FreeBSD
Ja som cital vselico mozne o tomto systeme a chcel by som sa od Vas dozvediet viac co a ako postupovat pri vyucbe a prechodu s linuxu na freeBSD.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
pozri si stranky v cestine alebo slovencine
www.freebsd.cz
www.netbsd.sk
dufam ze ti to pomoze
freebsd oproti netbsd obsahuje na 2CD komplet KDE a mnoho softu a co nije na cd to ako som povedal dokompilujes cez porty
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1515
a odporucam pozriet tu prezentaciu :-)
Co sa tyka osobneho nazoru, FreeBSD6 ma daleko lepsiu spravu pamate ako Linux (2.6.20, ked som prechdazal), je jednoduchy, zrozumitelny, avsak treba si uvedomit, ze to nie je Linux. Za povsimnutie urcite stoja nove veci vo FreeBSD7, ktore do konca januara snad bude 'von'. Mozno by som mohol reagovat konkretnejsie, ak by ste uviedli cielove nasadenie a poziadavky na system kladene....:-)
Z toho co som cital a uz aj prakticky vyksusal sa mi paci, ze ak chcem nejaky balicek tak nemusim zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne. Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.
Nie je milion distribucii. Proste je "jedna" a hotovo.
Aktualizacie by mali byt ala windows.
Na FBSD ide vdaka linuxackym knizniciam bezproblemov rozbehat linuxacke apliakcie.
Ked chces nejaky program, tak si ho mozes stiahnut hotovy, alebo si ho stiahnes a sam skompilujes(aj v linuxe ale tu je to automatizovanejsie a prehladnejsie lebo vsetko tahas z jedneho miesta).
FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit).
Dalsia hlavna vec co sa mi na FreeBSD paci je, ze jeden program=jedne zlozka. Ziadne naveznosti a podobne. Nevyhoda je ze mozes mat viackrat tu istu kniznicu ale pri dnesnych velkostiach diskov je to uplne vedlajsie.
Su aj dalsie verzie BSD, ako spominane Open a Net, ale z toho co som cital mi pride FreeBSD najlepsia varianta.
Rad by som napisal viac, ale ako som pisal ,nemam zatial prakticke skusenosti. Ale som z tohto systemu naozaj nadseny a tesim sa ked budem mat cas sa s nim pohrat.
>zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne.
>Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.
apt-get install xmms, yum install xmms, zypper install xmms
>Aktualizacie by mali byt ala windows.
nemyslim si, vo windows nepatchujes, neprekompilovavas.
>FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit)
to nikto, kto ide podla FSH
>Nevyhoda je ze mozes mat viackrat tu istu kniznicu ale pri dnesnych velkostiach diskov je to uplne
>vedlajsie.
tu istu asi tazko, ale moze sa lisit vo verziach.
inac nikto nebrani aby si mal na disku Linux a tiez aj FreeBSD, napr. ja mam Suse+OpenBSD a som spokojny... na serveri asi nebudes mat dual boot
- v celku suhlasim
> Z toho co som cital a uz aj prakticky vyksusal sa mi paci, ze ak chcem nejaky balicek tak nemusim zadavat verzie balicku alebo podobne. Proste napisem ze chcem xmms, alebo apache a podobne. Ziadne xmms-12a5f2c12s1d6, len xmms.
- to vie aj linux
> Aktualizacie by mali byt ala windows.
- ??? to je co za kravinu???
> Na FBSD ide vdaka linuxackym knizniciam bezproblemov rozbehat linuxacke apliakcie.
- toto stale neviem pochopit. ekvivalent windoze aplikacie cez wine na linuxe :(
> Ked chces nejaky program, tak si ho mozes stiahnut hotovy,
- hej, dasa, ale pockaj ked pridu zavislosti
> alebo si ho stiahnes a sam skompilujes (aj v linuxe ale tu je to automatizovanejsie a prehladnejsie lebo vsetko tahas z jedneho miesta).
- okolo toho je cela veda, chce to dobre ovladat komplet "system" cvsup (system a porty) a mat hlavne prax, o com velmi pochybujem, ze mas dane skusenosti ma. staci si precitat jednu z tvojich otazok na tomto fore
> FreeBSD nema taky bordel v zlozkach(zatial nemozem objektivne postudit).
- co sa tyka samotneho vyznamu vety: <>vina jak traky. co sa tyka obsahu, neviem, zeby linux mal nejaky bordel v suborovej hrierarchii
> Dalsia hlavna vec co sa mi na FreeBSD paci je, ze jeden program=jedne zlozka. Ziadne naveznosti a podobne.
- zrejem mas namysli zdroje portov, co je irelevantne, nechapem, co si tym chcel povedat
> Rad by som napisal viac, ale ako som pisal ,nemam zatial prakticke skusenosti
- zlaty klinec programu. fakt to vyzera tak, ze si o freebsd precital jeden web, ale este si ho nevidel...