Nastavenie internetu na linuxe
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Kde:
192.168.5.101 - moja ip adresa
192.168.160.1 - brana
192.168.160.2 - dns server
rob to ako root
su
enter [samozrejme ze v konzole/terminali] alebosudo bash
. Potom uz iba administratorske heslo a mozes zacat editovat.Do prikazoveho riadku sa dostanes ked najdes taku ikonku v menu ktora vypada ako mala cierna obrazovka.
Byva to nazvane ako 'konzole', alebo 'shell'.
Internet G4, modem Glitel GT318RI (pod OS Mandriva Linux 2007 cz bol plne funkcny), v sucasnosti OS Mandriva Linux 2008 cz, PC zostaveny z komponentov jednotlivo zakupenych:
Doska z ASUS K8U-X LAN ULI, PC3200,
PROCESOR CPU AMD SEMPRON 64 2600+ B
MIDITOWER KME 5762 300 W AJ P4
VGA Club3D FX5200 256MB, TV, DVI;
– (Na PC tymto modemem zatial nudzove pouzivam pripojenie k Internetu pod OS Windows.)
Postupoval som nasledovne:
1. Poc. stav: PC je vypnutý;
2. Odpojim modem od PC;
3.Zapnem PC pod OS Mandriva Linux 2008.cz;
4.Zapnem konzolu;
5.Cez príkaz „su - „ preberám práva roota;
6.pri odpojenom modeme dam v konzole prikaz „dmesg“;
7.v naslednem vypise nenachadzam ziaden oznam o objaveni modemu, vypis konci obvyklym (root@...);
8.Pripojim modem;
9.pri zapojenom modeme zadam v konzole prikaz „dmesg“;
10.v naslednom vypise nenachadzam akykolvek oznam o objavení modemu, vypis konci obvyklym (root@...);
11.Zadam prikaz „modprobe usbserial“;
12.V naslednom vypise na konci citam:
usbcore: registered new interface driver usbserial
drivers/usb/serial/usb-serial-serial.c: USB seriál support registered for generic
usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB serial Driver core
(root@...);
13.Zadam prikaz „modprobe cdc-acm“;
14.V naslednom vypise na konci citam:
usbcore: registered new interface driver usbserial
drivers/usb/serial/usb-serial-serial.c: USB seriál support registered for generic
usbcore: registered new interface driver usbserial_generic
drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB serial Driver core
usbcore: registered new interface driver cdc_acm
drivers/usb/class/cdc-acm.c: v0.25: USB Abstract Control Model driver for USB modems
and ISDN adapters
(root@...);
(Nezmudrel som z toho, kde mam najst port pre modem?;)
15.Ukoncim beh konzoly, zadam prikaz pre spustenie kppp, nastavit Internet G4, modem Glitel GT-318RI;
16.Pre lokalizaciu modemu su k dispozicii porty: /dev/modem; /dev/ttyS0; /dev/ttyS1; /dev/ttyS2; /dev/ttyS3; /dev/ttyS4; /dev/ttyI0; /dev/ttyI1; /dev/ttyI2; /dev/ttyI3; /dev/usb/ttyACM0; /dev/usb/ttyACM1; /dev/usb/ttyACM2; /dev/usb/ttyACM3; /dev/usb/ttyUSB0; /dev/usb/ttyUSB1; /dev/usb/ttyUSB2; /dev/usb/ttyUSB3; /dev/tty/ACM0; /dev/tty/ACM1; /dev/tty/ACM2; /dev/tty/ACM3; /dev/tty/USB0; /dev/tty/USB1; /dev/tty/USB2; /dev/tty/USB3; /dev/usb/tts0; /dev/usb/tts1; /dev/usb/tts2; /dev/usb/tts3; /dev/rfcomm0; /dev/rfcomm1; /dev/rfcomm2; /dev/rfcomm3; /dev/ircomm0; /dev/ircomm1; /dev/ircomm2; /dev/ircomm3; /dev/ttySL0; /dev/ttySL1; /dev/ttySL2; /dev/ttySL3; /dev/ttySHSF0; /dev/ttySHSF1; /dev/ttySHSF2; /dev/ttySHSF3;
17.ked jsem vyskusal vsetky, perspektivne se mi zdaju porty /dev/ttyS0 - po jeho nastaveni a po prikaze „pripojit“ - nasleduje obcas odpoved: modem je pripraveny... nenachadza server; /dev/ttyS1, /dev/ttyS2 - po ich nastaveni a po prikaze „pripojit“ - nasleduje odpoved: hladam modem... modem je zaneprazdneny...
Za rady vopred dakujem. JozefG.
Nakoniec ale som si po dokladnom prestudovani "Instalacni a uzivatelske prirucky Mandriva Linux 2008 cz "od Ivana Bibra str. 351/2, str. 268 a i. vsimol navod "Pripojeni k Internetu s pomoci ISDN/ADSL - cez rozhranie Ethernet prepojene so sietovou kartou PC". Rovnako v "Navode na instalaciu a obsluhu" k modemu Glitel GT-318RI" som si vsimol, ze modem ma hardwarove rozhranie 1x WAN ADSL port ale tiez 1x Ethernet port. Uvedomil som si, ze nikde v kppp nevidim odkaz na udaje z DHCP serveru. Preto vsetko, co sa podobalo na "dhcp" a tiez na "drakwizard" som pre istotu este znovu nechal nainstalovat z oboch CD k Mandrive 2008 cz do PC.
Na moje prekvapenie, v konzole na prikaz (su -) "root" ; "drakconnet --wizard" sa ukazal konecne dialog pre nastavenie pripojenia cez rozhranie Ethernet. Postupom podla navodu v uvedenej prirucke, teda aj s vyuzitim zadania IP adresy (192.168.1.1) do weboveho prehliadaca Mozilla Firefox som po viacerych pokusoch dosiahol uspech. Pripojenie na Internet je vsak velmi vrtkave, velmi casto je neuspesne, nenachadza server. Momentalne, po spusteni PC prvykrat v tento den, mi funguje aj M. Firefox, aj M. Thunderbird. Pripojenie pomocou kppp (cez USB port) som pre istotu zrusil. Takze, uvidime. J. G.
uname -a
setxkbmap sk
:)sk qwrty
zadas tie riadky predtym.
Do konzoly sa da dostat hocaky znak tak ze
vyberes napr z webstranky ten znak mysou
a v konzole iba stlacis stredne tlacitko.