LAMP Server

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.11.2007 | 13:54
Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim... vcera som pridal do databazy znalosti clanok ako rozbehat LAMP server...velmi by som ocenil nejake komentare co sa vam na tom paci a co mi tam chyba....

P.S: podla moznosti mi tam nic nedopisujte (pr. titanik) ked to s tym nesuvisi... dakujem
Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
    • Re: LAMP Server 13.11.2007 | 14:15
      Avatar titanik mint  Používateľ
      sorry, ale myslim, ze to s tym dost suviselo a bolo to tam skor ako poznamka.
      Tak este raz pridavam, ak niekto chce moze vyskusat XAMPP - http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html
      staci rozbalit a spustit, prip. ak nechcete staci adresar vymazat
      • Re: LAMP Server 13.11.2007 | 14:28
        Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
        no hej ale nefunguju tam automaticke updaty... v pripade ze nainstalujes osobitne Apache, PHP a MySQL tak v pripade novej verzie budes upozorneny
        Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
        • Re: LAMP Server 13.11.2007 | 23:10
          Avatar lazzio F16  Používateľ
          zdar,
          mam nahodeny xampp( nepodstatna otazka: xampp a lampp nieje to iste?:) )

          k veci: chcel som si zmenit directory pre stranky (defaultne to je zde /opt/lampp/htdocs/ ze?) ak urobim zmeny v kode a chcem si to refreshnut a vidiet zmenu,aby to bolo proste rychle takze som v subore /opt/lampp/etc/httpd.conf zmenil

          : DocumentRoot "/opt/lampp/htdocs/" za /home/lazzio/data/WP/pages/" a tiez

          : <Directory "/opt/lampp/htdocs/"> za /home/lazzio/data/WP/pages/" ,

          lenze po zadani do ff napr : http://localhost/skuska.php ,pricom subor skuska.php mam ulozeny v ~/data....... tak ho nanajde,,

          viete mi s tymto helfnut kde to treba zmenit alebo nieco ine?

          thX
          $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
          • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 00:23
            WlaSaTy   Návštevník
            :/home/lazzio/data/WP/pages

            v dokumentacii nebolo ako sa pouziva user directory a naco sluzi?

            :tak ho nanajde

            access.log, error.log, apache2.conf

            :kde to treba zmenit alebo nieco ine?

            typnem si ze v konfigu, otazkou je co chces dosiahnut.
            • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 01:33
              Avatar lazzio F16  Používateľ
              ide mi o to: ked pisem kod, stlacim ctrl+s ulozi mi dokument, lenze ulozi mi ho niekde do ~/..... ,skusal som nastavit v quanta aby mi to ukladalo priebezne do /op/lampp/htdocs lenze tam ma to nepusti ( asi to je systemovy adresar alebo co) , skusal som zmenit ten opt adresar aby bol pristupny ale prava boli neaktivne... tak preto sa pytam ci je mozne zmenit ten default adresar htdocs za moj zvoleny kedze quanta nemoze ukladat do opt ( a mozno moze len neviem ako:) ) .
              dik
              $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
              • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 09:52
                Avatar titanik mint  Používateľ
                bud das prava na zapis pre adresar /opt/xampp/htdocs/, ale musis to menit ako root
                alebo tak ako si zrobil, ale tam musis tiez zmenit prava na ten tvoj adresar, pretoze apache pristupuje k suborom tiez ako uzivatel (meno zavisi od nastavenia)
                • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 10:05
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Ja to mam poriesene tak, ze v openSUSE je DocumentRoot v zlozke /srv/www/htdocs. Adresarom /srv/www a /srv/www/htdocs som nastavil skupinu www a pridal som si tuto skupinu do svojho uzivatela. Obom adresarom som nastavil mod na 775, cize uzivatelia s touto skupinou maju povoleny zapis do tychto zloziek.
    • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 13:51
      Richard   Návštevník
      Konecne navod ktory mi funguje hned na prvý krat DAKUJEM .
      • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 13:54
        Avatar srigi   Používateľ
        No v modernych distrach moc navod netreba. Staci si nainstalovat balicky Apache2, PHP, mod_php a Mysql a trocha priohnut konfiguraky (pri cistom Apache2 + PHP ani to nie, vsekto by malo bezat po restarte, co na openSUSE a Ubuntu potvrdzujem)
        • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 16:11
          Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
          neni zac... ;)

          Srigi: no ved toto presne opisuje ten navod :D
          Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
          • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 16:57
            Avatar srigi   Používateľ
            nj, ale hore chalani pisali, ze si instalovali akysi XAMPP, co je IMO zbytocnost, ked tu je nativne riesenie.

