stratený disk vo windowsoch

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.09.2007 | 15:06
pepe   Návštevník
čafte, mám dva fyzické disky. jeden rozdelený na ntfs a ext3 kde mám win a linux a druhý ntfs čisto. chcel by som začať s linuxami, tak som inštaloval skúšobne rôzne distrá. po nainštalovaní freespire sa mi vo windowsoch zrazu prestal ukazovať ten druhý disk čisto ntfs. v linuxe ho vidím. skúšal som naištalovať ďalšie ditrá (pclinuxos a kubuntu) a výsledok je ten istý. stretli ste sa niekto s niečím podobným? dá sa urobiť niečo bez toho, aby bolo treba preinštalovať windows? díky.
ps: v linuxe mi nejde zapisovať na ntfs disky (čítať idú), to je bežné alebo to má niečo spoločné s tou chybou?
    • Re: stratený disk vo windowsoch 01.09.2007 | 15:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      na citanie ntfs disku z linuxu si nainstaluj ntfs-3g.
    • Re: stratený disk vo windowsoch 01.09.2007 | 15:55
      still   Návštevník
      na zapis si nainstaluj uz spominany ntfs-3g a v subore /etc/fstab nahrad vsetky vyskyty ntfs za ntfs-3g a k parametrom (tam kde je defaults) pridaj, ,rw,uid=1000 myslim, ze 1000 by malo fungovat..

      a vo win skus spustit diskmgmt.msc a napis, ci ti ho tam zobrazilo. ak ano, mozes upravit oznacenie disku, napr. "C:", ak by tam ziadne nebolo, inak ho skus dat este skontrolovat - pravym na disk -> vlastnosti -> nastroje -> skontrolovat
      • Re: stratený disk vo windowsoch 01.09.2007 | 16:56
        pepe   Návštevník
        ďakujem za radu. spustil som diskmgmt.msc a píše mi, že ten disk je dynamic unreadable. keď kliknem pravím, môžem ho konvertovať na basic, ale prídem o všetky dáta. to nechcem. asi to budem musieť v linuxe odzálohovať a potom zmeniť, ale nedá to predsa len nejako inak?
        • Re: stratený disk vo windowsoch 01.09.2007 | 18:50
          WlaSaTy   Návštevník
          no bacha. ty mas problem windows.

          takze ako prve si skontroluj v linuxe ci ma ten disk priznak kompatibility s dosom a ako druhe ci je "nastaveny" suborovy system NTFS. pouzit mozes kludne aj linuxacky fdisk. tym konci problem linuxu.

          ak si preinstaoval windows z profesional na home, tak si prisiel o podpory dynamickych diskov a uz to normalne neprecitas. ale existuje cesta, pozicaj si externy disk, pod linuxom to tam nahraj a potom mozes ten disk preformatovat bez tej uchvatnej ficurky a vratit data.
          • Re: stratený disk vo windowsoch 03.09.2007 | 23:25
            pepe   Návštevník
            zlé správy. v linuxe ho ukazuje v pohode ako ntfs. bez problémov som ho skopíroval na externý disk. neviem, či stačí jednoducho to skopčiť alebo treba robiť image, ale to som v linuxoch ešte nerobil, tak som si to zjednodušil :)

            vo win mi ho cez diskmgmt.msc nájde ako som spomínal ako dynamic. kliknem, aby ho konvertol na basic disc, vypíše hlášku, že všetky dáta sa stratia, či chcem pokračovať. kliknem áno a nič sa nedeje. aj viackrát po sebe niiiič!

            nechápem, čo sa tam mohlo stať, neinštaloval som žiaden nový program, nie to ešte preinštalovávať windows. stalo sa to po tom, čo som nainštaloval freespire.
            • Re: stratený disk vo windowsoch 03.09.2007 | 23:50
              still   Návštevník
              Tak by tam mala byt volba odstranit oddiel. A potom na volnom mieste daj vytvorit novy oddiel a naformatuj na co potrebujes. samozrejme musis predtym odpojit dany oddiel.
              • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 00:48
                pepe   Návštevník
                to nie je chyba v oddiely na disku (partition), ale celý disk je preč :(

                keby sa dal uploadnuť printscreen tak to krásne vidno:

                prvý disk:
                disc 0
                basic ukáže pekne tri partitions (ntfs + 2 unknown (/ + swap))
                xx GB
                online

                druhý disk:
                disc 1 neukáže žiadnu partition
                dynamic
                (prázdny riadok - bez udania veľkosti)
                unreadable

                skúšal som update drivera, unmount v správcovi hw, nič nepomáha. keby nefungoval pod linuxom, tak si myslím, že je defektný, ale tam funguje
                • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 01:36
                  Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                  Ja by som to skor videl ako cervika v systeme velkeho Billa. Pred tym, nez si zacal s diskom laborovat mal si spustit nejaky novy antivir, oskenovat system a stary antivir na chvilu deaktivovat.... Podobna vec sa mi v minulosti stala, odvtedy uz nepouzivam cracky a neklikam na setup.exe ktory je v zazipovanych archivoch pribaleny ako bonus, ale to asi patri na ine forum ;)
                • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 03:52
                  WlaSaTy   Návštevník
                  akosi mi nejde do hlavy jedna vec:
                  • v linuxe ho ukazuje v pohode ako ntfs. bez problémov som ho skopíroval na externý disk.
                  • ale celý disk je preč

                  no ale čo na pľac, jedná sa o vec ktorú si občas nevšimnú ľudia čo vykonávajú downgrade z proffesional na home.

