Zavádzač
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
BTW este taka, otazka. Overil si stiahnute ISO na MD5 sucet (konzistencia suboru)?
- stiani si tento programcek
- prejdi do adresara s ISOm, do tohto adresara rozbal
md5sums.exe
- na Internete si pohladaj to miesto odkial si tahal, pre Debian Etch napr. tu
- ako prvy subor na stiahnutie tam uvidis subor
MD5SUMS
. Ked ho otvoris, uvidis iba zvlastnu splet cisel a nazvov.- vyhladaj svoj subor, ktory si tahal a oznac si jeho riadok pre lepsiu orientaciu.
No a teraz nasleduje to overenie. Predvediem to na subore
debian-40r1-i386-businesscard.iso
, ktory som iba pre tuto prilezitost stiahol. V adresary s isom som vykonal tento prikazmd5sums.exe debian-40r1-i386-businesscard.iso
. No a toto je vysledok. Vidis, ze stiahnuty subor ma rovnaku MD5 sumu, ako ten co je nahraty na Internete. Znamena to teda, ze moj subor sa stiahol ako uplna identicka kopia, sedia si do posledneho bitu.Takto si velmi pohodlne overis, ci si subor z Internetu stiahol v konzistnetnom stave. Malou nevyhodou je, ze porovnanie sumy musis vykonat iba zrakom, ale md5sums pod Linuxom je viac pokrocily a vie to overit za teba, iba vypluje vysledok ci je subor O.K. alebo nie.
nemyslim ze by bol problem nahodit xwindows aj s nejakym desktop envinronmentom a pouzit standardny wizzard (ehm dkpg reconfigure) aj s nastartovanim sluzby xDM.