            Ale inak good navod, tutorialov nie je nikdy dost.
            • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 17:28
              Avatar titanik mint  Používateľ
              XAMPP je skor "portable" riesenie alebo na odskusanie alebo tiez ak nemas net, tak stiahnes iba jeden balicek a nic ine neriesis. Updaty su tiez len o jednom balicku, ktory stiahnes.
              Nenavrhujem nahradu toho postupu, ten je spravny ale alternativu, sak kazdy si moze vybrat, co sa mu bude pacit.
    • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 17:06
      Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
      Ahoj tento navod je naozaj good konecne sa mi to podarilo nainstalovat aj s graf. p=rostredim MySQL co je skvele, uz si mozem vytvarat databazu atd. Ale mam problem ked si dam trebars redak. system joomla do adresara /var/www/joomla a do web prehliadaca dam localhost/joomla tak mi vypise toto:

      Warning: Unknown: failed to open stream: Permission denied in Unknown on line 0

      Fatal error: Unknown: Failed opening required '/var/www/wordpress/index.php' (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in Unknown on line 0


      viete mi s tym pomoct ? pleas
      • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 23:55
        Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
        pleas ako to rozbeham ???
        • Re: LAMP Server 15.11.2007 | 09:24
          Avatar srigi   Používateľ
          Daj sem vypis ls -l /var a ls -l /var/www
          • Re: LAMP Server 15.11.2007 | 20:59
            Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
            ls -l /var je
            drwxr-xr-x 2 root root 4096 2007-11-15 19:55 backups
            drwxr-xr-x 19 root root 4096 2007-11-13 20:38 cache
            drwxrwxrwt 2 root root 4096 2007-11-15 19:53 crash
            drwxr-xr-x 2 root root 4096 2007-10-16 01:31 games
            drwxr-xr-x 58 root root 4096 2007-11-13 20:55 lib
            drwxrwsr-x 2 root staff 4096 2007-10-08 12:47 local
            drwxrwxrwt 3 root root 60 2007-11-15 19:49 lock
            drwxr-xr-x 17 root root 4096 2007-11-15 19:55 log
            drwxrwsr-x 2 root mail 4096 2007-10-16 01:17 mail
            drwxr-xr-x 2 root root 4096 2007-10-16 01:17 opt
            drwxr-xr-x 15 root root 700 2007-11-15 19:58 run
            drwxr-xr-x 8 root root 4096 2007-11-10 19:10 spool
            drwxrwxrwt 2 root root 4096 2007-11-15 19:59 tmp
            drwxr-xr-x 5 root richard 4096 2007-11-14 15:47 www


            a
            -l /var/www je

            celkom 16
            drwxr-xr-x 2 root root 4096 2007-11-13 20:38 apache2-default
            drwxrwxrwx 3 richard richard 4096 2007-05-17 18:09 sibenice
            -rw-r--r-- 1 richard richard 19 2007-11-13 20:43 test.php
            drwxrwxrwx 9 richard mysql 4096 2007-11-14 15:29 wordpress
            • Re: LAMP Server 15.11.2007 | 23:38
              Avatar srigi   Používateľ
              mozes skusit (pri vypnutom Apache) tento prikaz do konzole ako root.
              chmod 777 /var/www
              • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 09:29
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                no lepsie je zmenit vlastnika a skupinu pre tie subory na uzivatela pod ktorym bezi apache.

                chown -R httpd.httpd /var/www

                ak bezi pod httpd a je v skupine httpd
                • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 11:58
                  Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                  Ako zistim pod kym bezi apache ?
                  • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 11:59
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    z konfig suboru, alebo ps aux |
              • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 11:57
                Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                Nepomohlo :-(
                • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 12:11
                  mivan   Návštevník
                  CHALANI DAKUJEEEM POMOHLO :-) :-) :-) uz som happy zmenil som vlastnika na chown -R www-data.www-data /var/www a vsetko je OK


                  UBUNTU 7.10
                  • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 12:13
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    no nie je to prave najcistejsie riesenie
                    • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 14:27
                      Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                      :-( nerozumiem, preco ?
                      • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 14:33
                        Avatar borg Fedora  Administrátor
                        uz len preto ze si zdrojaky spristupnil uplne kazdemu.
                        • Re: LAMP Server 16.11.2007 | 20:34
                          Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                          hmmm blbe :-( a da sa to aj inac ?
                          • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 18:13
                            Avatar borg Fedora  Administrátor
                            ano, tak ako som pisal vyssie, zmenit vlastnika
                            • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 18:30
                              Avatar srigi   Používateľ
                              nj, chmod 777 je uz trocha moc. Mivan skus ci to pojde s chmod 770... (komplet prikaz je vyssie, zmen len cislo). A potom je vhodne spravit to co radi Borg, zisti vlastnika:skupinu procesu pod ktorym bezi Apache a svojmu uzivatelovi pridaj tuto skupinu.
                              • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 19:10
                                Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                Zmenil som to na chmod 770 a ako root som spustil tento prikaz ale niesom si isty ci je to OK chown -R MOJE MENO.www-data /var/www
                                • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 19:18
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  vies načo je apache mod "user directory"?

                                  asi nie, tak hor sa prerobiť multiuser distro na singleuser, práve si ponúkol prvý krok.
                                  • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 19:30
                                    Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                    Sorry ale fakt neviem a nemam o tom ani sajnu :-( vo win som si spustil easyphp a hral som sa s wordpress ale som rad ze som lamp vobec rozchodil pod UBUNTU. Naozaj neviem co som vlastne ponukol ????
                                    • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 20:09
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      problém je v tom že sa snažíš znásilniť systémový adresár pre www a akosi ti nič nehovorí ani bezpečnostná politika takže speješ ku kompletnému rozhaseniu ...

                                      inak tá direktíva o ktorej hovorím v tejto otázke už viacerý krát slúži na to aby každý užívateľ mal možnosť robiť svoj web vo svojom priestore. testovací webík bude prístupný cez http://stroj.domena.sk/~user (alebo cez localhost) a súbory budú v ~/public_html/. tým odpadá tvoje niekoľko dňové laborovanie.

                                      časť bodu 4 v KB 76 LAMP je nepresná.
                                      • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 20:28
                                        Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                        hmm super ja by som si aj dal svoj webik do ~/public_html/ ale neviem ako ide mi to len v tom v com pisem hore a stale som sa nikde nedopatral ako to rozbeham lebo hned po instalacii podla navodu v databaze znalosti o tom nieje ani zmienka, ale strasne si VAZIM vasu snahu FAKT.
                                        a niekto tu spominal "no lepsie je zmenit vlastnika a skupinu pre tie subory na uzivatela pod ktorym bezi apache
                                        v apache som nasiel ze bezi www-data a tak som to podla rad zmenil na chown -R www-data.www-data /var/www
                                        uz som z toho na nervy :-(

                                        • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 21:22
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          vytvoriť priečinok si dúfam zvládol, tak isto aj dať tam nejaké súbory. takže ešte povedz chybu ktorá sa ti zobrazila v prehliadači internetu a v logoch apache a budeme vedieť poradiť k veci.

                                          inak to s tym prestavením práv je hovadina akou obchádzajú riešenie ľudia odchovaný windows.

                                          ps.: len tak mimochodom, v ubuntu je toto všetko nakonfigurované automaticky akurát si nespomeniem či som ten adresár či priečinok vytváral ručne alebo tam už bol.
                                          • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:10
                                            Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                            No tak som vytvoril adresar v /home/..meno../public_html don som dal adresar test a tam komplet joomlu ked ale kliknem na localhost tak sa mi zobrazia len adresare co mam v var/www ako ho presmerujem na tento vytvoreny adresar ?
                                            • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:22
                                              Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                              citujem s navodu databaza znalosti bod 4
                                              Pozn. apache vytvoril priečinok /var/www kde môžte ukladať vaše súbory .php. Na otestovanie vytvorte súbor s textom: <?php phpinfo(); ?>, skopírujte ho do /var/www a otvorte cez http://localhost vo vašom obľúbenom prehliadači
                                              • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:27
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                lol, na ten bod som už vyjadril svoj názor. userdir je prístupný na adrese ale to si si už prečítal v skorších príspevkoch. no nič, máš pravdu.