                  inak ak máš tie dáta, tak ten disk konečne zruš, vytvor nanovo a daj si tam tie dáta naspäť. aspoň vidíš že vo windowse niektoré veci jednoducho bez Linuxu neopravíš.
                • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 09:18
                  open source   Návštevník
                  toto je forum zaoberajuce sa linuxom. zistili sme ze linux s tym diskom nema ziaden problem. preto otazku o funkcnosti diskov by som sa odporucal spytat na nejakom diskusnom fore zaoberajucom sa windowsom.
                  • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 11:07
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To je síce fajn, ale optimálne riešenie daného problému je pomocou open source nástrojov. No a tie dokážu pritiahnúť ďalších užívateľov kdežto odmietavý prístup ich akurát tak odradí.

                    PS.: tiež mám ten dojem že windows sa bez Linuxu nedá ani opraviť a to vyvoláva vo mne nezadržateľné salvy smiechu.
                  • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 14:45
                    pepe   Návštevník
                    je to problém, ktorý sa týka linuxu. lebo s windowsami som nerobil absolútne nič. žiaden downgrade z prof na home. jediné čo som urobil bolo, že som nainštaloval freespire. a tým sa to nejako stalo. píšem tu v nádeji, že niekto o podobnom probléme už počul a možno vie poradiť.
                    • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 15:04
                      still   Návštevník
                      ak si ho skopiroval na externy disk s ntfs, tak staci kopirovanie.
                      a ked ho uz mas skopirovany, preco jednoducho neodpojis dany oddiel, resp. disk v diskmgmt.msc a nesformatujes ho uplne?
                      potom nakopiruj data naspat.
                      linux to pochopi a windows bude rad ;-)
                      • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 15:34
                        pepe   Návštevník
                        to som už skúšal, ale cez diskmgmt.msc to nejde (viď vyššie), tak to ešte skúsim s nejakým programom v linuxe. ktorý je na vhodný? a celkovo, ktorá distribúcia podporuje defaultne nielen čítanie ale aj zapisovanie na ntfs? ja mám teraz kubuntu, ale nenašiel som tam niečo také.
                        • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 15:42
                          still   Návštevník
                          nechce sa mi verit, ze nejde sformatovat dany disk, ale ako myslis..
                          V linuxe mozes pouzit GParted (pre GNOME), myslim, ze by si mal mat uz nainstalovany, KParted (KDE) alebo konzolovy cfdisk - samozrejme musis pustat s pravami roota
                          ako spristupnit disk pre zapis na ntfs mas popisane v prvom mojom prispevku.
                          • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 16:27
                            pepe   Návštevník
                            v diskmgmt.msc mi ponúka jedine zmeniť dynamic na basic disc, ale to keď kliknem, nespraví nič. formátovanie neponúka.

                            s tým inštalovaním ntfs-3g sa to ľahko píše, ale ťažšie robí nováčikovi v linuxe ako som ja. zatiaľ som neinštaloval nič, čo nie je v repozitároch (viem, smiešne, ale každý nejako začíname). a vzhľadom na momentálny nedostatok času zato tá otázka, či to už v nejakej distribúcii nie je defaultne.
                            • Re: stratený disk vo windowsoch 04.09.2007 | 17:06
                              still   Návštevník
                              nainstalujes to cez
                              sudo apt-get install ntfs-3g
                              a pokracuj podla hore uvedeneho navodu...

                              ak ti ho nic nenainstaluje, tak chod na stranku http://ubuntu.kayle.sk/ stiahni si navod, napr. v pdf a pozri si sekciu 2.6
                              • Re: stratený disk vo windowsoch 05.09.2007 | 11:02
                                pepe   Návštevník
                                heureka, disk je sformátovaný. nakoniec to nešlo ani pomocou qtparted, čo som začal byť dosť zúfalý. ale v jasnej chvílke som si spomenul, že formátovať disk sa dá, keď chcem nainštalovať live distro na disk. tak som dal install live cd, vybral možnosť uložiť na celý disk a spravil / partition. samotná inštalaácia zvláštnym spôsobom mala problémy sa dostať za túto hranicu, ale viac som nepotreboval. bootol som win a tam pomocou diskmgmt.msc som disk naformátoval na ntfs :) ďakujem za všetky rady a podnety a slávnostne tému uzatváram.
                                • Re: stratený disk vo windowsoch 05.09.2007 | 14:48
                                  Avatar juraj GNU/Linux / FSF priority  Používateľ
                                  Obavam sa aby s tym diskom neboli problemy nadalej ;)
                                  • Re: stratený disk vo windowsoch 06.09.2007 | 16:25
                                    pepe   Návštevník
                                    Dúfam, že nebudú. Freespire už nikdy nenainštalujem. Momentálne sťahujem Mint, ten má ntfs-3g defaultne + kodeky, flash,...