prihlasit sa ako root -> Ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 17.09.2007 | 15:50
Avatar skoun   Používateľ
Zdravim, som totalne novy pouzivatel Linuxu Ubuntu. Prave sa snazim rozbehat moj modem Vigor318 na Ubuntu. Ale sekol som sa pri pravach. Neviem nic kopirovat do systemovych suborov ako napr: usr/sbin/adsl.sh ci ako sa to vola. Myslim ze potrebujem prava roota alebo si nejako nastavit moj account "skoun" ako administrator. Pls ako si to viem zariadit ale prosim ak by ste vedeli poradit a dako podrobnejsie kde co najdem a ako... Velmi dakujem za Vasu pomoc :)
    • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 15:52
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      sudo passwd root
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 15:59
        Avatar skoun   Používateľ
        Diky :) ale to som robyl v konzoli zmenil som si passwd ale neviem ako sa mam lognut. Ja by som si to predstavoval tak ze v grafickom prostredi pri spusteni OS tam kde sa ma uzivatel logovat by som sa prihlasil ako skoun ale mal by som vsetky prava ako administrator.
        • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 16:21
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          pozri si ubuntu.kayle.sk ... tam najdes kopu odpovedi na svoje otazky (okrem tych zivotnych otazok) ... povazuj to za svoju ubuntu bibliu ;-) a riad sa heslom RTFM ;-)
          • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 00:13
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ehm... biblia 1.7.4 :D a este k tomu biblia s kodovym oznacenim "Galadriel" :)
        • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 16:31
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ak mas nastavene heslo pre root, staci zadat su, heslo a mas root shell.
          pripadne sudo -s
      • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 16:27
        Avatar titanik mint  Používateľ
        skor sudo vim /usr/sbin/adsl.sh
        alebo sudo joe /usr/sbin/adsl.sh
        alebo sudo mcedit /usr/sbin/adsl.sh
    • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 17:15
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      dobra prax je naucit sa robit vsetko cez prikaz sudo a v konzole, je to rychlejsie; ked uz nevydrzis bkopirovat bez grafickeho rozhrania, tak si pusti napr. sudo nautilus
    • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 18:49
      Avatar skoun   Používateľ
      A konkretne ad A po Z mi viete poradit ze ako mam nieco skopcit do systemovych suborov ? diky :)
      • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 18:55
        ---   Návštevník
        alt+F2
        a prikaz gksudo nautilus
        a kopiruj co kde chces

        potrebujes editovat napr. /etc/fstab
        pouzijes prilkaz
        gksudo gedit /etc/fstab

        Nechapem naco ti je root ucet. V ubuntu su na to prikazy- v konzole sudo a v grafike+konzole (alt+F2) gksudo
        • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 17.09.2007 | 19:56
          Avatar skoun   Používateľ
          emdi strasne ti dakujem za ten link to si mal pravdu ze najdem odpovede na vecsinu mojich otazok :) ale isto sa este niekde seknem ale este raz diky ALL :)
          • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 00:03
            Grawp   Návštevník
            ked ces robit veci ako root tak si daj nastavenie prihlasenia a daj povolit lokalneho admina a uz ti pojde na zacatku sa prihlasit ako root
            • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 17:44
              Avatar skoun   Používateľ
              Grawp: prosim ta vedel by si mi napisat konkretnejsie kde co mam spravit aby mi to islo? alebo daky link kde to je presne ja nic neviem najs :(
              • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 18:06
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                siahni si na krk ... mas? skus ist na jeho vrchnu stranu ... mas? najdes tam taku velku gulu ... mas? ak ano, vola sa to hlava ... kusok s nou potras ... nehrka? super! mame tam mozog! a teraz ho zapojime! ked chceme nieco nastavit, musime ist kam? nieco, co je oznacene ako nastavenia systemu , správa systemu alebo tak nejak ... a tam to mas ... a kde to najdeme? co takto skusit pozriet menu? nasiel si? super. co z toho plynie? nehladaj v tom vedu, skus pouzit intuiciu a logiku. hlavu nemame len na cesanie a linux nie je total odlisny od systemu uja billa.
                • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 21:18
                  Avatar skoun   Používateľ
                  hh jj nasiel som to a ani to nehrkalo cize to je ais v poho :P aki dako to popozeram :)
          • Re: prihlasit sa ako root -> Ubuntu 18.09.2007 | 00:38
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            rado sa stalo. ide o to, ze ty aspon nieco sa naucis aj ziskas skor odpoved nez tu a nas usetris od nervov to pisat 258x a preventivne ta poslat do teplych krajov ;-) ... inak ked mas kubuntu, tak pre teba je urcene forum.kubuntu.sk ;-)