Tak mi napadlo, nemôže byť aj môj linuxový systém zavírený ?
Prečo sa pýtam : chcem napríklad spustiť Thunderbird, bez reštartu nejde dvakrát spustiť. Chcem spustiť grafickú konzolu a vypíše :
Konsole nedokáže otvoriť PTY (pseudo teletype). Je to pravdepodobne z dôvodu chybnej konfigurácie zariadení PTY. Konsole potrebuje práva na čítanie a zápis na PTY zariadenia.
Jediné čo som v systéme robil je, že som menil práva v adresári /dev, ale som to hneď aj dal späť (obmedzil som práva len na roota)
Alebo z ničoho nič prestane fungovať pastnutie tretím tlačítkom myši.
Skutočne to vyzerá na zavírený počítač. Je nejaký antivírus pre unixové systémy, s ktorým by som to mohol overiť ? Resp. je antivírus detekujúci linuxové vírusy ?
Pohybujem sa aj na pochybných internetových stránkach označených Googlom za nebezpečné nosiče malwaru. Ale vlastne žiadne pluginy do prehliadačov a podobné kraviny neinštalujem, .exe súbory sa nemajú ako samovoľne nainštalovať, tak neviem.
/home
cez nejake live distro (system musi byt down aby bolo zalohovanie korektne).Viac pravdepodobne je dosahanie toho
/dev
. Ak si tie prava menil rekurzivne, tak amen, mozes to preinstalovat.to ťa nenapadlo, že tie zariadenia v dev mohli mať na začiatku rôzne práva, ty si po tomto dal všetkým rovnaké práva (robil si to rekurzivne predpokladám) a odnal si práva užívateľom na zápis/čítanie zariadení kde ich pôvodne mali?
No neviem ako to opraviť.... Skopírovat /dev/ z iného systému? Skopírovať to z naštartovaného inštalačného CD?
byt tebou tak sa pokusim zistit ci su tieto problemy sposobene (tvojimi) pouzivatelskymi nastaveniami alebo celo-systemovymi.
najlepsi sposob ako to overit je vytvorit noveho pouzivatela a otestovat ci to blbne aj v nom
vela stastia :)
ak nemáš ani chuť a ani čas na reinstall, tak kompletne stornuj všetky systémové zmeny ktoré si vykonal hoci aj pomocou obnovy relevantných častí systému. Ak zálohuješ, tak je to otázka pár minút. Ak nie, tak pochopiteľne nie.
ps.: ako už bolo X-krát povedané a nielen v tomto vlákne, tak neuvážená zmena v /proc, /sys, /dev a iných pseudofs dokáže spoľahlivo zlikvidovať systém.
Práva v priečinku /dev som upravoval len kvoli VirtualBoxu, ktroý sa sťažoval, že nemôže doňho zapisovať. Dávno keď som nainštaloval VirtualBox som to nejak vyriešil, presne si nepamätám ako, tak som to chcel zopakovať. Myslel som si, že úprava /dev pomôže. Nuž mýlil som sa.
mimochodom nepredpokladal som že niekto už konečne zrušil uchovávanie nastavení pre udev pri vypnutí systému a obnovení tých nastavení pri štarte. mám taký dojem že som to videl práve pri mandrake.
/dev
dynamicky podla pripojenych zariadeni. V dobe kamennej takyto mechanizmus neexistoval a vsetky mozne nody sa vytvarali uz pri instalacii, takze tento adresar obsahoval desatisice suborov aby tam boli obsiahnute vsetky mozne nody pre vsetky mozne zariadenia. Je jasne, ze to nie moc efektivne, 90% suborov bolo zbytocnych na beznom PC.Potom sa s prichodom
/sys
nasadilo udev, ktore vytvara nody podla uzivatelskych pravidiel (udev rules) a obsahu/sys
. To mimochodom napr. umoznuje napr. pripajat dva rovnake flash disky do dvoch roznych miest (napr. podla UUID vytvorenych particii), co je velmi pohodlne. Staci si napisat pravidlo.Viac napr. tu.
mimochodom, v dobe kamennej sa nevytvaral obsah statickeho /dev, ten sa nahral z instalacneho balika. to neskor nahradil dynamicky devfs a planovalo to nahradit sysfs. teraz mame zas devfs a otazkou je co bude o rok, dva.
IMHO o efektivite statickeho /dev by sa dali viest plamenne debaty, rovnako ako aj o tom ci 99% suborov bolo zbytocnych. clovek si to mohol obhospodarovat aj sam pomocou vytvorenia (mknod) alebo zrusenia (rm) a mocnym nastrojom bol aj skript MAKEDEV. kto mal v kompe hardware zaberajuce potrebne systemove prostriedky, ten vie o com hovorim. ale dnes je pre vecsinu ludi pohodlnejsie spoliehat sa na hotove dynamicke pravidla. a ci maju tie hotove pravidla nejaky prinos? skus si prehadzovat cez pametovu kartu nejake veci na ine zariadenie. ked som si posledne testoval na PDA linux, tak som nestihal zatvarat zbytocne okna automaticky a zle pripojenych particii. skoda reci.
OMG, tak vypnem HAL alebo mu aspon poviem nech je ticho v tych par pripadoch. Uplne najlepsie je vypnut automaticku notifikaciu o novom zariadeni v prostredi co si tam mal pustene. Nie nejake hackovanie udevu ako pisal kolega ... Tie nastroje su navrhnute dobre a plnia svoj ucel (vacsinou :). Nevidim najmensi dovod preco by nemohol udev vytvarat nove devicy podla toho co clovek pripoji... udev len vytvara! notifikaciu robi niekto iny.
OMG. nástroje áno, konfigurácia nie. skús sa do nej pozrieť. naštartovanie obex bez ohľadu či ho bluetooth zariadenia podporujú, pripájanie flash pametí s parametrom atime ktorý je nevhodný aj pri magnetických médiách a dalo by sa pokračovať. no ale ak to tebe vyhovuje, tak si šťastný a bohatý človek.