ACPI a Slackware
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
dsdt embedded_controller/ event fadt info power_resource/ processor/
dakujem
ale ved na tom nezalezi nie... moduly mozem dat natahovat aj externe... nemusia byt zabudovane v kernely...
a potom by sa mohol objaviť niečo ako /proc/acpi/fan/*/state
inak v /proc/cmdline je čo?
no v cmdline je:
BOOT_IMAGE=Linux ro root=302
... inac objavilo sa to /proc/acpi/fan/ ale v tej zlozke su 4 dalsie podzlozky C248 ... a ine cisla. V kazdej je po jeden subor "state" na ktory ked pouzijem cat tak mi vypise state: off co asi nie je dobre...
na tú command line som sa pýtal len aby som si overiľ či to náhodou nevypínaš. už som takých videl, podrobnosti o ich IQ rozoberať nebudem.
inak ten súbor state ukazuje ktorý vetroň je zapnutý, teplotu si môžeš pozrieť v hlbinách /proc/acpi/thermal_zone alebo pomocou programov z rodiny sensors. inak v biose nie je náhodou vypnuté ovládanie vetrákov?
no do biosu som nepozeral ale tak ked ich dokaze ovladat ubuntu, ci fedora tak asi by mohol aj slack nie?
mne to na zaciatku ani nevadilo ale ked som dal kompilovat jeden program tak pocitac uplne zamrzol.. nedalo sa robit nic... a potom zas aj na druhy krat.. tak som zistil ze mi nejdu vetraky... iac ked nekompilujem tak sa stale dost nahreje a neuveritelne zacne "lagovat" ... proste chvilu ide v pohode a chvilu nic... ani kurzor sa nepohne... neviem cim si to vysvetlit (vyssia teplota = nizsia vodivost = nizsi vykon???)
Toľko teória, v praxi však čip ako akákoľvek súčiastka môže zhorieť a nevydrží ľubovoľné teploty. Fotolitograficky vytvorené štruktúry na povrchu polovoiča, oxidové vrstvičky a podobné veci môžu zmeniť svoje vlastnosti. Nehovoriac o tom, že PN prechod u polovodičov, hlavne CMOS súčiastok môže v dôsledku nadmerného tepla sám emitovať elektróny. Je to badateľné u CCD detektorov napríklad v kamerách ako známy tepelný šum, preto sa CCD detektory často chladia až na dusíkovú teplotu.
To, že ti počítač pri prehriatí zmrzne môže byť možno aj spôsobené vnútornými bezpečnostnými mechanizmami vytvorenými výrobcom na ochranu daného polovodičového prvku pred zničením odpojením niektorých obvodov, ale to je len špekulácia, neviem či také niečo dnu montujú (boli by proti sebe - menej by sa zničilo, menej by predali).
echo -n 0 > /proc/ACPI/fan/BLAH/state
či sa neroztočí, možno je regulovaný automaticky biosom. ale ajtak by som odporučil čím skôr novšie jadro, istota je gulomet.1. po zadani toho tvojho prikazu sa ventilator krasne rozbehol... bohuzial az na maximum co sposobuje ze je pomerne hlucny...da sa nejako korigova otackova frekvencia?
2. kedze som si slackware nainstaloval hlavne koli tomu aby som prenikol do command-line tajov linuxi mozem sa opytat aby si mi konkretnejsie opisal co robi ta prva cast toho prikazu?
echo bude asi robit to iste co aj v Ccku... skor ma zaujima to "-n 0 >"
v man echo som nasiel ze -n je "do not output the trailing newline" ale tomu velmi nerozumiem... co tam robi ta 0? a je ">" nasmerovanie na ten subor stat? Za odpoved dakujem
3. ako zabezpecim aby som nemusel vzdy po starte modprobe-ovat fan.. kde ho zapisem ako modul aby sa nacitaval automaticky?
za odpovede velmi pekne dakujem ;)
PS.: nezabudni si nahodiť novší kernel, dosť často to vyrieši veľa podobných problémov.