co take moze zaujimat pri fedore...

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.02.2008 | 17:41
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
rozmyslam o nasadzovani Fedory na pocitacoch s 256MB RAM. Na Greenie je to malo, a pokial viem tato distribucia nie je az tak uplne zla... aj ked je pre mna velmi neznama... takze 3 otazocky:

1) Fedora ma nieco ako Synaptic pod menom Yumex. Ake su Vase skusenosti s nim? Existuju aj dalsie podobne programy? Dokaze prakticky vsetko co Synaptic?

2) ma Fedora nieco ako sources.list? Ak ano, tak kde? A kde najdem nejake repozitare?

3) ako sa kamarati Fedora a prostredie XFCE? Da sa jednoducho pridat? Alebo je tu moznost nainstalovat system s XFCE hned pri instalacii z DVD?

dopredu samozrejme dakujem :)
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 17:54
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      http://fedoraproject.org/
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:01
      ---   Návštevník
      google.com
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:30
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        ask.com :-)
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:13
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      preco tam nedas xubuntu, alebo nieco co ma xfce hned od instalacie?
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:18
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        pretoze skusam nieco co nie je debian based... je to take dost divne ze medzi najznamejsimi distribuciami niektore totalne nepoznam...
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:14
      lieko   Návštevník
      pokial viem fedora ma yum (rovnako ako redhat a centos). V podstate je to asi to iste co synaptic, aj ked ten som nikdy nepouzival (vyrastal som na apt-get a pod) Detaily ti nepoviem pouzivam iba yum install, yum search, yum remove a yum update.

      repozitare su v

      [root@paranoid ~]# ll /etc/yum.repos.d/
      total 44
      -rw-r--r-- 1 root root 179 2007-07-25 22:45 adobe-linux-i386.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1907 2007-12-12 22:30 fedora-development.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 106 2007-11-28 10:35 Fedora-install-media.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1168 2007-12-12 22:30 fedora.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1078 2007-12-12 22:30 fedora-updates.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1151 2007-12-12 22:30 fedora-updates-testing.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 211 2008-01-07 12:38 google.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1904 2007-11-07 17:11 livna-devel.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 1808 2007-11-07 17:11 livna.repo
      -rw-r--r-- 1 root root 2003 2007-11-07 17:11 livna-testing.repo

      Repozitare najdes pomocou googlu.

      Fedora je noob distro takze XFCE v pohode naklikas , aj ked som to osobne neskusal
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 18:32
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      1. dokaze vsetko potrebne (clovek tak nejako od package manageru caka, ze nainstaluje, odinstaluje a najde balicek)

      2. repozitare su v /etc. core a extra je uz spolu, pre vacsinu ludi staci livna a adobe

      3. kamaratia sa. da sa. je.
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 22:34
      Martin   Návštevník
      Softvér nájdeš napríklad na RPM Search, stačí odkliknúť svoju distribúciu a verziu.
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 05.02.2008 | 22:57
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Ja si nemôžem pomôsť ale Fedore neviem prísť na chuť. Skúšal som pred pár dňami 8ku, jediné distro kde sa mi nepodarilo rozbehať modem, a pár som ich skúšal. Oproti Debianu sú tam repozitáre riešené úplne inak, čo nie ja až taký problém, ale aj tak ;-)
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 00:56
        Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
        Tak presne taketo pocity som ja mal pri skusani ubuntu :-). Kazdopadne som si velmi rychlo zvykol na jednoduchost archu, takze uz tak moc rpm nefandim
        • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 19:10
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          ja som si zvykol a vsetko bezi.
          • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 22:05
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            Ja som zvyknuty na rpmka, nevedel som si zvyknut na apt-get, ale verim tomu ze je to iba sila zvyku. Aj tak mi uz teraz pride Arch privetivejsi, jedina nevyhoda ze sa nedaju rolovat spat na starsiu verziu.
            • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 22:34
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              ale da sa, pokym nevymazujes cache
              pacman -Scc
              tak ti ostavaju aj stare baliky, ale zas pri Archovi je tych balikov asi TONA...cize precistovat je nutnost...
              • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 22:47
                Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                Tak musim priznat ze to pacman -Scc som nepoznal a ako tak pozeram tak tam mam toho dost. Od 11 Jula kedy som ho nainstaloval je tam 887 suborov t.j. celkom 1.5 Gb. No zase som o cosi mudrejsi, nabuduce skusim daky ten balik zrolovat.
                • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 23:09
                  Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                  problemove baliky si mozes nakopirovat do ineho adresara kde ich budes uchovavat pre pripad nutnosti downgradu. ja tak robim s ovladacom na moju ati grafiku. problem je ze ak chces mat system up to date tak pri pacman -Syu ti bude chciet upgradnut aj balik ktory ty nechces takze potom musis scriptom alebo rucne tie stare baliky znovu nainstalovat cez pacman -U balik
                  Everything is proceeding as I have foreseen.
                  • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 23:44
                    Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                    Jojo to mi doslo, diki moc :-). Aspon ze je to ako tak pouzitelne. Ja som mal pred 2-3 mesiacmi problem s openssh, bil sa mi s dakym balikom a po restarte sa mi ani gdm nespustilo takze vsetko som skusal cez terminal. Nastastie, som mal vtedy uplnou nahodou urobenu zalohu celeho Archu cez partimage takze po par minutach trapenia som to cele prehral a obnovil GRUB, a pri dalsom pacman -Syu som selektoval baliky ktore nezaviseli na openssh a bolo po probleme.
                  • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 23:56
                    still   Návštevník
                    pacman -S --ignore problemovy_balik ;-)
                    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 00:21
                      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                      diki moc, akurat to pozeram na wiki.archlinux.org Downgrade_packages. Je tam trosku ine (trvanlivejsie) riesenie ale asi s tym istym vysledkom.
                    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 09:16
                      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                      good. toto som si v mane nevsimol. keby som tvoj prispevok zazrel par minut skor...
                      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 06.02.2008 | 20:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja by som si rad nahodil fedoru8 ale nedostanem sa nikde dalej ako po uvodny grub dvd-cka nech zvolim cokolvek zostane iba prazdna obrazovka(cierna) ani ziadne parametre nepomahaju
      pritom z toho isteho media mi ide nainstalovat na notebook (ten je stary tak tam ide strasne pomaly ale ide)

