openSUSE 10.3 nejde na notebooku

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.01.2008 | 13:15
andrej73   Návštevník
Chcel som vyskusat Linux - konkretne openSUSE 10.3 z LiveCD na notebooku. Napalil som ISO obraz na CD a spustil... dostal som sa ale len na uvodnu obrazovku a po potvrdeni openSUSE-10.3 odkazu naskocila cierna obrazovka a CD mechanika sa po chvilke vypla, disk tiez nic nerobil. Nechal som to tak este asi desat minut a nic sa neudialo. Na desktope to CD bootovalo uplne bezproblemov? Kde moze byt zadrhel?
Mam ASUS A6Km AMD Turion64, 100GB disk - rozdeleny na C a D. Na C je Windows Vista a volne asi 15MB, na D su data a volne je cca 55MB.
    • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 13:29
      Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
      Problem bude mozno v ACPI. Skus nabootovat volbu "safe". Ak to nahodou tu volbu LiveCD nema, tak napis do riadku pre parametre jadra: "ide=nodma apm=off acpi=off".
      To nodma nemusis, ale moze byt zadrhel aj tam.
      Ak ani to nepomoze, tak skus ine LiveCD, napr. Ubuntu.

      openSUSE LiveCD nebootuje na pocitaci, ak je tam nejaky externy IDE radic, tzn. chipset ma len SATA a PATA je riesena externym chipom. V tomto pripade bude riadna openSUSE instalacia fungovat.
      Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 14:59
        Maho   Návštevník
        Ja mam notebook FS amilo pa2548 a nainstaloval som to pred dvoma dnami uplne v pohode /SATA disk/.
        • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 15:53
          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
          Sata disk nerovna sa externy PATA radic.
          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
    • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 15:01
      debi   Návštevník
      hpet=disable
    • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 15:27
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja som mal podobny problem zo suse a a ziadny parameter nepomohol na notebboku ale na desktope islo
      nieco podobne aj s fedorou na desktope ta zase isla na notebooku

      jednoducho niektore live cd nebootuju vsade
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 16:30
      sapi   Návštevník
      mam tiez Asus A6Km, maju nejaky vadny bios, pri bootovani linuxu nemoze byt pripojene ziadne usb zariadenie (teda ani usb mys), nie je problem prave v tom? Taktiez na nom mam OpenSUSE 10.3. PS: upgrade biosu z 2.09 na 2.10, resp 3.0 nepomohol
      • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 18:56
        andrej73   Návštevník
        uz som to rozchodil .... treba zadat druhu polozku pri spustani. Ale to nejak vypne 3D :( Ale inak plne funkcne, az na to ze mi neslo WiFi
        • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 30.01.2008 | 19:14
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          ako spomina kolega vyssie, po ostrej instalacii by malo ist vsetko
          • Re: openSUSE 10.3 nejde na notebooku 31.01.2008 | 14:17
            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
            No to nie. Ak ma notebook zle implementovane ACPI / APM tak to nepojde ani po instalacii. To sa tykalo iba toho radica, pretoze na LiveCD z dovodu nedostatku miesta na mediu nie su ovladace na vsetky radice.
            Only man who sells empty boxes is the undertaker.