Keďže do nejakej 30-tej pozície H.P.D. sú recenzie pomerne pravidelne uverejňované,
tak som si chcel vybrať niečo menej známe ale zároveň aj potenciálne zaujímavé aj pre našu komunitu. Ako vyplýva z názvu, voľba padla na Sparky Linux.
Je to relatívne nová distribúcia, pre zaujímavosť a porovnanie napríklad s etablovaným AntiXom, ktorý beží tiež na Debian Testing, H.P.D. ranking vyzerá za posledné 3 roky takto.
Tab. 1 & Graf 1 Porovnanie H.P.D. Linuxov Sparky a AntiX
Ak si to prevedieme do grafu, zistíme, že AntiX má pomerne stabilný ranking, kdežto Sparky mierne klesajúcu tendenciu.
Tab. 1 & Graf 1 Porovnanie H.P.D. Linuxov Sparky a AntiX
Teraz mi dovoľte vypichnúť pár základných údajov o Sparky Linuxe.
Je to distribúcia z Poľska postavená na Debian Testing pre 32 aj 64 bitové architektúry s prostrediami napríklad MATE, KDE, Xfce, LXDE, LXQt atď.
Je deklarovaná ako ľahká, rýchla a jednoduchá distribúcia pre nové aj staršie počítače. A skutočne, keď som si pozrel jednu staršiu recenziu z roku 2013,
názov tejto recenzie bol Archaický aj moderný.
Súčasná aktuálna verzia Sparky je 4.1, čo napríklad znamená kernel 4.2.0-1 alebo Libre Office 5.0.2.2 čiže naozaj pomerne nové veci.
Keď som videl medzi dostupnými prostrediami aj LXQt vo verzii 0.9.0, premohla ma zvedavosť, lebo toto prostredie som počas mojej distroturistiky ešte nevidel.
Takže som si stiahol cez torrent sparkylinux-4.1-x86 64-lxqt.iso o veľkosti 1,497MB. Už počas sťahovania ISO obrazu som videl, že nie som sám kto je zvedavý,
pretože počet zdieľaní sa pohyboval od 10 do 12 a dopadlo to fajn na prvý šup.
V Ubuntu 14.04.3 som skúsil Tvorcu USB disku ale tam sa mi Spark ISO nechcelo zobraziť.
Dlho som to neriešil a na formátovanie USB a vytvorenie LiveUSB som použil moje osvedčené nástroje z Mintu z druhého notebooku.
Ako prvé ma zaujímali tieto veci:
- nabootuje Live pod UEFI? Odpoveď je áno.
- nabootuje Live pod UEFI + Secure Boot? Odpoveď je nie, Secure Boot som musel vypnúť.
- rozpozná mi Live WiFi? Odpoveď je áno, rozpoznanie aj pripojenie bolo bezproblémové.
Inštalácia
Grafický inštalátor nepripravil žiadne nečakané prekvapenia. Pre tých, ktorí ešte nemajú veľa skúseností s inštaláciou pod UEFI, je k dispozícií pekne spracovaný návod v Sparky Wiki. Avšak ako bolo uvedené v jednej diskusii, je treba vedieť aspoň rozdiel medzi Patríciou a partíciou. Azda jediný rozdiel oproti inštalátoru *buntu je, že inštalátor pri vytváraní partícií otvorí ešte okno Gparted. Samozrejme, kto je zvyknutý vytvoriť partície dopredu, nič zvláštne si nevšimneObr.1 Definovanie partícií
Pri inštalácií GRUBu je potrebné si uvedomiť, kam ho umiestniť, pretože obrázok v návode pochádza z MBR tabuľky ako vidno na obrázku, čiže GRUB sa inštaluje do /dev/sda t.j. bez čísla.
Obr. 2 Inštalácia GRUBu
My by sme však mali vedieť, že v GPT tabuľke budeme GRUB inštalovať do partície UEFI resp. EFI. Na obrázku č.3 je označená ako /dev/sda1.
Obr. 3 Označenie EFI partície na inštaláciu GRUBu
Nakoniec nám inštalátor ukáže celkové zhrnutie ako sme si nakonfigurovali systém a po odkliknutí sa začne samotná inštalácia. Po jej ukončení nás inštalátor vyzve reštartovať systém.
