Tak a je to tu. Spoločnosť Novell vypustila do sveta novú verziu distribúcie OpenSUSE. Ja osobne som patril medzi nadšených čakateľov. Pokúsim sa vám v tomto článku opísať moje prvé a terajšie dojmy z tejto distribúcie.
Inštalácia
Po vložení prvého CD do mechaniky pri štarte počítača vás privíta príjemné grafické prostredie s možnosťou výberu jazyka a menu s voľbami pre rôzne parametre zavedenia jadra. Ako som už teda spomenul, prostredie inštalácie je grafické a intuitívne. Mal by ho zvládnuť každý, teda aj používateľ - začiatočník. Oproti verzii 10.0 sa v inštalátore zmenili pozadia a trošku prvotné menu. Keď si vyberiete jazyk inštalácie, ďalším krokom je nepovinná kontrola inštalačného média (dá sa preskočiť). Ďalej jazykové nastavenia, licenčné podmienky, analýza systému. Tu si budete môcť vybrať inštalačné médiá a aj prídavný disk označený "add-on", ak ho máte k dispozícii (na ktorom sa nachádza non-open-source softvér).
Nasledovať bude výber grafického prostredia, na výber sú: GNOME, KDE, alebo iné. Pri súhrne inštalácie si dajte pozor na predvolené formátovanie disku (nezabudnite tieto položky zmeniť, ak máte na disku dáta, o ktoré nechcete prísť). V tomto súhrne si budete môcť doladiť niektoré parametre inštalácie, ak ste sa rozhodli pre zmenu toho, čo ste nastavili v predchádzajúcich krokoch, alebo chcete nastaviť prípojné body atď. Prípadne si môžete podrobne nastaviť balíčky, ktoré sa budú inštalovať. Mne sa však pri nastaveniach prejavili problémy, totiž keď ja inštalujem nejakú distribúciu, tak nastavujem každý detail :). Pri OpenSUSE sa mi neraz stalo, že inštalácia zatuhla a pomohol iba reštart počítača. V tom lepšom prípade bola iba odozva inštalátora veľmi pomalá. Myslím si, že príčina by mohla byť v nedostatku pamäte RAM (mám 256 MB). Problémom s pamäťou sa budem venovať ďalej v článku. Vyriešil som to tak, že som nastavil iba najdôležitejšie položky - teda aby sa neformátoval pevný disk, vybral som si grafické prostredie a zvyšok sa už dá prispôsobiť po spustení nainštalovaného systému (taktiež som nepridával add-on disk).
Po nainštalovaní softvéru bude nasledovať analýza systému, nastavenie siete, nastavenie hesla pre používateľa root, vytvorenie používateľov a nakoniec sa spustí suseconfig. Ďalej už nasledujú len poznámky k verzii a nejaké maličkosti, ktoré však odporúčam prečítať (získate aspoň ako-taký prehľad o distribúcii).
Používanie OpenSUSE
Celkovo je táto distribúcia jedna z najjednoduchších na používanie. Skoro pre všetky nastaviteľné položky je grafické menu. OpenSUSE disponuje aj vlastnými ikonami, čiže vzhľad KDE už nebude taký jednotvárny. Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že distribúcia je vo veľkej miere "popretkávaná" skriptami. To je však dvojsečná zbraň, pretože sa tým môže výrazne spomaliť chod operačného systému. U mňa sa toto spomalenie prejavilo, čo je zapríčinené veľkosťou operačnej pamäte, ktorú používam a starším hardvérom. Taká je teda cena za komfort (moja rada - ak sa vám zdá chod až priveľmi pomalý, jedno z možných riešení je vypnúť indexovací program Beagle - mne to pomohlo). Keď som už spomenul hardvér, musím skomentovať aj jeho podporu v tejto distribúcii. Tú musím hodnotiť veľmi kladne a podobný názor so mnou zdieľa i viac ľudí (viac hardvéru :) . Jedná sa predsa o distribúciu od spoločnosti Novell.
Programové vybavenie
Po softvérovej stránke je distribúcia bohatá. Preto budem menovať len tie najzaujímavejšie a najdôležitejšie programy. Jadro je verzie 2.6.16.13-4, gcc (4.1.0-25) a make (3.80-200) treba doinštalovať dodatočne po spustení systému. Grafické prostredie si môžete zvoliť KDE (3.5.1), alebo GNOME (2.12.2) (menšie projekty menovať nebudem). Pre kancelárske potreby je k dispozícii OpenOffice (2.0.2-25), Kontact pre spravovanie kontaktov, pošty (má v sebe viac integrovaných nástrojov), internetový prehliadač Firefox (1.5.0.3-7), Kopete (3.5.1-32) pre rozhovory. Filmy si môžete pozrieť s Kaffeine (0.7.1-28), Xine (0.99.4-32) a hudbu počúvať s XMMS (1.2.10-103), AmaroK (1.3.8-34). Pre editáciu obrázkov a fotiek môžete použiť GIMP (2.2.10-22) a pre prezeranie obrázkov Gwenview (1.3.1-15). Na konfiguráciu distribúcie slúži YaST. To bolo len malé zhrnutie toho, čo OpenSUSE ponúka. Ostatné programy sa dajú podľa vôle doinštalovať. Čo vám však môže chýbať, sú kodeky pre prehrávanie videa a hudby (formáty, ktoré nie sú spravované pod open-source licenciou). Tie su však dostupné na Add-on CD, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť, tak ako ostatné disky. Ešte spomeniem, že OpenSUSE disponuje aj XGL - čo je rozšírenie X serveru a grafického rozhrania o 3D akceleráciu a 3D prvky.
Inštalácia XGL
Podrobný návod priamo od spoločnosti Novell: Návod na inštaláciu XGL (EN).
Záver
Táto distribúcia je vhodná pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Je však trochu náročnejšia na hardvér, čo je dnes ale pochopiteľné a trendom je mať 512MB RAM, narozdiel odo mňa (256MB). To sa však týka iba grafického režimu, v konzole je OpenSUSE svižné a stabilné. Novinkou a zaujímavým ozvláštnením je aj XGL od spoločnosti Novell. OpenSUSE tak môže priamo konkurovať OS od spoločnosti Microsoft s kódovým označením Vista. Hardvérové nároky sú menšie a stabilita lepšia. O bezpečnosti už ani nehovorím. A ak k tomu pridám fakt, že OpenSUSE je úplne zadarmo... Byť nováčikom, tak neváham :-D.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.