1280x800 znova
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
subor 915 resolution nainstalujes tak, ze si ho vyhladas v programe ktory sa vola synaptic (niekde v menu system je to v ubuntu).
inak ak nemas vobec skusenosti s linuxom a nevies do ubuntu nahadzat vsetky kodeky, mozes skusit mint linux alebo slovensky greenie linux.
pokial ide o dualboot, zlate pravidlo: najskor sa instaluje windows a az potom linux. windows na ntfs disk, linux na ext3 disk. taktiez treba urobit swap velkosti napriklad 300MB.
kedze si novacik urcite prestuduj manual od Stana resp. http://wiki.ubuntu.cz, vyhnes sa tak zbytocnym otazkam, ktore uz nema chut riesit asi nikto.
...ale spat k teme, pohol by tu vypis prikazu
lspci
a tvoj konfigurak xorg. ak by sa ti nepodarilo grafiku a ostatne rozbehat tak odporucam vyskusat distribuciu OpenSuSE resp. Mandrivu, mohli by mat lepsiu podporu pre tvoj hardware. Povedal by som, ze skusanie ubuntu like distier nepomoze.neviem či Ti pomôže program "915 resolution" ktorý je pre grafiky od intelu keď máš VIA UniChrome Pro 3GP.
ohľadne riešenia, bez zbežného mrknutia do manuálu a overenia hw konfigurácie (lspci) a nastavenia grafiky (xorg.conf) si môžeme len typnúť že možno pomóže totok: a následne si ho vyberieš buď v klikátku alebo cez
xrandr -s (číslo)
.PS.: LVDS je grafický výstup pre LCD panel notebooku, obvykle.