Reddit, a určite sledovať grafy vývoja cien.Ďalší softvér čo sa vám môže hodiť je GPU miner s cryptonight algoritmom ccminer by tsiv, ďalej CPUminer-multi a CPUminer-rminerd.
Článok som písal skôr pre zábavu okoloidúcich, než nejaký konkrétny návod ;-) Tak ak sa témy niekto chytí ...
Ja len pripomeniem ze ak to myslite vazne, tak pri pade hodnoty meny neprestante tazit. Toto je najvacia chyba ktoru ludia robia. Zacnu tazit novu menu, hodnota padne a oni prestanu ovsem narocnost vypoctu sa stale zvysuje a ked stupne hodnota meny tak uz tazia tazsie. Tym prisli o vela coinov ktore mohli natazit s nizsou obtiaznostou.
Nikdy nevieš kedy spravíš šťastie. Niektoré meny ktoré roky ležali ľadom zrazu stúpajú a kto terajší boom využije môže zarobiť.
No ved prave a kto ten utlm nevyuzil na tazenie teraz ide rychlo tazit, ale ten cas co netazil uz nedobehne. Co rozpravam s ludmi kazdy to lutuje. :D
Tiez som tak dopadol. Ked som zacinal tak sa za noc natazilo 500k doge. Keby som pokracoval aspon mesiac mohol som mat min. tisice EUR
No ja keď som s Doge začínal, bolo ešte problém vôbec niečo vyťažiť, nejak im to ešte nefungovalo.
skôr by bolo lepšie ešte popísať ako na peňaženku , kde ju vytvoriť , ako ju spravovať a podobne , kedže 100GB by som musel tahať niekolko dní :) ďakujem
To by šlo, to bude v ďalšom článku. Inak sú chytré peňaženky ktorím stačí si stiahnuť časť dát zo siete a sú online skoro hneď.
uz sa tesim ;-)
Dík za článok :)
Aj ba burzách sa dá zbohatnúť, ako najbohatší Čech Karel Janeček. Vo videu hovorí aj z IT hľadiska zaujímavých témach. Obchodujú vysoko frekvenčným automatickým algoritmickým obchodovaním. Kvôli latencii majú servery priamo na burze v USA, a kontrolované je to ľuďmi z ČR či je všetko OK
https://www.youtube.com/watch?v=RY5DBtN_UV0
To je len hra s peniazmi a ako v každej hre keď niekto vyhrá, tak iný musí prehrať. U tak bohatého investora je predpoklad, že bude bohatší. Ty ako malý investor sa budeš hrať a motať raz do + raz do - A keby sa ti náhodou zadarilo, tak vedz že žraloci raz budú mať výplatný deň ako to bolo už v minulosti.Potom väčšina hráčov zaplače.
To je navratnost investicie na urovni hracieho automatu. Kontakt.
Bitcoin sa síce nerozdelí, no vznikne nová mena. Používatelia dostanú peniaze zadarmo http://www.zive.sk/clanok/126732/bitcoin-sa-sice-nerozdeli-no-vznikne-nova-mena-pouzivatelia-dostanu-peniaze-zadarmo
Ja ťažím cez Genesis Mining a Hashing 24 a som 100% spokojný. Viac info tu: http://www.online-zarabanie.sk/a2-krok/
kde sa daju obchodovat tie meny? hlavne tie nove(nezname) ... =)
Asi okrem internetového vyhľadávača neexistuje jednoznačná odpoveď. Proste sa pozri kde sa dá daná mena kúpiť, alebo predať.
A ked si to kupim len tak niekde,co ma chrani pred krachom institucie kde mam penazenku?
Kúpiš menu a prevedieš si ju do softvérovej peňaženky k sebe. Keď inštitúcia krachne behom tej chvíle, tak máš fakt super smolu.
Mam otazku k tomuto. Ak vytazim nejaku cryptomenu a dostane sa mi to nejakej virtualnej penazenky, ako sa mi to dostane na slovensky bankovy ucet v EUR ?
ako nic :D 1008
Tak si musíš zájsť na nejakú burzu a tam to vymeniť za Eurá, alebo Doláre. Tam s tým samozrejme ešte môžeš špekuľovať s nákupom iných kryptomien, alebo kupovať keď je lacno a predávať za drahé :)
Prípadne si napíšeš bota a ten cez API bude obchodovať za teba.
Napriklad cez sluzbu ako coinbase...
Ahoj, nemyslím si že by hodnota mala toľko klesať ako v poslednej dobe, otázka je taky čo s tým urobia novej grafiky ktoré budú priamo na ťaženie, ale celkovo keď sa pozerám napr. tu kde väčšinou kontrolujem cenu kryptomena, tak sa to toľko zase nehýbe ako stále straší v TV
Presne ako hovoríš, cena už tak rapídne neklesá, práveže sa mi zdá, že sa ustálila. Jasné, že nie na takej hodnote, ako bola v decembri, ale myslím, že sme na dobrej ceste. Inak link, ktorý si poslal vedie len na nejaký kontaktný formulár, ja sledujem cenu Bitcoinu tu: https://kriptomat.io/sk/virtualne-meny/coin/?coin_short=BTC&coin_name=Bitcoin . Je to tam veľmi pekne graficky znázornené a navyše po slovensky. Ak máte niekto nejaké ďalšie dobré zdroje sem s nimi, nech si to viem porovnať.