na slovensku aj s openBSD
http://www.skywaker.7crows.net/openbsd/
casom pribudne aj forum..
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
a mne staci linux.org
1) aky je rozdiel medzi openbsd, netbsd, freebsd a podobne? ktory z tychto systemov je najvhodnejsi pre cloveka prechadzajuceho z windows?
2) funguje emulacia linuxovych programov bez problemov? dokaze bsd system s linuxovymi programami fungovat rovnako rychlo ako linuxove distribucie?
Vsetky spomenute BSD systemy ci uz to je FreeBSD, Open/Net vychadzaju v podstate z toho isteho jadra ktore ma oznacenie Berkeley Software Distribution. FreeBSD bolo prve zo spomenutych.. potom sa odstepilo NetBSD ktore berie doraz na portabilnost na co najviac platforiem.. Od NetBSD sa odstepilo OpenBSD ktore kladie doraz na jednoduchost, a bezpecnost.. NetBSd uprednostnuje 4 bodovu licenciou BSD.. a OpenBSD zasa vyhradne len open source software pod BSD licenciou. taktiez OpenBSD rozlisuje medzi systemom a portami... Je tu aj prehlasenie od OpenBSD vyvojarov ze system prechadza stale pri vydani novej verzie bezpecnostnym auditom... FreeBSD a NetBSD su monoliticke jadra s modulamy ako ma Linux.. OpenBSD je cisto monolit bez modulov.. FreeBSD a OpenBSD pouzivaju system binarnych a zdrojovych portov nieco ako portage v gentoo. NetBSD tiez pouziva nieco ako porty ale vola to PKGSRC.. FreeBSD a OpenBSD su pre linuxakov trochu lepsie zvladnutelne kedze ovladanie systemu, pritomnost bashu ich robi podobnym linuxu. NetBSD pouziva nejaky divny shell.. jednoducho som tomue neprisiel na chut..
Pouzivam FreeBSD uz dlho... ale pred par tyzdnami sa objavila spravicka na abclinuxu o OpenBSD a tento system je super... OpenBSD potrebuje len 12mb k spusteniu a je mozne si nainstalovat aj BSD.mp pre viacjadrove procaky...
www.openbsd.org
www.freebsd.org
www.netbsd.org
www.netbsd.sk
to je vse... love linux, love bsd, love open source
lamerska otazocka...
ak by niekto chcel dobry system kde by mohol surfovat cez firefox v prostredi gnome alebo xfce, ku tomu by chcel openoffice a nejakeho IM klienta... ktory BSD system by si odporucil?
ja sa s nim prave zoznamujem (zatial nie velmi uspesne ale postupujem)
inak mas malicku chybicku v debiane...
je to takto:
doma na 1 desktope kroty pouzivam iba ja mam DEBIANA na 2. mam ubu (to pouziva zvysok rodiny), potom na notebooku mam SAM (ubu mi tam naslo spustit, a xubu sa mi nepaci)
a teraz na 1. desktop pridavam PC-BSD ci ma oslovi aleho nie
a este planujem niekam nainstalovat aj ten tvoj greenie
+ tie 4 (s winom 5) OS planujem zredukovat na 1(rovnaky pre vsetky - asi debian) ale sa mi nechce na vsetkych kompoch vsetko znovu nastavovat
ak chces system ktory bude mat mensie naroky a nebojis sa prikazovej riadky tak OpenBSD..
existuju aj rozne live cd ktore maju nejake to graficke rozhranie ako OliveBSD.. a tiez je tu aj FreeSBIE DVD, a Frenzy z ruska,..