Prvý štart
Aj keď sa jedná o čistú inštaláciu (t.j. žiadny dualboot) ozve sa nám úvodný GNU GRUB verzia 2.02 beta2-28 s voľbami:*Sparky GNU/Linux
Advanced options for Sparky GNU/Linux
System setup
Obr. 4 GRUB pri štarte Sparky Linux
Pri kliknutí na Advanced options sa objavila takáto ponuka:
*Sparky GNU/Linux, with Linux 4.2.0-1-amd64
Sparky GNU/Linux, with Linux 4.2.0-1-amd64 (sysvinit)
Sparky GNU/Linux, with Linux 4.2.0-1-amd64 (recovery mode)
Sparky GNU/Linux, with Linux 4.1.0-2-amd64
Sparky GNU/Linux, with Linux 4.1.0-2-amd64 (sysvinit)
Sparky GNU/Linux, with Linux 4.1.0-2-amd64 (recovery mode)
Prvá voľba bootuje so systemd a druhá voľba s sysvinit, čiže užívateľ si môže vybrať jednak preferovaný systém a aj staršiu verziu kernelu. Mne korektne notebook naštartoval všetkými spôsobmi. Po zadaní hesla sa nám otvorí úvodný desktop Sparky.
Okrem výberu užívateľa nám ponúkne tri sedenia (session):
Default session
Openbox
Prostredie LXQt
Dva jazyky:
English
Slovenský
A pomôcky pre skôr narodených, ktorí uprednostňujú lepšiu čitateľnosť:
Veľké písmo
Vysoký kontrast
Orientačne som si zmeral štartovacie časy:
- od stlačenia onoffátora do Grubu 5s
- od Grubu do prihlásenia 28s
- od prihlásenia do desktopu 17s (aj s Conky)
- od uspania na disk (hibernate) do prihlásenia 20s
Ako vidieť z obrázku č. 5, Sparky sa hrdo hlási k Debianu. Na spodnej lište sú prednastavené tieto ovládiace prvky (zľava): Menu štart, pracovná plocha, prepínač pracovných plôch,ikonka systémovej aktualizácie, inonky otvorených aplikácií, sieťové pripojenie, Qlipper (clipboard history applet), zaťaženie CPU, ovládanie hlasitosti a nakoniec dátum a čas.
Obr. 5 Štandardný desktop Sparky Linux 4.1 LXQt 0.9.0 po inštalácii
Dve veci mi chýbali. Prvá boli Conky, ktoré boli všade na Sparky screenshotoch prezentované a druhá nejaký soft na vytváranie screenshotov. Štandardne inštalovaný soft Screenshot totiž vedel robiť iba celý desktop alebo aktívne okno.
Obr. 6 Štandardný nástroj na Screenshot v Sparky
Keďže mne pri písaní článku chýbal aj výber (selection), doinštaloval som si gscreenshot a Conky z príkazového riadku podľa Wiky návodu:
apt-get install sparky-conky apt-get install gscreenshotSparky Conky zároveň nainštaluje aj Conky manažéra. Tým som dostal desktop aký bol očakávaný:
Obr. 7 Sparky Linux LXQt Desktop
Keďže to celé na mňa pôsobilo celkom triezvym dojmom, nechal som to v pôvodnom znení. Ako je vidieť dolu na lište, na písanie článku je použitý Libre Office Writer a ako nie je vidieť, na tabuľku a graf Libre Office Calc, teda súčasť predinštalovaného balíku Libre Office 5.
Ďalším krokom bola aktualizácia systému použitím spomenutej ikonky System upgrade, ktorá otvorila terminálové okno a stiahla cca 500 MB aktualizácií. No a posledným poinštalačným zásahom bolo otvorenie aplikácie Sparky APTus a doinštalovanie kodekov a jazykovej podpory. Treba podotknúť, že video (youtube, DVD) chodilo aj v Livku, čiže som na to klepol viacmenej zo zvedavosti. Avšak nejaké balíky to posťahovalo aj nainštalovalo.
Obr. 8 Okno aplikácie Sparky APTus
Otvorenie videa Youtube (Iceweasel), DVD (VLC) a CD (VLC) potvrdilo, že obraz aj zvuk fungujú korektne.
