Sluchatka
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na nete som skusal aj navod kde do /etc/modprobe.d/alsa-base
treba pridat jeden riadok...ten som tam pridal a i tak to nefunguje....
uff. vyraz laptop dostava stale viec vyznamov :)
ale k veci, za svoj život som vyskúšal veľa zvukoviek a každá mala inak navrhnutý mixer. to sa samozrejme prejavilo nielen vo vzhľade (poradí a počte ovládacích prvkov) ale aj ich funkcionalite. občas sa totižto vyskytol klon známej karty ktorá mala pomixované vstupy a nevedela sa podpísať, tak trochu blbol mixér. niekedy sa skutočne dalo pretlačiť nastavenie určitej konfigurácie cez parameter modulu, a niekedy zas bolo treba nahodiť novší zvukový systém (upgrade kernelu a alsa). Toto chovanie je spôsobené tým že výrobcovia používajú polotovary ktoré sú podporené ale zmenia ich konfiguráciu pričom sa občas neozvú vývojárom. A zažil som to ako na ISA, tak PCI alebo USB. Holt, skutočne nevieme či je to za hardware (laptop, zvukovka) a tak sa ani nevieme pozrieť na internete či je ten parameter správny. jediné čo nám ostáva je variť z vody.
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
jadro mam 2.6.22-14
áno, tak by to malo byť, iba že namiesto slova laptop by sa tam mohlo dať aj niečo exaktnejšieho, niečo čo korešponduje s tvojou doskou v laptope. naozaj si skúšal len jednu hodnotu tej premennej?