Solaris - pre admina

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.11.2007 | 00:13
Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim, chcem sa opytat... momentalne skusam novy solaris 10 a mal by som zaujem napisat nanho recenziu (z pohladu nasadenia daneho systemu na desktope).. bolo by mozne prispiet touto recenziou aj na tuto stranku? Ak ano tak akou formou to mam zaslat? Dakujem pekne
Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
    • Re: Solaris - pre admina 30.11.2007 | 04:30
      --   Návštevník
      http://linuxos.sk/autori/:

      Kontakt

      Ondrej Hučko
      vedúci projektu a šéfredaktor
      e-mail: ondrej@linuxos.sk
      ICQ: 344-800-226
      Jabber: ondrish@jabber.org
    • Re: Solaris - pre admina 01.12.2007 | 13:10
      Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
      taku recenziu by som privital :)
      • Re: Solaris - pre admina 02.12.2007 | 13:02
        Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
        Uz sa na nej pracuje :)
        Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
        • Re: Solaris - pre admina 02.12.2007 | 13:35
          Avatar troll troll   Používateľ
          Tak to sa už aj ja teším... Lebo Solaris ma naozaj oslovil, len som mal problém rozbehať internet, tak som to po viacerých pokusoch vzdal...
          • Re: Solaris - pre admina 02.12.2007 | 23:34
            fckr   Návštevník
            A cim ta teda oslovil?
            • Re: Solaris - pre admina 03.12.2007 | 15:02
              Avatar troll troll   Používateľ
              No aby som to spresnil, Sloaris skúšam ako jeden zo systémov na mojom desktope už pár mesiacov, lenže som narazil problém pri notebooku s jeho sieťovou kartou.
              Oslovil ma svojim celkovým fungovaním, rýchlosťou, stabilitou a nestretávam sa ani s nejakými nečakanými "hláškami" v prík.riadku alebo na ploche ako napr. v niektorých Linuxových distribúciách. Proste na bežnú prácu pre bežného užívateľa (vekovo za horizontom neustáleho skúšania, inštalovania a "kutenia") je to optimálny systém.
              Na druhú stranu je faktom to, že sa ťažšie hľadajú informácie a návody na riešenie problémov a samozrejme aj užívateľ musí byť trošku zručnejší.
              • Re: Solaris - pre admina 03.12.2007 | 16:35
                l_barbarossa   Návštevník
                Nic proti (Open) Solarisu, ale obavam sa, ze to (zatial) nie je prave najlepsia volba pre bezneho usera na beznu pracu.
                Co sa tyka uzivatelskej privetivosti, tak linux je daleko vpredu. Uz len samotne (roz-)delenie disku a nazvy zariadeni su odstrasujuce pre bezneho usera. Takisto obmedzenia ohladom instalacie (musi mat vyhradeny prvy fyzicky oddiel disku na delenie do slices - ak sa nemylim) su pre dualboot Win userov asi dost velkou prekazkou. Nehovorim o instalacii sofware a aktualizaciach, kde som nemal pocit, zeby Solaris ponukal nieco take intuitivne a funkcne ako urpmi alebo apt. A co sa tyka rychlosti - ehm, ehm - JDE bolo teda dost pomale, a CDE ... ja mam retro styl rad, ale bezny user asi nie.
                Sila Solarisu bude asi v niecom inom nez poskytnuti pohodlia pri prezerani webu, sprave a tvorbe multimedialneho obsahu...

                -- A co sa tyka chybovych hlasok - dobre ze su, casom sa clovek nauci rozlisovat informativne, vystrazne a chybove a podla toho sa dalej zariadi ...
    • Re: Solaris - pre admina 02.12.2007 | 23:47
      4biddenfruit   Návštevník
      Vedel by niekto poskytnut nejaky "strucny" najlepsie slovensky alebo cesky manual o solarise?
      • Re: Solaris - pre admina 04.12.2007 | 16:24
        Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
        Odporucal by som tieto dve knihy s ktorych mam pdf-ka v anglictine.

        1. Solaris 10 - The Complete Reference (McGraw Hill)
        2. Sun Certified System Administrator for Solaris 10 Study Guide

        Keby si velmi chcel ozvy sa cez icq. ICQ no.: 142483059 a mozem ti poslat mailom tie pdf-ka.
    • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 10:25
      Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
      Inak Solaris je vraj technologicky doost vpredu, vraj na neho nema ani M$ Servery ani Linuxy :-D. To vsak ukaze buducnost...., mimochodom tvrdi mi to chlapik, lektor MSCE. Trochu ironia, ze to tvrdi prave on :-D
      • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 10:30
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        definuj doost, ci chlapik okrem slovicka M$ pocuje aj na dtrace a zfs?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 11:39
          Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
          No kedze to je M$ skolenie, tak alternativne OS sa velmi nepreberaju :-D. Hovorilo sa najma o bezpecnosti. Napriklad M$ odporuca premenovanie Administratorskeho konta, ze vraj to je "bezpecnejsie". Je to vsak len marketignovy blabol. Premenovanim konta sa Ti nemeni SID, takze nie je problem zistit kto je adminom. Rovnako nie je problem zistit kto ma root prava v Linuxe. Tu napriklad dost vyzdvihoval Solaris. Tak ci tak Solaris urcite vyskusam. Inak ma nejaky biznis aj v oblasti open source, takze vie o tom podla mna dost.
          • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 16:38
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ano, stary dobry M$ a security by obscurity -- uzavreme zdrojaky, protokoly, premenujeme roota...

            darmo tu budes jeho obhajovat, este si nedefinoval "doost", moj tip je ze sa chytil rovnako na dtrace a zfs ako predtym na M$ certifikaciu
            Debian. apt-get into it…
      • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 10:33
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        mozes porovnavat:
        http://www.sun.com/software/solaris/features.jsp
      • Re: Solaris - pre admina 05.12.2007 | 11:01
        Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
        no ano aj minix je technologicky vpredu, ale iba teoreticky