Obr. 9 Video z Youtube
Obr. 10 Video z DVD
Po pripojení mobilného telefónu Samsung GT S7580 sa otvoril PCManFM (nespoznal však MicroSD kartu), rovnako sa otvoril PCManFM aj po pripojení USB flash diskov, ktoré som mal po ruke (Kingston Datatraveler, ADATA UV100).
Štandardné menu
Teraz si môžeme ukázať, ako vyzerá štandardné menu a akú softvérovú výbavu má defaultne Sparky k dispozícií. Štruktúra menu pripomína LXDE ako vidieť na obrázku.Obr. 11 Štandardné menu Sparky LXQt
Pre predstavu si popíšme, čo máme k dispozícií v štandardnom (default) softvérovom vybavení umiestnenom v Menu..
Grafika:
Camorama WebcamViewer, GIMP, Image Magic, Libre Office Draw, LXImage, Screenshot
Hry:
PlayOnLinux
Internet:
Choquok, Icedove, Iceweasel, Licq, qBittorrent, Quassel IRC, uGet
Kancelária:
Install Office Suite, LibreOffice, Libre Office Base, Libre Office Calc, Libre Office Draw, Libre Office Impress, Libre Office Math, Libre Office Writer, qpdfview
Ostatné:
prázdne
Pre postihnutých:
Florence Virtual Keyboard
Príslušenstvo:
Conky Manager (doinštalovaný), Formátovanie USB flash disku, Galculator, Gscreenshot (doinštalovaný), Leafpad, PCManFM File Manager, Qlipper, Tvorca USB Obrazu, Vim, Xarchiver, Xfburn
Programovanie:
prázdne
Systémové nástroje:
About LXQt, About Sparky Linux, Čistič Nepomuk, Disk usage, Formátovanie USB flash disku, gExec, Inštalátor balíkov Gdebi, Midnight Commander, Qterminal, Qterminal drop down, Reportbug, Root Terminal, Sparky APTus, Sparky APTus extra, Správca úloh, System upgrade, Tvorca USB obrazu, UXTerm, Xterm, Záloha Nepomuk
Vzdelávanie:
LibreOffice Math
WineConfig:
Configure Wine, Uninstall Wine Software, Wine Wrapper
Zvuk a video:
Install multimedia codecs, JuK, Ovládanie hlasitosti Pulse Audio, Radio Tray, VLC media player, Xfburn
Predvoľby:
LXQt settings, Adobe Flash Player, Device Driver Manager, Disk Manager, IcedTea Web Control Panel, Kwin Settings, Nastavenia firewall, Openbox Configuration Manager, Open DJK Java 7 Policy Tool, Print Settings, Sieťové pripojenia, Synaptic správca balíkov, systemadm, systemadm as root, Šetrič obrazovky
About LXQt:
otvorí informačné okno
Leave:
Hibernate, Leave, Logout, Reboot, Shutdown, Suspend
Lock screen
zamkne obrazovku – Xscreen Saver 5.33
Možnosti nastavení
Veľa možností sa skrýva pod voľbou Predvoľby/LXQt settings, kde si je možné prispôsobiť Dátum/čas, Desktop, Notifikácie, Locale a more ďalších vecí, na ktoré sme zvyknutí aj s iných distribúcií a desktopov. Zo všetkých možností si ukážeme napríklad možnosti LXQt vzhľadu.Obr. 12 LXQt KDE Plasma theme
Komu sa páči KDE plasma, LXQt mu dodá aspoň tému. Priznávam sa, že všetky možnosti som ani neskúšal, ščasti preto aby som sa v strome možností a kombinácií nestratil a sčasti preto, lebo default prostredie a nastavenie celej distribúcie sa mi páčilo také aké je.
Čo som však vyskúšať chcel, je stiahnutie nejakej distribúcie cez qBittorrent a vytvorenie LiveUSB nástrojmi Formátovanie USB Flash disku a Tvorca USB obrazu. Nebudem napínať, všetko fungovalo ako má. Zaujímavý pohľad poskytol qBittorrent.
Obr. 13 Okno qBittorrent
Bolo celkom zaujímavé počas sťahovania sledovať, kto ďalší je v rovnakom čase zvedavý na rovnaké distro ako ja. Uznávam, je to síce taká blbôstka ale potešila.
