Solaris - pre admina
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kontakt
Ondrej Hučko
vedúci projektu a šéfredaktor
e-mail: ondrej@linuxos.sk
ICQ: 344-800-226
Jabber: ondrish@jabber.org
Oslovil ma svojim celkovým fungovaním, rýchlosťou, stabilitou a nestretávam sa ani s nejakými nečakanými "hláškami" v prík.riadku alebo na ploche ako napr. v niektorých Linuxových distribúciách. Proste na bežnú prácu pre bežného užívateľa (vekovo za horizontom neustáleho skúšania, inštalovania a "kutenia") je to optimálny systém.
Na druhú stranu je faktom to, že sa ťažšie hľadajú informácie a návody na riešenie problémov a samozrejme aj užívateľ musí byť trošku zručnejší.
Co sa tyka uzivatelskej privetivosti, tak linux je daleko vpredu. Uz len samotne (roz-)delenie disku a nazvy zariadeni su odstrasujuce pre bezneho usera. Takisto obmedzenia ohladom instalacie (musi mat vyhradeny prvy fyzicky oddiel disku na delenie do slices - ak sa nemylim) su pre dualboot Win userov asi dost velkou prekazkou. Nehovorim o instalacii sofware a aktualizaciach, kde som nemal pocit, zeby Solaris ponukal nieco take intuitivne a funkcne ako urpmi alebo apt. A co sa tyka rychlosti - ehm, ehm - JDE bolo teda dost pomale, a CDE ... ja mam retro styl rad, ale bezny user asi nie.
Sila Solarisu bude asi v niecom inom nez poskytnuti pohodlia pri prezerani webu, sprave a tvorbe multimedialneho obsahu...
-- A co sa tyka chybovych hlasok - dobre ze su, casom sa clovek nauci rozlisovat informativne, vystrazne a chybove a podla toho sa dalej zariadi ...
1. Solaris 10 - The Complete Reference (McGraw Hill)
2. Sun Certified System Administrator for Solaris 10 Study Guide
Keby si velmi chcel ozvy sa cez icq. ICQ no.: 142483059 a mozem ti poslat mailom tie pdf-ka.
darmo tu budes jeho obhajovat, este si nedefinoval "doost", moj tip je ze sa chytil rovnako na dtrace a zfs ako predtym na M$ certifikaciu
http://www.sun.com/software/solaris/features.jsp