SATA disk a grum

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.11.2007 | 22:15
Avatar xesm   Používateľ
Dobrý deň, mám takýto problém, možno sa presne nevyjadrím: mám notebook asus, ktorý je osadený 160 GB diskom SATA, a nainštalované xp, pričom by naň mala byť nainštalovaná aplikácia allegrocare, pre podporu predaja poistných produktov. ako mi však bolo povedané, vzhľadom k tomu, že mám hdd SATA, a pri dualboote je využívný Grub, ktorý má s týmito diskami problém, resp. citujem :
Tento notebook vsak ma SATA radic ktory este linuxu nepozna, to znamena ze v linuxe nevidime disk. ( Aj windows ma problem pri instalacii na SATA diski, ale tam sa to da vyriesit ovladacom, co sa vsak pri LINUXE takto riesit neda. )
Co ma za nasledok ze sa tam GRUB neda rozbehnut.
Dakujem za radu
    • Re: SATA disk a grum 28.11.2007 | 23:12
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Za radu? šak si nepoložil otázku (alebo som si ju tam nevšimol). Osobne by som skúsil nejaké liveCD, či ti ten disk rozpozná. Ja som so SATA diskami na jadre 2.6. problém nikdy nemal.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: SATA disk a grum 29.11.2007 | 13:53
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Stiahni poslednu verziu tvojej oblubenej distribucie .. a skus ... Live to riesi lepsie, uz ako kolega spominal
    • Re: SATA disk a grub 29.11.2007 | 20:16
      xesm   Návštevník
      opravujem sa teda, v tejto chvíli to nemám možnosť vyskúšať, pretože notebook mám v servise takže otázka mala znieť asi takto : je pravdou že GRUB má problémy so sata diskami, konkrétne v notebokoch asus a nevidí ich, preto tam nie je možné nainštalovať dualboot ?
      • Re: SATA disk a grub 30.11.2007 | 11:43
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        nemyslim si ze je to grub, ale ze je to vec verzie jadra ..
        • Re: SATA disk a grub 01.12.2007 | 00:07
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Grub sa späšťa ešte pred jadrom. Ale ten je nahraný v MBR (zväčša) takže ho odtiaľ vlastne pustí BIOS. Takže máš pravdu, že to je vecou jadra.
          Záver je, že grub samotný nemá problém so sata diskom.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk