ditro
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Takže ti asi těžko někdo poradí jednoznačně. Každý bude preferovat to své.
---- (k téme)
jednoznačne odporúčam na začiatok ubuntu alebo jeho derivácie ale určite nie 7.10 ...je to uplne nová verzia takže radšej skús nieco odskúšané :) ...(ubuntu preto lebo je má jednoznačne najlepšiu podporu s daných distribúcií )
Na novinky zatial kasli, potrva cca mesiac-dva kym sa doladia.
inak odporucam nejake debianovite distro - *buntu, mint...
alebo aj greenie moze skusit :)
A ešte by som doplnil, že ak máš aspoň 256MB RAM, tak pri výbere by si po hardvérovej stránke nemal byť nijako obmedzovaný.
Takže pozri si nejaké tie dostupné recenzie, screenshoty a skúšaj, kým nenájdeš distribúciu, ktorá Ti bude najviac vyhovovať... ;)
Ubuntu - mozno ma vela uzivatelov, ale vela z nich je aj zaciatocnikov, takze pomer skusenych oproti Fedore nebude v absolutnych cislach az tak velky. bez netu 0 bodov.
Mandriva - problemy s urpmi, VYRAZNA nedorobenost pri vydani
PCLinuxOS - ze vraj nastupca Ubuntu na poli oblubenych distribucii. ale na nastavenie plnej slovenciny treba viac krokov, ako vo Fedore na pridanie repozitara livna a rozbehanie akceleracie na GPU
Debian - mam uctu pred vyvojarmi, ale musite uznat, ze je to oproti predchadzajucim ina liga
Slackware - tiez je to trosku inde. ale mp3 ide, na 3D su potrebne 4 prikazy, na kompilaciu MPlayera 5.
Gentoo - tu uz bude moj vypocet distribucii koncit, nakolko Gentoo asi nezverim nikomu, kto chce s pocitacom pracovat. na ucenie OK, ale aj to uz radsej LFS.
Mandriva: neviem, nepouzivam. Ked som pouzival Mandrivu, tak som prakticky nikdy URPMI ani nepouzil
PCLinuxOS - co taras? repozitare mas hned, len si zmenis jednu mriezku aby vsetko stahovalo v synapticu z ciech a nie z ameriky. Tot vsetko. Okamzite plne 3D efekty, plynule, bez problemov, krasne urobene nastavenia
Debian - no ano, na desktopoch ho velmi vytlacilo ubuntu, ktore je na desktopove pouzitie jednoducho lepsie
slack a gentoo poznam malicko, tak nemozem sudit.
najlepsie z hore uvedenych poznam ubuntu. v com je fedora lepsia od buntu?
PCLinuxOS - ja som nehovoril o nastaveni mirroru, ale o nastaveni slovenciny. pozrite si len oficialny navod. je dlhsi ako navod na kompilaciu kernelu. nejde mi o slovencinu v KDE, ale aspon funkcne locale. a to bohuzial nejde.
Mandriva - ked ste nepouzivali urpmi, tak co?
kazdy ti odporuci svoje distro
ktore distro je najlepsie?
to, ktore sa ti najviac zapaci
ako vybrat?
najlepsie take ako ma kamos/sused/spoluziak
vybrat na zaciatok je podla mna najlepsie take distro, ktore ma najvacsiu podporu a tym padom ma dostupnu miliardu stranok po cesky a ked to nenajdes v cestine na fore, na wiki stranke tak to urcite bude v anglictine.. Jednoznacne by som ti radil vyskusat Ubuntu najnovsie.. Je to fakt super ditribucia.. cital som ze distribucie ako ubuntu maju nalakat novych uzivatelov na to , aby zacali do hlbky skumat linux a objavovat nove , zlozitejsie distribucie. Linux mam cez rok a aj ked sa za newbie nepovazujem, stale pouzivam Xubuntu, nic ine ma tak nedostalo :) Vyber si , vyskusaj, porovnaj..
(neukamenovat, od zajtra sa polepsim)