Záver
Ako bežnému užívateľovi sa mi Sparky Linux zapáčil konzervatívnym vzhľadom, malými nárokmi na hardvér a použiteľnosťou prakticky hneď po inštalácii. Takisto mi v Livku spoľahlivo fungoval aj v 32 bitovej verzii na Ruženke, ktorá už medzitým oslávila 10 ročné narodeniny. Ak teda niekto hľadá distribúciu s novým softérom ktorá mu pobeží aj na novom aj na staršom stroji, môže smelo siahnuť po distribúcií zvanej Sparky Linux.Článoček bol takisto napísaný v Sparky. Požitý softvér:
LibreOffice Writer
Libre Office Calc
Iceweasel
Gscreenshot
VLC
qBittorrent
Formátovanie USB Flash disku
Tvorca USB obrazu
Vďaka za prečítanie.
Ako vždy, vxmery napísal pekný a dobre čitateľný článok :) Osobne si vždy rád prečítam recenzie na rôzne linuxové distribúcie. Nebolo by zlé pozdejšie ešte dopísať, ako sa bude systém správať z hľadiska dlhodobejšieho používania, keďže vychádza z Debianu Testing.
Samotné LXQt vyzerá tiež zaujímavo, testoval som ho dávnejšie pod Lubuntu a je tu naozaj možné nastaviť všetko možné. Ak si dobre pamätám, tak sa jedným časom písalo, že by sa LXQt mohlo stať východiskovým prostredím Lubuntu, ale zrejme z toho asi nič nebude, keďže sa už takéto informácie nikde neobjavujú.
Toto je tiež pravda. Ja som sa po neúspešnej inštalácii Manjara (čím som si zničil moje vyladené Kubuntu 12.04) tiež rozhodol vyskúšať niečo nové a voľba padla na Elementary OS. Nuž ale ak by som mal napísať recenziu na tento systém, obávam sa, že by Mario (bedňa) musel pri prepise článku viackrát použiť iba hviezdičky *** :- )). Samozrejme, už ho v NTB nemám.
janek-m - tak dotoho, napíš, lebo napríklad tento článok žiadne hviezdičky nespomína :)
Ako Ti mohlo Mandžárko odstaviť Kubíka?
To je fakt, nespomína :) Praktické skúsenosti však v mojom prípade boli trochu iné a to som žiadne problémy neočakával, veď ide v podstate o Ubuntu s iným prostredím. Realita však bola krutá :-)
Tak takto by som to nepovedal – neviem či si čítal MOJU SKÚSENOSŤ s Manjarom. Chcel som nainštalovať Manjaro miesto Kubuntu, Live systém bežal na mojom NTB naozaj svižne, tak som všetko vyzálohoval a chcel som spraviť čistú inštaláciu Manjara. Lenže inštalácia sa nedokončila ani raz a inštalátor vždy spadol.
LxQt je fajn, uz nejaky ten piatok ho pouzivam.
Ďakujem, Mario. Rozšíril si moje obzory. Ak je Sparky odvodený od Spark, čo znamená iskra, tak Ti prajem iskriť všade, kde sa pohneš. Nech žije Mario, iskra Linuxu! Howk!
Velmi nebezpecny OS..Hoci sa tvari priatelsky,- dokaze vam bez upozornenia vymazat komplet obsah Celeho vasho Pevneho disku,/pokial disk obsahuje viac particii,alebo je pripojeny dalsi disk/..alebo USB,ALEBO OBSAH VASEJ FLASH KARTY V MOBILE...Bez vasho vedomia,bez vasich prikazov!!!!!!! Nic by som ku nemu nepripajal,ziadne ulozne dalsie media !!!!! Ak mate radi svoje data,-svoje subory a fotografie,-dajte ruky prec,od tohoto nepodareneho systemu,skor nez pridete o data.Uz to ze je postaveny na nestabilnom,-testovacom jadre,-Ludkovia by vam sa mala rozsvietit cervena Lampa v hlave.
Jadro s mazaním súborov nemá nič spoločné.
rm -rf sa nespustí samo od seba, takže kľud.
Už som zažil. že sa autor softvéru sekol a namiesto rm -rf /usr/bin/software napísal rm -rf /usr /bin/software a bolo okolo toho kopec srandy. Mno nebolo to súčasťou žiadnej distribúcie, ale ručne doinštalovaný softvér.
Okrem iného nie sme slepí a kričať môžeš ísť inam, my vidíme aj jeden výkričník.