                                                http://localhost/~username
                                            • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:23
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              nezabudol si náhodou na jednu vlnovku a meno užívateľa?
                                              • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:32
                                                Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                                toto my vypisalo The requested URL /~mivan was not found on this server.
                                                Apache/2.2.4 (Ubuntu) PHP/5.2.3-1ubuntu6 Server at localhost Port 80
                                                • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 23:02
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  hm, a v konfigoch si čo všetko menil že to nefunguje?
                                                  • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 23:11
                                                    Avatar mivan Ubuntu  Používateľ
                                                    Isiel som presne podla navodu ako je v databaze znalosti. po spusteni a klik na localhost mi to neslo tak jedine co som urobil bolo chown -R meno.www-data /var/www a teraz to vsetko slape ale len ked mam web v var/www inac som nic ine nerobil
                                                    • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 23:23
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      :The requested URL /~mivan was not found on this server.

                                                      no a ten priečinok si vytvoril a do logov pozrel? myslím že si mal pravdu už skôr, rob ako chceš. leze to z teba ako z chlpatej deky, ako keby si nemal snahu. je to na tebe. ak chceš tak si ho tam maj a prehadzuj tie práva hoci aj v krone každú minútu.
    • Re: LAMP Server 14.11.2007 | 20:27
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ahoj,
      Aj ja používam Xampp. Mám na to minimálne 2 dôvody:
      - Všetko pekne v jednom adresári. Stačí targznúť a rozbaliť komplet všetko aj s DB na hocijakom Lin kompe. (Inštalácia a pod.)
      - Možnosť jednoducho meniť PHP 5,2 a 4 pre testovanie rôznych možností prostredí.
      -Jednoduché upgrady.

      Používam len na účely vývoja a pár firemných aplikácii bez viditeľnosti zvonka.

      P.S. Na prístup Kwrite alebo Quanty do WWW stačí použiť FTP.
      • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 20:21
        skywaker   Návštevník
        ja som si nainstaloval na svoj desktop slackware ktory mal apache+mysql+php uz v sebe zaujimalo by ma ako nainstalovat Ruby+ Ruby_apache_mod ci ako sa vola aby som mohol prevadzkovat projekty v ruby...... chcem to vyuzivat len pre seba na vyvoj ... stranky potom umiestnim na iny server...
        • Re: LAMP Server 17.11.2007 | 22:06
          marian34   Návštevník
          chlapče skús popracovať na php+mysql a k tomu pridaj apache+cc a možno tu raz nebudeš musiť klásť takéto priblblé otázky....
        • Re: LAMP Server 06.12.2007 | 23:36
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ruby? predpokladam, ze rails -- rails ma vlastny server na vyvoj, ovela lepsie nez na to pouzivat apache

          a potom to mozes hodit hocikam na rails hosting
          Debian. apt-get into it…
    • Re: LAMP Server 06.12.2007 | 23:26
      mt   Návštevník
      kde mozem stiahnut LAMP server? Dik.
      • Re: LAMP Server 06.12.2007 | 23:35
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        linux+apache+mysql+php/perl/python a po novom aj ruby
        Debian. apt-get into it…
    • Re: LAMP Server 18.01.2008 | 22:29
      Tom   Návštevník
      Som začiatočník a skončil som pri bode 4. keď som mal uložiť súbor do priečinka var/www.
      Vypísala sa mi chyba: Nepodarilo sa uložiť súbor /var/www/priklad.php. Nemáte nutné oprávnenia na uloženie súboru. Ako to mám uložiť?
      • Re: LAMP Server 18.01.2008 | 22:37
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        musis to ulozit ako root. nieje to pohodlne takto pracovat a preto bude treba zmenit prava v tomto adresari, alebo vytvorit na ten ucel adresar napr v domovskom adresari. zatial to skus nakopirovat ako root a ak ti lamp pojde tak sa skus pohrabat v konfigu od apacha a zmenit mu korenovy adresar na nejaky ku ktoremu ma tvoj pouzivatel pristup.
        Everything is proceeding as I have foreseen.