      nie je nahodou nejake alternate install dvd alebo cd install respektive net install ??
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 00:32
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        alebo zaprasena cederomka?
        • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 11:08
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          mam dve a ani na jednej to nejde, tym to nebude, a inac nemaju problem precitat cokolvek ine ani vypalit, mechanuikou to urcite nie je
          pochybujem ze obe by zastali na rovnakom mieste
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 11:44
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            Uz som to tu par x pisal ale dako to neviem najst. Pri instalovani FC3 a FC4 som nemal ziadne problemy, pri FC5 mi tiez nechcelo spustit instalaciu.

            Skus instalaciu spustat prikazom linux vga=792, v tomto pripade to je nastavenie video modu pri instalacii. Tiez mozes skusit ine kernel parametre, aj ked to moze byt trosku piplacka


            • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 11:54
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              predtym som nasiel podobnu stranku s parametrami konkretne pre fedoru sa mi zda a tie som ksuil takmer vsetky a nic furt to iste ale uz mi toje jedno nejak velmi netuzim po fedore len som ju chcel skusit, teraz skor uvazujem o archu (ale asi si nenajdem cas sa naucit ho nastavit, mozno na stare kolena)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 12:20
                Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                Mne ked to blblo, tiez som sa chcel na nu vytoto. Mne tie parametre pri instalcii naozaj pomohli, asi stastie. Nakoniec kvoli "problemom" s netom (a to bola moja vlastna chyba) som presiel na Arch. Ta chyba bola v nastaveni routera a nie linuxu, ale z archu som uz neodisiel. Ak si najdem cas tak spravim zalohu i686 a skusim prejst z i686 na x86_64. Mozno fedoru pri tom preinstalovavani znovu skusim, trosku sa pohram.
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 20:21
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        a co tak install z live CD?
        • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 07.02.2008 | 20:23
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          nepamatam sa presne ale tam sa mi zda ze nebola moznost instalovat
          alebo som ju nenasiel, lebo mam taky pocit ze som to chcel bo sa mi nechcelo stahovat install DVD
          pls pozrite dakto kto mate live CD ci sa z neho da instalovat a napiste kde hladat instalator
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 17:55
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      dostal sa mi luxusne velky disk, rozdeleny na uschovu vsetkeho mozneho aj na testovanie... takze si skusim ku zelenemu ako prve prave toto distro... drzte palce :)
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 19:08
      Elven   Návštevník
      ma vystre... takze nahodil som si Fedoru 8 s KDE. net mi na stvrty pokus ide, namiesto openoffice je tu iba "káčko", je tu hromada programov ktore asi nikdy nevyuzijem a niektore uplne chybaju (napriklad firefox).

      co ma stve najviac je to, ze mi nespoznalo greenie. vobec. zato mi pripajalo ntfs disk, kde nebol ziadny OS instalovany...
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 20:11
        lieko   Návštevník
        lolo

        co si si nechal pri instalacii zaskrtnute to sa ti nainstalovalo.
        • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 20:17
          Elven   Návštevník
          instalovane z LiveCD, nie z DVD...

          no ale tak zvykam si postupne na toto cudo ze yum a spol :) len ma dost hneva ze v xfce ktore sa mi podarilo nahodit (sikulka :P) nemozem pouzivat program xfmedia. vobec tu nie je v repozitaroch... takze asi si budem musiet postacit s amarokom :)

          jeden problem tu mam - ako povolit sudo? som uz na to zvyknuty... user je pomenovany stano
          • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 20:29
            ---   Návštevník
            Tvaris sa ako vyvojar, a nevies ako povolit sudo? Je to na smiech. /etc/sudoers
            • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 15.02.2008 | 20:37
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 02:04
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              +100 bodov, nejdeš na chatu?
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 10:02
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Je veľa ľudí, ktorí o openoffice ani of ff ani len nezakopnú.
        • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 10:30
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          fakt? ty osobne pouzivas koffice?
          • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 21:21
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Nie, dokumenty píšem v kile.
            • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 17.02.2008 | 10:42
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              ja v grame.. je to 1000x lahsi editor :-)
      • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 19:59
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        "iba" kacko? office mas? mas.

        chyba firefox? konqueror tak nahodou nie je web browser? je. tak naco firefox? nahodil si si Fedoru s KDE, tak je asi logicke, ze je tam pomenej GTK softu. Ked som si dobre vsimol, tak jedina GTK vec je instalator :-)
    • Re: co take moze zaujimat pri fedore... 16.02.2008 | 01:32
      Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